Psychologia

20 rzeczy, które powinnaś zacząć robić dla siebie, nie dla innych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
14 lipca 2018
Fot. iStock/freemixer
 

Jedną z najważniejszych relacji w twoim życiu jest ta, którą masz ze sobą. Jak często zdajesz sobie z tego sprawę? Jak często czynisz siebie lub własne szczęście priorytetem? Dajesz siebie innym, oddajesz się twojej pracy. Ty i twoje potrzeby zostają gdzieś na szarym końcu. Czasem, może zbyt często, angażujesz się w robienie rzeczy, których nie masz ochoty robić.

Nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmiany – wystarczy zacząć myśleć inaczej…

1. Naucz się mówić „nie”

Bez poczucia winy i ustalania granic.

2. Zacznij stawać twarzą w twarz z problemami

Problemy nie rozwiązują się same, więc nie bój się podejmować działań, nawet jeśli chodzi o drobnostkę. Nie czekaj do ostatniej chwili.

3. Zrób z siebie priorytet

Dajesz dużo siebie innym, ale ile dajesz sobie samej?  Przeczytaj kilka stron nowej książki rano, idź na filiżankę kawy do swojego ulubionego miejsca, w drodze do domu z pracy. Twoje potrzeby i uczucia mają znaczenie.

4. Bądź łagodna wobec siebie

Zwróć uwagę na sposób, w jaki mówisz do siebie. Czy masz tendencję do krytykowania siebie samej, kiedy sprawy nie idą po twojej myśli? Jak często krytykujesz siebie za błędy, które popełniłaś? Mów do siebie w taki sam sposób, w jaki rozmawiasz z przyjacielem lub młodszą siostrą.

5. Naucz się być szczęśliwą z powodu sukcesu innych

Ucz się od nich. Nie porównuj się, traktuj ich sukcesy jako dowód, że można czegoś dokonać.

6. Zacznij przebaczać

Naucz się wybaczać, nie tylko sobie, ale także innym. Nie trzymaj w sobie żalu, to ci nie służy.

7. Pracuj nad małymi celami każdego dnia

Rozwijaj się, kontynuuj naukę. Możesz to robić małymi krokami. Małe zmiany prowadzą do dużych wyników, a każda ważna zmiana zaczyna się od jednego kroku.

8. Zacznij zauważać piękno małych, codziennych rzeczy

Nie musisz czekać na coś wielkiego, aby świętować, być szczęśliwą lub podekscytowaną. Piękne i niesamowite rzeczy dzieją się każdego dnia – po prostu musisz nauczyć się je zauważać.

9. Raz na jakiś czas, weź dzień wolny

OK, nie zawsze możemy sobie pozwolić na cały dzień wolny. Być może jednak możesz poświęcić kilka godzin w tygodniu i spędzić ten czas oczyszczając umysł? Medytując, czytając książkę lub po prostu siedząc w parku, wpatrując się w niebo, słuchając wiatru, czując słońce na skórze.

10. Bądź sobą.

Cały świat mówi ci, co masz robić, kim być, każdego dnia. Zacznij żyć na własnych warunkach.

11. Pielęgnuj swoje relacje z innymi

Ilu z nas ma dobrych przyjaciół, zna niesamowitych ludzi, których nie widział od lat? Szczęściem jest być w stanie dzielić dobre rzeczy, które ci się przytrafiają z kimś, kogo kochasz i cenisz.

12. Zacznij „tracić czas” na robienie rzeczy, które kochasz

Może malowałaś, grałaś na jakimś instrumencie, ale życie stało się tak zajęte, że nawet nie masz czasu na czytanie? Znajdź czas na rzeczy, które kochasz, rzeczy, które przynoszą ci radość, na rzeczy, które wywołują uśmiech na Twojej twarzy.

13. Naucz się świętować swoje zwycięstwa

Jak często mówisz sobie: „dobra robota” ?

14. Zacznij spędzać więcej czasu w teraźniejszości

Ta obecna chwila jest wszystkim, co masz, teraz jest najważniejszym momentem, zawsze. Przestań żałować, że nie jesteś gdzie indziej.

15. Zakończ toksyczne związki

To może być bolesne i przerażające. Zwłaszcza jeśli mówimy o długoterminowych przyjaźniach, relacjach. Uświadom sobie, że jeśli przychodzi moment, w którym dajesz więcej siebie, ale nie otrzymujesz nic w zamian, czas iść dalej.

16. Zacznij dobrze traktować swoje ciało

Jedz zdrowo, to naprawdę nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać.  Spędź trochę czasu na świeżym powietrzu, ćwicz.

17. Zacznij robić więcej rzeczy, które cię przerażają

Wyjście ze strefy komfortu to jedyny sposób na rozwijanie się. Próbowanie nowych rzeczy bywa przerażające, ale może sprawić, że poczujesz się wolna i spełniona.

18. Stwórz regularną praktykę wdzięczności

Będąc wdzięczną za to, co masz zaczynasz widzieć, jak wspaniałe jest twoje życie, pomimo niektórych trudności.

19. Przestań czekać, zacznij działać 

Jeśli czekasz na idealny moment lub okazję, możesz tak spędzić resztę życia – zblokowana na jakimś etapie, w jakiejś sytuacji.  Przestań czekać. Nie odkładaj rzeczy na później.

20. Zacznij dawać (więcej miłości sobie i innym)

Oto jedna z najważniejszych rzeczy, które możesz zacząć robić dla siebie: daj więcej miłości.  Bądź miła, serdeczna. Czasami wydaje nam się, że świat jest przerażającym, podłym miejscem. Jeden uśmiech potrafi zdziałać cuda.


Na podstawie: thirteenthoughts.com

 


Psychologia

10 rzeczy, których NIGDY nie powinnaś robić w relacji z narcyzem. Wystrzegaj się ich

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
14 lipca 2018
Fot. iStock/nd3000
 

Jeśli w swoim najbliższym otoczeniu masz kogoś, kto wykazuje cechy niezdrowej narcystycznej osobowości, zapamiętaj, że pewnych rzeczy robić nie można. Po prostu. Szkoda twoich nerwów, zdrowia, zaangażowania i emocji. Ty tylko stracisz, za to on zyska bardzo wiele.

Nie bierz serio jego pewności siebie

Obraz narcyzów zawsze jest jeden i ten sam – ciężko pracują, aby pokazać swoją wyższość nad innymi. I niech sobie pracują, za to ty pamiętaj, że osoby narcystyczne są w głębi duszy bardzo siebie niepewni. Ich krzykliwa fasada ma na celu ukryć wewnętrzną pustkę, w końcu nie od dziś wiadomo, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Nie zwierzaj się zbytnio

Im więcej informacji na swój temat ujawnisz, tym więcej argumentów narcyz użyje przeciwko tobie. Zapamiętaj – on wykorzysta wszystko, co o tobie wie, by tobą manipulować, upokarzać cię. Dlatego uważaj na to, co mówisz.

Nie usprawiedliwiaj się

Daj sobie spokój z wyjaśnianiem tego, co czujesz, myślisz lub co zrobiłaś. To nie ma najmniejszego sensu. Narcyz zawsze nastawiony jest na wygraną, więc tak naprawdę w kłótni (i poza nią też) nie interesuje go, co masz do powiedzenia. Jakakolwiek dyskusja, w której próbujesz się wytłumaczyć jest kompletnie bezproduktywna. Szkoda twojej energii.

Nie minimalizuj jego dysfunkcjonalnego zachowania

Skupione na sobie zachowanie narcyza i głód uwagi mogą wysysać energię z otoczenia. Z biegiem czasu możesz poczuć w jego obecności zmęczenie, odrętwienie, jakbyś spotkała wampira energetycznego. Pamiętaj – zwodzenie, manipulowanie i upokarzanie innych jest niezdrowe i złe. Czasami najlepiej najlepszym wyjściem jest pozwolić, aby dziecinne lub prowokacyjne zachowanie narcyza przeminęło bez komentarza, co nie znaczy, że powinnaś je akceptować.

Nie oczekuj odpowiedzialności

Ludzie z narcystyczną osobowością bardzo rzadko przepraszają lub przyznają się do winy. Uważają, że mają specjalny status, wyższą rangę i więcej praw niż inni. Nie chcą równości, partnerstwa. Jeśli chcesz, żeby narcyz wziął odpowiedzialność za swoje negatywne zachowania – lepiej daj sobie spokój, to strata czasu. Owszem – mów o tym, ale nie licz na potwierdzenie czy przeprosiny z jego strony.

Nie zakładaj, że podzielają twoje wartości i światopogląd

Jeśli oczekujesz od narcyza współczucia, mówienia prawdy czeka na ciebie tylko rozczarowanie On jest skupiony tylko na sobie, ma niekończący się głód uwagi bycia podziwianym – tylko to się dla niego liczy. Nie oczekuj więc, że będzie wyznawał te same wartości co ty, to nigdy nie nastąpi.

Zachowaj zdrowy dystans

Nie bierz niczego do siebie, narcyz wykorzysta każdego, także i ciebie, a niewielu jest odpornych na jego manipulację. Świadomość, z kim masz do czynienia, pomoże ci zachować zdrowy dystans. Przedmiotowe i roszczeniowe traktowanie innych jest bolesne, ale nie jest niczym osobistym. Narcyz po prostu tak ma.

Nie oczekuj empatii ani uczciwości

Ci, których cechuje narcystyczna osobowość są generalnie niezdolni do empatii, ponieważ empatia opiera się na założeniu, że wszyscy są równi sobie i zasługują na uwagę i współczucie. Narcyz nie ma takich umiejętności, nie postrzega w ten sposób rzeczywistości. Innych ludzi widzi jako gorszych od siebie. Zamiast oczekiwać równego traktowania wszystkich, lepiej skup się na szacunku.

Nie oczekuj, że się zmieni

Ludzie z narcystycznym zaburzeniem osobowości lub silnym stylem narcystycznym rzadko się zmieniają. Mogą one z czasem zmienić pewne zachowania, ale dynamika, która je napędza, jest obowiązuje przez całe życie. Narcyz postrzega innych jako zagrożenie lub jako potencjalne ofiary, jest uwięziony w niekończącym się poszukiwaniu uwagi i aprobaty. Nie licz na to, że się zmienią… Lepiej zaakceptować to, kim są i zadbać w tej relacji o siebie.

Nie lekceważ potęgi narcyzmu

Narcyzm głęboko zniekształca poczucie własnej tożsamości. Życie takich osób polega ana nieustannym zdobywaniu: uwagi, sukcesu, bogactwa, władzy, kontroli, seksu, itp.. On chce być tym nakarmiony, dla niego nic nie jest ważniejsze. Ta potrzeba jest tak silna, że prowadzi nawet do zdrady, choć wydajesz się być najbliższą narcyzowi osobą. Pamiętaj o tym.

Narcyz się nie zmieni, nie zacznie pewnego dnia postrzegać świata. Ty też nie jesteś w stanie go zmienić. Naprawdę. Jeśli jesteś w bliskiej relacji z kimś o osobowości narcystycznej, możesz zrobić tylko jedno – zadbać o siebie jak najlepiej. To nie jest objaw narcyzmu, to zdrowy styl życia.


źródło: Psychocentral

 


Psychologia

Ona cię opuści, gdy zrozumie, że nigdy nie byłeś lekarstwem, a stałeś się trucizną zatruwającą jej życie. List do faceta

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
13 lipca 2018
Fot. iStock/MStudioImages

Posłuchaj (tak wiem, zrzędzenie kobiet nie jest dla mężczyzn przyjemne, ale to ważne). Wydaje ci się, że ona będzie na zawsze przy tobie? Że jej humory czy fochy (zwał jak zwał) tak naprawdę nic nie znaczą, są chwilowe? Traktujesz ją jak własność, jak rzecz nabytą? Jak coś, co było jest i na zawsze będzie? Bo wzięliście ślub albo macie wspólny kredyt, dzieci. Cóż, nawet nie wiesz, jak się mylisz.

Może dzisiaj jest to dla ciebie bez znaczenia, bo przecież jesteś pewien, że nic się nie zmieni. Ale obiecuję ci, że odejdzie, kiedy będzie miała dość twoich fałszywych obietnic. Kiedy w końcu przełknie gorzką pigułkę rzeczywistości, zamiast jednego z twoich cukierkowych kłamstw. Odjedzie, gdy nie będzie już w stanie wysłuchać twojej kolejnej obietnicy bez pokrycia, którą ją karmisz za każdym razem, gdy postanawia cię opuścić. Nie będzie już słyszała tego zapewnień o weekendowym wspólnym wyjeździe, cudownych wakacjach i o tym, że będziesz z pracy wracał szybciej do domu.

Odejdzie, gdy zda sobie sprawę, że życie, które na nią czeka, jest bardziej obiecujące niż życie, które kiedykolwiek mogłeś jej dać. Że jakiekolwiek uzależnienie od ciebie już nic nie jest warte, a jedynie mogłoby ją zabić.

I uwierz – przyjdzie taki moment, kiedy będzie wiedziała, że musi cię opuścić po raz ostatni, na dobre. To nie będą już groźby (jak jędie później nazywałeś), próby szantażu (co usiłowałeś jej wmówić). To będzie jej ostateczna decyzja, bo wie, że na więcej  nie będzie jej już stać. Skończ wówczas z kolejnymi obietnicami bez pokrycia, spuść z tonu, przestań skamleć. Ona to wszystko już zna, pamięta jak kolejnego już wieczoru zostawiałeś ją płaczącą, bo przecież nic się nie zmieniło. A ona naiwnie wierzyła. W końcu przestanie mieć nadzieję. To, że wygrywałeś te bitwy, nie oznacza, że wygrałeś całą wojnę.

Odejdzie, gdy już będzie miała serdecznie dość okrutnych „żartów” opowiedzianych jej kosztem. Dość wbijanych jej bolesnych szpil w towarzystwie bliskich. Dość zniewagi, twojej małostkowej zawiści, która sprawiała, że czuła się sama w waszym świecie.

Zapamiętaj, ona odchodzi, bo nie jest już w stanie znieść drobnych zdrad i wielkich wykroczeń. Koniec z niedyskrecją, flirtem czy romansem. Nigdy więcej upokarzania, zastraszania, poniżania za zamkniętymi drzwiami. Nigdy więcej ograniczania jej wolności i wyśmiewania.

Ona opuści cię, gdy zrozumie, że czas ucieka. Że to najwyższa pora wyleczyć się z ciebie, stworzyć życie poza tobą. Czas znaleźć siebie i kogoś, kto na nią i jej miłość naprawdę zasługuje.

Dawałeś jej odczuć, czasem dla własnej zabawy, że szukasz czegoś lepszego, że ona zawsze jest „niewystarczająco dla ciebie dobra”? Obiecuję ci, że kiedy odjedzie, ty zechcesz nagle stać się lepszym, bo zrozumiesz, że ona była najlepszym, co od życia dostałeś.

Ona chciała ci pokazać, że jesteś dobrym człowiekiem, że miłość, która między wami była, jest w stanie przezwyciężyć każdą burzę. Przez lata próbowała cię przekonać, że wasz związek zasługuje na więcej, na więcej ciebie, że jest wyjątkowy, więc nie można tej danej wam szansy zmarnować. Ale ty nie chciałeś słuchać, nie chciałeś dać się przekonać.

Odejście, to narodziny jej mądrości – wolności, niezależności. Odnowienie jej tożsamości. Pomyśl – to ty wszystko tracisz, ona wszystko zyskuje.

Każda kobieta, która oddaje siebie całą miłości, która ze wszystkich sił stara się, byś ty był w tym związku szczęśliwym, w końcu się budzi, kiedy widzi, że tylko jej zależy, że ty nic z siebie nie dajesz. W końcu rozumie, że zasłużyła na coś więcej.

I kiedy odchodzi – odchodzi na dobre, wiedząc, że zrobiła wszystko, co mogła, by was ocalić, by dać ci lepsze życie.

Kiedy odejdzie, zdasz sobie sprawę, że przez cały ten czas próbowałeś ją uciszyć, łamałeś ją, zmuszałeś do kompromisów dla ciebie wygodnych, sprawiłeś, że poczuła się słabsza.

Zrobiłeś wszystko, żeby zapomniała, że to co was łączyło było jak magia.

Prawda jest, że kiedy w końcu cię opuści, uświadomisz sobie, że nigdy jej nie poznałeś. Nie zdawałeś sobie sprawy, do czego jest zdolna.

Nigdy się nie zorientowałeś, prawda, że drzemie w niej tyle siły i odwagi, by odejść?

Jedno jest pewne – kiedy odejdzie, poczujesz to. Jej nieobecność zatrzęsie twoim światem. Ta cisza po niej będzie mówić więcej niż tysiące wykrzyczanych słów. Ona cię opuści, gdy zrozumie, że nigdy nie byłeś lekarstwem, a stałeś się trucizną zatruwającą jej życie.


Zobacz także

test Freuda

Krótki test Freuda: Jaki jest twój prawdziwy stosunek do życia?

12 rzeczy, w których introwertycy są naprawdę świetni

4 sposoby na rozpoczęcie leczenia traum z dzieciństwa