Go to content

Co sprawia, że źle o sobie myślimy?

Co sprawia, że źle o sobie myślimy?
Fot. iStock / Vizerskaya

Negatywna postawa wobec samego siebie, krytyczne myślenie o sobie, nigdy nie są przypadkowe. Nasze podstawowe przekonania odzwierciedlają nasz fundamentalny pogląd na świat, innych ludzi i nas samych. Są tym, co uważamy za prawdziwe.

Co sprawia, że źle o sobie myślimy?

Typowe, negatywne przekonania o sobie samym sprowadzają się do następujących stwierdzeń:

  • „Nie jestem dość dobry”.
  • „Nie da się mnie kochać”.
  • „Jestem słaby.”
  • „Jestem porażką.”
  • „Reprezentuje sobą zbyt mało”
  • „Jestem żałosny.”

Tego rodzaju przekonania są jeszcze częstsze u osób z depresją i mogą przyczyniać się do pogorszenia ich stanu psychicznego. Bywa jednak, że negatywne myślenie na swój temat dotyczy osób zdrowych. Skąd się wówczas bierze?

Wszystkie wierzenia, które w sobie pielęgnujemy są w nas zazwyczaj ugruntowane od dłuższego czasu i napędzają je nasze życiowe doświadczenia i lekcje, które z nich czerpiemy. Trudno je zmienić, bo są z nami od dawna, nierzadko wiążąx się z naszym dzieciństwem, w którym rodzice dali nam odczuć, że są nami rozczarowani. Bywa, że samokrytycyzmu nauczyliśmy się od nich, obserwując matkę lub ojca, którzy byli zbyt surowi w stosunku samych siebie. W przypadku dziecka, które było źle traktowane, może rozwinąć się przekonanie, że mimo upływu lat i wszystkiego, co osiągnie w dorosłym życiu, zawsze pozostanie osobą bezsilną i niezdolną do kontrolowania sytuacji.

Co możesz zrobić, by zmienić negatywne przekonania na swój temat

Pierwszym krokiem do zmiany jest próba realistycznego spojrzenia na siebie i na swoje życie. By to zrobić, musisz zdać sobie sprawę z krzywdy jaką sobie wyrządzasz. Zamień się w obserwatora. Przez jeden tydzień, codziennie spisz co najmniej jedną samokrytyczną myśl. Staraj się uchwycić je jak najdokładniej. Po tygodniu przyjrzyj się tym myślom i znajdź wspólny wątek, „motyw przewodni”.

Pierwszym krokiem do zmiany jest próba realistycznego spojrzenia na siebie i na swoje życie. By to zrobić, musisz zdać sobie sprawę z krzywdy jaką sobie wyrządzasz. Zamień się w obserwatora. Przez jeden tydzień, codziennie spisz co najmniej jedną samokrytyczną myśl. Staraj się uchwycić je jak najdokładniej. Po tygodniu przyjrzyj się tym myślom i znajdź wspólny wątek, „motyw przewodni. Następnie postaraj się odkryć prawdziwe znaczenie swoich myśli. Kiedy już zrozumiesz, na czym polega twoja negatywna postawa wobec siebie, możesz zacząć pracować nad jej zmianą.

Zmiana zbyt krytycznej oceny własnych postaw i poczynań wymaga wiele pracy, ale nie jest niemożliwa. Jeśli podejmiesz ten wysiłek, to znaczy, że wybierasz dla siebie  lepsze życie.


Na podstawie: psychologytoday.com