Go to content

10 najczęstszych symboli sennych, których nie powinniśmy ignorować

10 najczęstszych symboli sennych, których nie powinniśmy ignorować
Fot. Pexels/unsplash.com / CC0

Powiedz mi co ci się śniło, a ja powiem ci, w jakim punkcie życia jesteś… Wierzycie w potęgę snów? Co wam się dziś śniło? Jak często udaje wam się zapamiętać sny? Czy występują w nich powtarzające się elementy? Zakładając, że sny to projekcje naszej podświadomości, sposobów na jakie możemy je interpretować i analizować, by dowiedzieć się czegoś o sobie jest mnóstwo.

10 najczęstszych symboli sennych, których nie powinniśmy ignorować

1. Latanie

Sny o lataniu często wskazują na potrzebę zaspokojenia swoich ambicji. Dokąd zmierzasz? Jak zamierzasz się tam dostać? „Latające sny” nierzadko sprawiają, że gdy wstajemy czujemy się bardzo zmęczeni. Jednak towarzyszy im także magiczne poczucie wolności i przekonanie, że jesteśmy w stanie żyć po swojemu.

2. Wodospad

Kiedy w marzeniach sennych pojawia się woda, zwykle ma to związek z naszym stanem emocjonalnym. Woda symbolizuje oczyszczenie, pozbycie się negatywnych uczuć, emocji, wspomnień. Wyzwalanie się z toksycznych relacji. Sen o wodospadzie to nowy początek, oczyszczenie z przeszłości, albo potrzeba takiego oczyszczenia.

3. Zęby

Sny o zębach są bardzo popularne. Nie wszystkie symbolizują obawę przed starzeniem się bądź lęk przed przemijaniem. Wyrywanie zębów symbolizuje najczęściej problem, którego powinniśmy się pozbyć, a zepsute zęby w ogóle -strach i niepokój wewnętrzny. Najczęściej śnią się nam jednak wypadające zęby i jest to związane z podświadomym przeżywaniem nowych sytuacji, które powodują stres: nowa praca, awans lub utrata dawnej pozycji, odkryte właśnie kłamstwo w związku.

4. Śmierć

Śni nam się o wiele częściej niż się do tego przyznajemy.  Z reguły ilustruje koniec jakiegoś etapu w naszym realnym życiu: jakiejś naszej postawy wobec czegoś lub kogoś, koniec lęku lub gniewu, symboliczną śmierć jakiejś trudnej sytuacji. Sny o śmierci  i umieraniu mogą mieć aspekt psychologiczny: oznaczać zwieńczenie wykonanej przez nas pracy na emocjach. Często wydźwięk takich snów jest bardzo pozytywny: jedna sytuacja się kończy, by mogła narodzić się druga, lepsza.

5. Ciąża

Marzenia senne o ciąży, o nowym życiu symbolizują nasz wewnętrzny rozwój. Jeśli śni ci się, że jesteś w ciąży, zadaj sobie następujące pytania: Jakie zmiany są ci potrzebne? Co robisz dla swojego osobistego rozwoju? O czym marzysz dla siebie, czego ci brakuje? Jak to się ma do twoich możliwości?

6. Dom

Sny o domu symbolizują nas samych i różne aspekty naszej osobowości. W zależności od rodzaju budynku lub poszczególnych pomieszczeń interpretacja może być zupełnie inna. Duży dom zazwyczaj oznacza potrzebę lub poczucie są bezpieczeństwa i komfortu. Poddasze symbolizuje ukryte wspomnienia, natomiast piwnica to obszar naszej intuicji i podświadomości.

Jeśli widzisz domy w twoich snach, zadaj sobie pytanie: Jak dbasz o swoje ciało i duszę? Jak postrzegasz siebie samego w świecie, pośród innych ludzi?

 7. Pieniądze

Ze snów o pieniądzach często budzimy się z poczuciem wdzięczności. Niewiele mają one wspólnego z nasza chęcią zaspokajania materialnych potrzeb. Śniąc o wysokich kwotach śnimy po prostu o szczęściu. Tego typu marzenia senne powiedzą nam również co nieco o naszym poczuciu wartości. Wygrana na loterii symbolizuje często zmianę w stylu życia, podczas gdy sen o wyrzucaniu pieniędzy związany jest z obawą przed utratą czegoś, co jest na bliskie. Marzenia senne o bogactwach to sedno naszych emocji związanych z obfitością i dobrobytem. Nie zapominajmy, że brak poczucia bezpieczeństwa finansowego, lub straty finansowe to częste czynniki stresogenne w naszym życiu.

 8. Zdrada

Sny o tym, że zdradzamy oznaczają pragnienia seksualne i napięcia erotyczne, które są tłumione lub jeszcze nie zostały odkryte przez naszą świadomość. Tego typu sny mają również za zadanie zwrócić naszą uwagę na skrywane obawy, problemy własnej wartości z związku i akceptację jakiejś problematycznej relacji.

Jeśli zdrada pojawia się w twoich snach, zadaj sobie pytanie: Czy boisz się utraty kogoś bliskiego? Czy jesteś nieszczęśliwa w swoim związku? Czy masz poczucie spełnienia w miłości?

9. Ogień

Takie sny mogą mieć kilka znaczeń w zależności od kontekstu. Płonący ogień w oddali, gdzieś na horyzoncie symbolizuje pragnienie przemiany. „Igranie” z ogniem może być ostrzeżeniem przed ryzykownym działaniem. Czasem ogień symbolizuje gniew, który stale wypierasz.

10. Nagość

Sny o nagości są bardzo częste. Jeśli we śnie widzisz kogoś innego nago, oznacza to twoją obawę przed ujawnieniem całej „nagiej prawdy” o jakiejś sytuacji lub przed utratą szacunku. Nagość  symbolizuje również nasz stosunek do wad i niedoskonałości.

Śniący jest jedynym, który tak naprawdę może wywnioskować ze swoich marzeń sennych emocjonalny stan umysłu. Bo to umysł właśnie próbuje nam za pomocą znów rozpaczliwie dyktować, poprzez te krótkie wizje co się dzieje w sferze naszej podświadomości.

Źródło: Conscious Life News