Go to content

Dlaczego jesteś zmęczona, chociaż przespałaś całą noc? Na to byś nie wpadła…

Właściwie nie potrafisz sobie przypomnieć dnia, w którym obudziłaś się naprawdę wypoczęta? Wiesz, taka pełna energii, z jasnym umysłem i chęcią do działania. I nie ma znaczenia, że spałaś te 7-8 godzin, jak radzą specjaliści, bo i tak rano wstajesz jak zdjęta z krzyża. No cóż, okazuje się, że o wyspaniu nie decyduje wyłącznie długość snu, ale także jego jakość. To nie wszystko! Ogromne znaczenie mają także twoje niektóre nawyki i przyzwyczajenia. 

Cierpisz na bezdech senny

Większość z nas nie ma nawet świadomości, że chrapie, a co dopiero mówić o bezdechu sennym. Jeśli śpisz z kimś w jednym łóżku, poproś, żeby zwrócił uwagę na to, jak zachowujesz się w nocy. Bezdech senny, stan często sygnalizowany głośnym chrapaniem, pojawia się, gdy przez krótki czas przestajesz oddychać podczas snu. Zdaniem W. Christophera Wintera, autora publikacji The Sleep Solution, twój mózg jest wtedy nieustannie skupiony zarówno na spaniu, jak i oddychaniu. Wszystko po to, żebyś nie przestała oddychać. To niestety powoduje, że układ nerwowy wciąż pracuje na wysokich obrotach przez co rano nie jesteś wypoczęta. Gdy dopada cię bezdech, wybudzasz się, by nabrać powietrza. To są dosłownie sekundy, których nie rejestrujesz. Wydaje ci się, że całą noc przespałaś, a jednak co chwilę się wybudzałaś.

Pijesz alkohol przed snem

Alkohol pomaga się zrelaksować, dlatego większość z nas tak chętnie po niego sięga po ciężkim dniu. Niestety, ta błogość jest tylko pozorna. Owszem, zaśniesz szybciej, nie będziesz przez kilka godzin kręcić się z boku na bok, ale z pewnością się nie wyśpisz. Procenty uniemożliwiają ci bowiem zapadnięcie w głęboki sen. Taki, w czasie którego faktycznie odpoczywasz. Poza tym alkohol jest moczopędny, więc jest duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiała wstawać w nocy do toalety, co dodatkowo zakłóca sen. Dodatkowo może cię dopaść zgaga.

Nieświadomie pobudzasz organizm

O tym, żeby nie pić kawy i energy drinków wie każdy. Ale co innego deser kawowy lub butelka coli, prawda? Często zapominamy o tym, że w niektórych produktach i napojach znajduje się wysokie stężenie substancji pobudzających. Przed snem lepiej zrezygnuj także z mocnych herbat – zielonej i czarnej. Zaparz sobie melisę albo po prostu wypij szklankę wody.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/Wavebreakmedia

1/1 Dlaczego jesteś zmęczona, chociaż przespałaś całą noc? Na to byś nie wpadła...

Bawisz się telefonem w łóżku

Zasada jest prosta – albo śpisz, albo wstajesz. Nie ma sensu leżeć w łóżku, jeśli nie możesz zasnąć. A już najgorsze jest wpatrywanie się w ekran telefonu, ponieważ jego światło skutecznie nas rozbudza. – Elektronika i emitowane przez nią światło mogą przerwać zdolność naszego mózgu do produkcji melatoniny, wspomagającej sen – ostrzega Winter. Istnieją różne filtry, które mogą zmieniać światło na bardziej przyjazne. Można też stosować okulary, ale… jaki to ma w ogóle sens?!

Zgrzytasz zębami

Kto by się spodziewał, prawda? To kolejna rzecz, o której możesz nie zdawać sobie sprawy, jak chrapanie czy bezdech senny. Zgrzytanie zębami, a także silne zaciskanie szczęki to tzw. bruksizm. Niestety, poza tym, że utrudnia ci spokojny sen, ma także poważne konsekwencje stomatologiczne, ponieważ niszczy szkliwo, kruszy zęby i uszkadza staw skroniowo-żuchwowy. Może więc dojść do sytuacji, w której poza niewyspaniem zaczniesz cierpieć także na bóle szczęki, zębów, głowy i mięśni twarzy czy szyi. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy lub ktoś z twoich bliskich zwróci ci uwagę, że zgrzytasz zębami, musisz pójść po pomoc do dentysty. Istnieją specjalne szyny, które zakłada się na noc.

Pracujesz do późna

Na filmach często pokazuje się, że ktoś zasypia nad kalendarzem lub przy komputerze. W codziennym życiu praca do późna wygląda jednak nieco inaczej. U większości z nas wzrasta we krwi poziom kortyzolu, hormonu stresu, a dodatkowo zmniejsza się wydzielanie melatoniny. W efekcie mamy problem z zaśnięciem, ponieważ jesteśmy zestresowani i zdenerwowani. Przed pójściem do łóżka należy zadbać o relaks. Lepiej poczytać poczytać książkę, posłuchać muzyki, wziąć ciepłą kąpiel lub… przytulić się do partnera i porozmawiać.

Oglądasz telewizję

Badanie z 2017 roku, opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Sleep Medicine wykazało, że oglądanie telewizji przed snem wiąże się z gorszym snem i bezsennością. Dlaczego? Ponieważ podświadomie pobudzasz się przed pójściem do łóżka, co utrudnia zasypianie i głęboki sen. Szczególnie, gdy oglądasz jakiś wyjątkowo emocjonujący lub straszny film.


 

Źródło: Men’s Health