Lifestyle Zdrowie

8 zaskakujących właściwości kawy. Kawosze są pełni energii i zdrowsi

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2018
Fot. iStock/JANIFEST
 

Kawa to nie tylko smaczna czarna woda z zawartością kofeiny. Ziarna kawy zawierają ogromną ilość różnego rodzaju naturalnych substancji chemicznych, które wpływają nie tylko na jej smak i aromat, ale również dobry wpływ na organizm człowieka. Bo pijąc kawę (najlepiej  świeżo zmieloną), dostajemy w pakiecie więcej energii i zdrowia. 

Filiżanka kawy, a nawet i kilka w ciągu dnia, może mieć doskonały wpływ na zdrowie. Przeprowadzono wiele badań, które pokazały, że ten niepozorny napar ma wielkie właściwości.

8 zaskakujących zdrowotnych właściwości kawy

1. Może obniżyć ryzyko cukrzycy typu 2

Ci, którzy piją kawę, mają o 23-50% niższe ryzyko zachorowania na tę chorobę, choć nie do końca wiadomo, z czego to wynika. Przegląd danych z 18 badań przeprowadzonych łącznie na 457 722 osobach pokazuje, że każda filiżanka regularnie wypijanej kawy była związana z 7% zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

2. Chroni przed rakiem wątroby

Wyniki badań dr. Olivera Kennedy’ego z Uniwersytetu w Southampton opublikowanych w „BMJ Open” pokazują, że przy piciu jednej filiżanki kawy dziennie, ryzyko raka wątroby spada o 20%. Przy 5 filiżankach kawy wynosi nawet o 50% mniej. Co więcej, kawa szerzej chroni wątrobę przed marskością. Ludzie, którzy piją 4 lub więcej filiżanek dziennie, mają do 80% niższe ryzyko jej wystąpienia.

3. Chroni przed otępieniem i chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera jest najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną i główną przyczyną demencji u osób po 65 r.ż. Kilka przeprowadzonych badań pokazuje, że osoby pijące kawę mają nawet o 65% mniejsze ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

4. Może zmniejszać ryzyko choroby Parkinsona

W badaniach przeprowadzonych na osobach pijących kawę z kofeiną stwierdzono, że mają oni znacznie mniejsze ryzyko rozwoju choroby Parkinsona, w zakresie od 32-60%. Kawa bezkofeinowa nie ma wpływu na jego obniżenie.

5. Dobrze wpływa na osoby z depresją

Badania przeprowadzone w Harvardzie w 2011 r. pokazały, że kobiety, które wypijały 4 lub więcej filiżanek dziennie, miały o 20% niższe ryzyko zachorowania na depresję. W innym badaniu z udziałem 208 424 osób stwierdzono, że ci, którzy wypijali 4 lub więcej filiżanek dziennie, byli o 53% mniej skłonni do popełnienia samobójstwa.

6. Może zmniejszać ryzyko udaru

Choć osoby cierpiące z powodu chorób serca często unikają kawy, dla większości ludzi wypijana w rozsądnych ilościach nie stanowi zagrożenia. Badania nie wspierają mitu, że kawa zwiększa ryzyko chorób serca, co więcej uważa się, że kobiety pijące kawę mają zmniejszone ryzyko ichwystąpienia. Niektóre badania pokazują również, że osoby pijące kawę mają o 20% niższe ryzyko udaru mózgu.

7. Odżywia ciało

Kawa to nie tylko zabarwiona woda. To cenne źródło wielu witamin, głównie: B2, B3, B5, B6, wit. E i kwasu foliowego. Zawiera również wapń, potas, magnez i fosfor, a w mniejszych ilościach żelazo, sód, cynk, miedź, kobalt, nikiel, mangan i chrom. jest bogata w polifenole mające duże właściwości antyoksydacyjne.

8. Chroni komórki przez starzeniem się

Kawa zawiera ogromną ilość przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki. Dzięki temu chroni komórki organizmu przed zbyt szybkim starzeniem się i obumieraniem. Badania pokazują, że większość ludzi pije więcej kawy, niż zjada owoców i warzyw, więc to jest istotne źródło antyutleniaczy w diecie.


 

źródło: www.healthline.com, bonavita.pl, www.cie-kawa.pl


Lifestyle Zdrowie

To nie musi być tłuszcz! Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2018
Fot. iStock/elenaleonova
 

Wchodzisz na wagę i nie wierzysz własnym oczom. Znowu przytyłaś. Jak to możliwe? Przecież nie jadłaś ostatnio aż tak dużo, stroniłaś od smakołyków, nie podjadałaś wieczorem… Zanim jednak się załamiesz i stwierdzisz, że nigdy nie uda ci się schudnąć, zastanów się, czy problemem nie jest przypadkiem nadmiar wody w organizmie. 

Obrzęki najczęściej dotyczą kobiet ciężarnych, ale mogą też pojawić się w dowolnym momencie życia i niezależnie od wieku. Ponieważ ciało człowieka w 70 proc. składa się z wody, a nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, czasem może dojść do zatrzymania wody. Pojawiają się obrzęki, dyskomfort, uczucie napuchnięcia i przyrost wagi. To wszystko powoduje spadek motywacji u osób, które właśnie są w trakcie odchudzania.

Przyczyny

Zatrzymywanie się wody w organizmie może wynikać z niewłaściwej diety z dużą zawartością soli. Zdarza się jednak, że do takiego stanu rzeczy przyczyniają się leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki beta-adrenolityczne. Czasem też obrzęki świadczą o nieprawidłowej pracy nerek, serca lub tarczycy, dlatego częste i nawracające problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie powinny być konsultowane z lekarzem.

Objawy

Przede wszystkim pojawiają się obrzęki w obrębie twarzy, dłoni i stóp, co uniemożliwia noszenie biżuterii lub obuwia. Ponadto występują bóle głowy, problemy z koncentracją i ogólne, złe samopoczucie – bardzo często także psychiczne, ponieważ ociężałość niekorzystnie wpływa na naszą samoocenę.

Jak pozbyć się problemu?

Najważniejsze, to ograniczyć ilość soli w diecie, która powoduje zatrzymywanie się wody. Nie chodzi jednak tylko o sól, którą dosypujemy do jedzenia. Żywność przetworzona zawiera jej niestety całe mnóstwo. Warto czytać skład produktów, które kupujemy.

Istotne jest także picie dużej ilości wody. To nieprawda, że im mniej pijemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo obrzęków. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala utrzymać gospodarkę hormonalną w normie.

Włącz do codziennej diety zioła takie jak czosnek, sok z pokrzywy, pietruszka, skrzyp oraz koper włoski oraz różne przyprawy. Zadbaj też o produkty bogate w potas i witaminę B6.

I nie zapomnij się ruszać! Aktywność fizyczna potrafi zdziałać cuda.


 

Źródło: Bonavita


Lifestyle Zdrowie

7 rzeczy, których powinniśmy przestać oczekiwać od innych

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
4 stycznia 2018
Fot. iStock / sguler

Największe rozczarowania w naszym życiu często są wynikiem niesłusznych oczekiwań zwłaszcza, gdy chodzi o relacje z innymi ludźmi. I nie chodzi tu tylko o związek, ale też przyjaźnie, znajomości, relacje w pracy. Nieustannie oczekujemy, że ktoś zachowa się w taki a nie inny sposób, że będzie jakiś, że powie to, czego się spodziewamy. To wyzwala w nas frustrację, złość, cierpienie – wszystkie te emocje, które odbierają nam energię, które nie pozwalają nam być blisko z żadnym człowiekiem.

Zastanawiałaś się kiedyś, czego mogłabyś przestać oczekiwać od innych? Jak twoje życie, twoje relacje z najbliższymi wyglądałyby, gdyby kilka rzeczy odpuściła? Przestała ich oczekiwać? Może lepiej skupić się na tym, co dla nas naprawdę jest ważne?

7 rzeczy, których powinniśmy przestać oczekiwać od innych

Przestań oczekiwać, że inni się z tobą zgodzą

Zasługujesz na to, by być szczęśliwa. Zasługujesz na życie, które cię ekscytuje. Nie rezygnuj z tego tylko dlatego, że ktoś ma inny pomysł na życie niż ty i nie akceptuje twoich wyborów. Nie jesteś na świecie po to, by spełniać oczekiwania innych ani nie powinnaś oczekiwać, że inni spełnią twoje.

Najważniejsze to odważyć się być sobą i podążać za własną intuicją, nawet jeśli wydawałaby się na pierwszy rzut oka (a raczej emocji) przerażająca lub dziwna. Nie porównuj się do innych. Nie zniechęcaj się ich postępem lub sukcesem. Podążaj własną ścieżką i pozostań wierna własnemu celowi. Sukces polega na tym, aby żyć szczęśliwie na swój własny sposób.

Przestań oczekiwać, że inni będą cię szanować bardziej niż ty szanujesz sama siebie

Prawdziwa siła to wiara i zaufanie do siebie, to znalezienie odpowiedzi na pytanie kim jestem i co chcę robić, na co mnie stać. Jeśli tego nie mamy, nie możemy oczekiwać, że miłość i szacunek drugiej osoby nas wzmocni, da nam siłę do działania.

Potrafisz spojrzeć w lustro i powiedzieć do swojego odbicia: „Kocham się i będę siebie traktować z miłością”? Oczywiście, że ważne jest, by być dobrym dla innych, ale jeszcze ważniejsze jest być dobrym dla siebie. Kiedy praktykujesz miłość i szacunek do samego siebie, dajesz sobie szansę bycia szczęśliwą. Kiedy jesteś szczęśliwa, stajesz się lepszym przyjacielem, lepszą mamą, córką, żoną, lepszą TY.

Przestań oczekiwać (i potrzebować) tego, by wszyscy cię lubili

Nigdy nie zapominaj, ile jesteś warta. Spędzaj czas z tymi, którzy cię doceniają, którzy znają twoją wartość. Bez względu na to, ile osób zadowolisz i tak zawsze znajdzie się ktoś, ko cię skrytykuje. Uśmiechnij się, zignoruj ​to i idź dalej swoja drogą.

W tym szalonym świecie najtrudniejsza bitwa jaką przyjdzie ci stoczyć to ta o bycie sobą. Ale pamiętaj – kiedy walczysz, nie każdy cię polubi. Czasami ludzie będą mówić o tobie „inna”, ale ty jesteś inna i to jest w porządku. Bo wszystko to, co składa się na twoją inność tworzy ciebie w całości i z pewnością spotkasz ludzi, którzy właśnie za to będą cię kochać.

Przestań oczekiwać, że wszyscy dopasują się do twojej wizji życia i świata

Kochać i szanować innych oznacza pozwalać im być sobą, nie oczekiwać, że będą tacy, jak to sobie wymyśliłaś. Doceń to. Szanuj za to, kim są, a nie za to kim ty chcesz, żeby byli. Dotyczy to zwłaszcza naszych dzieci, partnerów. Nieustannie czegoś oczekujemy, chcielibyśmy, by zachowywali się w sposób, jaki sobie wymyśliliśmy, by robili to, co my zaplanowaliśmy. A przecież każdy z nas jest odrębną jednostką, dojrzyj to, co w kimś blisko jest dobrego i pięknego. Wyjrzyj poza granicę twoich własnych oczekiwań.

Przestań oczekiwać, że inni wiedzą, o czym myślisz

Ludzie nie potrafią czytać w myślach. Nigdy nie będą wiedzieć, co czujesz, chyba że im o tym powiesz. Twój szef? Nie wie, że oczekujesz awansu, ponieważ mu o tym nie powiedziałeś. Twój mąż nie będzie wiedział, że lubisz dostawać od niego kwiaty, jeśli mu o tym nie powiesz. Podobnie jak twoja przyjaciółka, że jest ci przykro, bo zapomniała o twoich urodzinach.

W życiu musisz regularnie i skutecznie komunikować się z innymi. Często to ty musisz powiedzieć pierwsze słowo. Tak po prostu jest.

Przestań oczekiwać, że nagle inni się zmienią

Jeśli istnieje jakieś określone zachowanie twojego partnera, dzieci, matki, kolegi z pracy, o którym marzysz, żeby zniknęło – to nigdy się nie stanie. Jeśli naprawdę potrzebujesz tej zmiany, bądź szczera, powiedz co cię drażni, irytuje, co w ciebie uderza. Tylko tak masz naprawdę szansę coś zmienić

Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków ludzi nie zmienimy, nie powinniśmy nawet próbować. I teraz – albo akceptujesz to, kim są, albo wybierasz życie bez nich. To może zabrzmieć ostro, ale tak nie jest. Kiedy próbujesz zmienić ludzi, często pozostają takimi jak dotychczas. Ale, gdy ich wspierasz, akceptujesz, pozwalasz im być sobą, oni sami się zmieniają stając się jeszcze lepszą wersją siebie. Każdą zmianę zaczynaj od siebie.

Przestań oczekiwać, że wszyscy będą w porządku

Zapamiętaj, że każdy z nas toczy walkę o bycie sobą, tak samo jak ty. Każdy ma swoje priorytety, potrzeby i własne granice. W tym wszyscy jesteśmy do siebie podobni, chcemy tego samego i zmagamy się z podobnymi trudnościami. Kiedy to zrozumiemy i zaakceptujemy świat stanie się miejscem, gdzie każdemu będziemy mogli spojrzeć w oczy i powiedzieć: „Pogubiłam się, walczę o siebie”, bo wtedy nic nie jest w porządku. Ale my to rozumiemy, dla nas to jest okej, bo mamy tak samo.

Zacznijmy akceptować innych, nie oczekiwać albo oczekiwać mniej. Spójrzmy na siebie, zastanówmy się dlaczego tak usilnie chcemy, by ktoś był takim, jakim go sobie wymarzyliśmy.

Nie lepiej pozwolić być po prostu sobą i tu dostrzegać wszystko, co dobre?


Zobacz także

Myślisz sobie: „Do diabła, dlaczego innym się udaje, a ja cały czas stoję w miejscu?”. Czas to zmienić!

8 objawów nietolerancji glutenu

Kobiety potrzebują więcej snu niż mężczyźni bo ich mózgi pracują ciężej! To udowodnione naukowo