Go to content

Inni osiągają sukcesy, a ty wciąż boisz się zmienić swoje życie? To prostsze niż myślisz

Każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu osobę, która ma naprawdę niezłomny charakter. Taką, która garściami czerpie z życia i nie boi się podejmować wyzwań. Ba! Często ryzykuje, a gdy coś nie nie powiedzie, nie traktuje tego jak życiowej porażki, a raczej jako dodatkową motywację do działania. Trzeba mieć w sobie coś z szaleńca? A może to zwykła wiara w siebie i pozytywne nastawienie do świata i ludzi?Gdybym miała jednym słowem określić Karolinę, powiedziałabym, że jest nieustraszona. Od czterech lat samotnie wychowuje dziecko, bo zdecydowała się odejść od męża, z którym nie potrafiła się dogadać. Powód, zdawać by się mogło, bzdurny. Ale gdy jedna, druga i trzecia terapia nie pomogły, podjęła decyzję o rozstaniu. A nie była to łatwa sprawa, bo zarabiała grosze, musiała schować dumę do kieszeni i wynieść się z dzieckiem do rodzinnego domu. Malucha przeniosła do nowego przedszkola, sama podjęła pracę w administracji i jeszcze zapisała się na zaoczne studia. Z pomocą rodziny (głównie w kwestii opieki nad dzieckiem) po roku stanęła na nogi i mogła wynająć kawalerkę.

Zapytana, czy się nie bała, zawsze odpowiadała, że nie. Dlaczego? Bo wierzyła w siebie i odpędzała wszystkie negatywne emocje, lęki i obawy. Brzmi banalnie, trudniej wcielić to w życie. A to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie ze strachem przed tym, co przyniesie życie.

Jak nauczyć się, żyć pełną piersią, podejmować decyzje i nie pozwolić, by nasz strach wziął górę? Oto krótki przepis na sukces.

Czego tak naprawdę się boisz?

Musisz nazwać swoje lęki, żebyś mogła stawić im czoła. Usiądź i naprawdę się nad tym zastanów. Dla wielu ludzi życie w strachu jest normalne. Dlatego musisz podejść do sprawy poważnie. Weź kartkę i pisz.

Co napędza twoje lęki?

Oznacza to, że musisz spojrzeć z boku na całe swoje życie i określić, skąd te lęki się biorą. Bo wychowywałaś się w niepełnej rodzinie? Matka nie okazywała ci miłości? Nie skończyłaś studiów? A może masz za małe doświadczenie? Jakaś sytuacja z przeszłości mogą spowodować u ciebie traumę. Przeanalizuj wszystko dokładnie.

Pracuj nad pewnością siebie

Boisz się, bo nie chcesz, aby sytuacja się powtórzyła, myślisz, że poniesiesz klęskę? To wszystko jest związane z twoją pewnością siebie. Jeśli zaczniesz postrzegać siebie jako osobę silną i wartościową, łatwiej będzie ci podejmować wyzwania.

Strona 1 z 2
Czytaj dalej…

Fot. iStock/Poike

1/1 Inni osiągają sukcesy, a ty wciąż boisz się zmienić swoje życie? To prostsze niż myślisz

Bądź gotowa na błędy

Nie myśl, że wszystko przyjdzie ci z łatwością. Będziesz popełniać błędy. Niektóre z nich zapewne dotkliwie cię zranioną lub będą miały przykre konsekwencje. Ważne jest to, żebyś była na nie przygotowana i nie traktowała ich jak porażek. Wyciągnij wnioski i idź dalej.

Naucz się prosić o pomoc

Nie chodzi o to, że ze wszystkim musisz radzić sobie sama. Klucz do sukcesu polega na tym, żeby umieć realnie ocenić, kiedy potrzebna nam jest czyjaś pomoc. Między innymi właśnie to pozwala uniknąć błędów i pomyłek.

Stwórz wizję przyszłości

Musisz wiedzieć do czego dążysz, bo tylko tak możesz to osiągnąć. Stawianie celów typu „chcę być szczęśliwa” lub „chcę zarabiać więcej” jest nieprecyzyjne. Musisz jasno określić, kim będziesz i co będziesz robić w przyszłości. Nawet jeśli pod drodze twój cel się nieco zmieni, będziesz wiedziała, w którą stronę podążać.

Oceniaj bez emocji

Gdy coś idzie nie po twojej myśli, nie wpadaj w panikę i nie działaj pod wpływem impulsu. Istnieje naprawdę niewiele spraw, gdy podjęcie decyzji jest konieczne tu i teraz. Zawsze staraj się dać sobie czas na reakcję i nie pozwól, żeby nerwy wzięły górę.

Bądź realistką

W trudnych sytuacjach, gdy życie rzuca nam kłody pod nogi, mamy tendencję do czarnowidztwa. Może być ci trudno wykrzesać z siebie optymizm, więc postaraj się chociaż zachować zdrowy rozsądek o spojrzeć na problem realnie.

Doceniaj siebie

Nagradzaj wszystkie swoje sukcesy i sukcesiki. Inni nie muszą dostrzegać tego, jak wiele z siebie dajesz i ile już osiągnęłaś, ale ty MUSISZ to widzieć. Przestań szukać aprobaty i zacznij sama siebie nagradzać.

Rozpraw się z przeszłością

Najlepiej byłoby, gdybyś z pomocą terapeuty zmierzyła się ze swoimi traumami z przeszłości. Staraj się traktować je jako coś, co było i nie pozwól, żeby determinowało twoją przyszłość. Nie traktuj strachu jako swojego wroga, bo on i tak będzie się pojawiał. To, co musisz zrobić, to nauczyć się oceniać, czy lęk jest racjonalny czy też nie.


 

Źródło: LovePanky