Każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu osobę, która ma naprawdę niezłomny charakter. Taką, która garściami czerpie z życia i nie boi się podejmować wyzwań. Ba! Często ryzykuje, a gdy coś nie nie powiedzie, nie traktuje tego jak życiowej porażki, a raczej jako dodatkową motywację do działania. Trzeba mieć w sobie coś z szaleńca? A może to zwykła wiara w siebie i pozytywne nastawienie do świata i ludzi?Gdybym miała jednym słowem określić Karolinę, powiedziałabym, że jest nieustraszona. Od czterech lat samotnie wychowuje dziecko, bo zdecydowała się odejść od męża, z którym nie potrafiła się dogadać. Powód, zdawać by się mogło, bzdurny. Ale gdy jedna, druga i trzecia terapia nie pomogły, podjęła decyzję o rozstaniu. A nie była to łatwa sprawa, bo zarabiała grosze, musiała schować dumę do kieszeni i wynieść się z dzieckiem do rodzinnego domu. Malucha przeniosła do nowego przedszkola, sama podjęła pracę w administracji i jeszcze zapisała się na zaoczne studia. Z pomocą rodziny (głównie w kwestii opieki nad dzieckiem) po roku stanęła na nogi i mogła wynająć kawalerkę.
Zapytana, czy się nie bała, zawsze odpowiadała, że nie. Dlaczego? Bo wierzyła w siebie i odpędzała wszystkie negatywne emocje, lęki i obawy. Brzmi banalnie, trudniej wcielić to w życie. A to tylko jeden ze sposobów radzenia sobie ze strachem przed tym, co przyniesie życie.
Jak nauczyć się, żyć pełną piersią, podejmować decyzje i nie pozwolić, by nasz strach wziął górę? Oto krótki przepis na sukces.
Czego tak naprawdę się boisz?
Musisz nazwać swoje lęki, żebyś mogła stawić im czoła. Usiądź i naprawdę się nad tym zastanów. Dla wielu ludzi życie w strachu jest normalne. Dlatego musisz podejść do sprawy poważnie. Weź kartkę i pisz.
Co napędza twoje lęki?
Oznacza to, że musisz spojrzeć z boku na całe swoje życie i określić, skąd te lęki się biorą. Bo wychowywałaś się w niepełnej rodzinie? Matka nie okazywała ci miłości? Nie skończyłaś studiów? A może masz za małe doświadczenie? Jakaś sytuacja z przeszłości mogą spowodować u ciebie traumę. Przeanalizuj wszystko dokładnie.
Pracuj nad pewnością siebie
Boisz się, bo nie chcesz, aby sytuacja się powtórzyła, myślisz, że poniesiesz klęskę? To wszystko jest związane z twoją pewnością siebie. Jeśli zaczniesz postrzegać siebie jako osobę silną i wartościową, łatwiej będzie ci podejmować wyzwania.