Go to content

12 rzeczy, przez które twoje włosy są w fatalnej kondycji

Może się wydawać, że pielęgnacja włosów nie jest bardzo skomplikowana — umyć, położyć odżywkę i gotowe. Jednak po drodze najczęściej nieświadomie popełniamy błędy, które mszczą się na wyglądzie czupryny. Włosy stają się szorstkie, matowe, końcówki zaczynają się rozdwajać, w końcu wyglądają nieestetycznie i czasem po prostu trzeba je mocno podciąć, by pozbyć się tego, co szpeci.

12 rzeczy, które sprawiają, że twoje włosy są w fatalnej kondycji

1. Nieodpowiednia temperatura wody

Nie powinno się myć i spłukiwać włosów wodą o zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ wzmaga przetłuszczanie i podrażnia skórę, rozchyla łuski włosów przez co tracą połysk i staną się matowe. Zbyt niska temperatura również nie służy, ponieważ łuski włosów pozostają zamknięte i nie wnikają w nie składniki kosmetyków użytych do pielęgnacji.

2. Niedokładnie spłukiwany szampon

Niedokładne wypłukanie produktu z włosów i ze skóry głowy może powodować  łupież albo reakcję alergiczną skóry głowy. Same włosy z resztkami kosmetyków stają się matowe i cięższe.

3. Szarpanie szczotką mokrych włosów

Rozczesanie mokrych włosów nie jest prostym zadaniem. Często splątane po kąpieli, opierają się ruchowi szczotki czy grzebienia po ich długości. Najlepiej poczekać, aż przeschną, o ile nie są to włosy kręcone, które lepiej znoszą czesanie na mokro. Warto stosować odżywkę lub olejek, które ułatwia zadanie i szczotkę lub grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami.

4. Nienakładanie odżywki

Może się wydawać, że dany szampon ma wystarczające właściwości regeneracyjne i odżywka nie jest naszym włosom potrzebna. A ona zdecydowanie ułatwi rozczesywanie i układanie włosów, poprawia ich wygląd oraz zapobiega ich uszkodzeniom.

5. Zbyt dużo kosmetyków

Chcemy dobrze, a wychodzi fatalnie, gdy nakładamy na skórę głowy i włosy zbyt wiele kosmetyków. To, co w naszym zamierzeniu ma pomóc w odżywieniu i regeneracji sprawia, że włosy wyglądają ciężko, wręcz jakby były tłuste. Szczególnie grzeszymy nakładając odżywkę na skórę głowy i całą długość włosów, zamiast na od linii uszu w dół. Najlepiej wybrać szampon, odżywkę, maskę czy olejek z jednej serii, która doskonale będzie się uzupełniała i pomoże kompleksowo zadbać o włosy bez ich obciążania.

strona 1 z 2
czytaj dalej

1/1 12 rzeczy, przez które twoje włosy są w fatalnej kondycji

6. Gwałtowne wyciskanie włosów ręcznikiem

Intensywne wyciskanie i pocieranie włosów ręcznikiem jest zbrodnią na nich popełnianą. Szarpanie mokrych włosów nie tylko powoduje ich splątanie, ale uszkadza rozchylone łuski włosów, co odbija się na ich kondycji i wyglądzie. Lepiej delikatnie odcisnąć nadmiar wilgoci ręcznikiem bawełnianym lub papierowym.

7. Brak higieny akcesoriów do włosów

Szczotki, grzebienie, akcesoria do upięć należy utrzymywać w higienie. Częste, nawet codzienne, umycie ich w szamponie do włosów sprawi, że na ich powierzchni nie będą się namnażać szkodliwe drobnoustroje, które wraz z nimi przenosimy z powrotem na skórę i włosy.

8. Używanie stale tych samych kosmetyków

Włosy potrzebują co jakiś czas zmiany sposobu pielęgnacji, dostarczenia innych składników odżywczych i regenerujących. Stan i potrzeby włosów zmieniają się co jakiś czas, a stosowanie tylko jednego rodzaju szamponu i odżywki przestanie im służyć.

9. Ściskanie gumką włosów w tym samym miejscu

Noszenie tej samej fryzury, np. kucyka upinanego stale w jednym miejscu powoduje, że ucisk ciasno zaplątanej gumki na włosach uszkadza ich strukturę. Z tego powodu lepiej zmieniać uczesanie i nie ściskać pasm zbyt mocno i nie traktować ich metalowymi, szarpiącymi włosy wsuwkami.

10. Szybkie suszenie gorącym powietrzem

Suszenie włosów mocnym, gorącym podmuchem, a dodatku z niewielkiej odległości od głowy sprawia, że pasma są przesuszone i stają się bardziej podatne na uszkadzanie. Najlepiej suszyć włosy chłodnym nawiewem z odległości ok. 30 cm, z dołu, do góry.

11. Spanie w mokrych włosach

To jeden z głównych grzeszków popełnianych na włosach. Myjemy włosy wieczorem, bo nie chcemy ich przesuszać powietrzem z suszarki i kładziemy się spać w mokrych lub wilgotnych włosach. Takie działanie powoduje, że włosy narażone są na poplątanie i poszarpanie, a w dodatku w wilgotnym i ciepłym środowisku namnażają się chorobotwórcze drobnoustroje, które mogą spowodować niechciane problemy.

12. Niepodcinanie końcówek

Im dłuższe włosy, tym trudniej utrzymać je w doskonałej kondycji. Długie włosy ocierają się o ubranie i rozdwajają, przez co nie wyglądają zdrowo. Nie każdy regularnie odwiedza fryzjera, a regularne podcinanie zapobiega rozdwajaniu osłabionych i pozbywa się już rozdwojonych końcówek. Żadne szampony czy odżywki nie sprawią, że rozdwojone końcówki się posklejają w całość. Nie ma sensu zapuszczać włosów za wszelką cenę, bo poza tym, że powinny być długie, powinny być przede wszystkim zdrowe i piękne.

źródło: kobieta.onet.plfashionelka.pl