Hashimoto jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób tarczycy. Choć jeszcze do niedawna cierpiały na nią głównie panie w okresie okołomenopauzalnym, pierwsze objawy zaczynają dostrzega u siebie już znacznie młodsze kobiety. Zapalenie tarczycy pojawia się jednak niezależnie od płci. Marek Zaremba zmaga się z Hashimoto od 17 lat. Jego wiedza i doświadczenie są bezcenne dla wielu chorych. Bo oprócz leczenia farmakologicznego, niezbędna jest także zmiana stylu życia. – Dzisiaj zdecydowanie łatwiej i szybciej diagnozuje się Hashimoto. Kiedy u mnie pojawiły się pierwsze objawy, wiedza o tej chorobie była bardzo nikła. Poza tym Hashimoto u faceta? To już w ogóle była abstrakcja. Kiedyś jedyną formą diagnostyki była bardzo nieprzyjemna biopsja, a dziś do dyspozycji jest choćby USG. Nie oznacza to jednak, że Hashimoto zawsze udaje się zdiagnozować szybko, ponieważ często dochodzi tylko do oznaczenia poziomu TSH. Kiedy wynik jest prawidłowy, wydaje nam się, że z tarczycą wszystko jest w porządku. Tymczasem potrzebna jest szersza diagnostyka. Wiadomo, wiele zależy od endokrynologa – mówi Marek Zaremba, który od 17 lat choruje na Hashimoto i właśnie wydał swoją kolejną książkę, poświęconą zdrowemu odżywianiu. „Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę” jest poradnikiem, dedykowanym wszystkim tym, którzy zmagają się z tą autoimmunologiczną chorobą. Powinny po niego sięgnąć także osoby, którym zależy na profilaktyce i dobrym zdrowiu. Autor jest dyplomowanym dietoterapeutą i specjalistą medycyny komórkowej oraz terapeutą I stopnia medycyny św. Hildegardy. W swojej książce pokazuje, jak ogromną siłę mają miłość i detoks.
Nietypowe objawy
Stan zapalny tarczycy często bywa diagnozowany przypadkowo. Zgłaszamy się do lekarza, ponieważ mamy problemy z zajściem w ciążę lub niepokoi nas nagły przyrost masy ciała. Mogą pojawić się bóle głowy, zmienne nastroje, stany depresyjne. – Warto zwrócić uwagę na wychłodzenie organizmu. To jest taki czynnik, który bardzo często prowadzi do autoagresji. Zaniepokoić powinny więc zimne stopy i dłonie. Poza tym do nietypowych objawów Hashimoto zalicza się też nietolerancję pokarmową, szczególnie na produkty pszenne czy nabiał. Do tego zmiany skórne, egzemy – wylicza Marek Zaremba.
Z Hashimoto trzeba się oswoić
– Dieta jest zawsze wierzchołkiem góry lodowej. Trzeba jednak łączyć ją ze świadomością i aktywnością. Przede wszystkim musimy zlokalizować w naszym życiu wyzwalacze choroby. Czasem jest to czynnik emocjonalny, jak przewlekły stres, który nagle powoduje, że te wszystkie pozostałe czynniki dietetyczne, jak brak minerałów w organizmie ułatwiają chorobie manifestację. Należy dokopać się do swoich wyzwalaczy, potem wprowadzać eliminację. Leki, zapisane przez lekarza trzeba brać, ponieważ nie wolno ich odstawiać pochopnie. Remisja, choć rzadko, to jednak może się pojawić, ponieważ żyjemy w wyjątkowo stresujących czasach. Z Hashimoto trzeba po prostu się oswoić. Trzeba tę chorobę zapytać, co ona do nas mówi. To jest najważniejsze pytanie. Ona odpowie: zmień to czy tamto, zatrzymaj się, odpocznij, kochaj, przebaczaj, zmień dietę. Wtedy przyjdą dobre rzeczy. Pan Bóg zawsze widzi za chorobą coś dobrego. To człowiek jest krótkowzroczny, wydaje mu się, że to koniec świata, a tak nie jest. Może to jednak ocenić dopiero wtedy, gdy już jest w dobrej kondycji – uspokaja autor książki „Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę”.
Wzmocnij swoją tarczycę
– Jest kilka takich wyzwalaczy, które u niektórych osób powodują drastyczne objawy choroby. Mowa o glutenie, laktozie, kazeinie. Czasem jest to nadmiar cukru. Może pojawić się kandydoza, o czym też piszę w jednej z moich książek. W przypadku tej choroby łatwiej dochodzi do pewnej patologicznej wilgoci w obrębie układu trawiennego, dlatego warto unikać produktów śluzotwórczych i zimnych termicznie. Kuchnia powinna być ciepła, gotowana, pieczona. Zboża najlepiej spożywać do godziny 13:00, później sięgajmy po białko, odpowiednie tłuszcze i warzywa – wyjaśnia dietoterapeuta, który od 17 lat zmaga się z Hashimoto.
To choroba nieuleczalna, jednak można ją okiełznać z pomocą odpowiednich leków, diety i zmiany stylu życia. Oswojenie z chorobą i zaprzyjaźnienie się z nią znacznie ułatwia odzyskanie wewnętrznego spokoju i harmonii, a także dobrego zdrowia.