Go to content

Jak rozpoznać bezpieczny gabinet medycyny estetycznej?

Fot. iStock / kopitinphoto

Jak sama nazwa wskazuje, medycyna estetyczna, to dziedzina medycyny… a nie nazwa kremu na jędrną pupę, więc jeśli poszukujecie dobrego gabinetu, takiego, w którym nie stanie się wam krzywda, warto wziąć sobie do serca kilka ważnych wskazówek.

Jak i gdzie upiększać swoje ciało, by efekt zachwycał i nie szkodził zdrowiu? Przeczytajcie!

O to, jak wybrać wiarygodny gabinet medycyny estetycznej, i na jakiej podstawie podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu, zapytaliśmy specjalistów z kliniki z ponad dwudziestoletnim stażem – Centrum Medycznego Damiana. Zdradzają, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i kiedy szybko uciekać przed 'medycznymi pozorantami’.

Nie ma medycyny bez lekarzy i pielęgniarek…

Przede wszystkim należy zapamiętać najważniejszą zasadę: medycyna estetyczna, to dziedzina medycyny… Nie każdy może wykonywać zawód medyczny. Choć prawnie wiele spraw da się obejść, zdecydowanie nie warto! Ryzykujecie o wiele więcej niż pieniądze. Sam dyplom lekarza medycyny również nie gwarantuje wam bezpieczeństwa i zadowolenia, bo medycyna estetyczna, to dziedzina młoda i wciąż dość komercyjna. Lekarze nie 'uczą się’ jej na Akademii Medycznej.

Dobry fachowiec powinien stale doskonalić swoje umiejętności i doszkalać się. Nie dajcie się zwieść bogato obwieszoną certyfikatami ścianą. Zapytajcie lekarza o jego doświadczenie, odbyte szkolenia, kursy, itd.. Certyfikaty również są ważne – świadczą o odbyciu przeszkolenia w posługiwaniu się konkretnym sprzętem.

Jeśli nie planujemy skomplikowanych zabiegów, zapewne trafimy w ręce… no właśnie, kogo?

Choć branża kosmetologii nieustannie się rozwija, w renomowanych klinikach piękna zostaniemy przekazani w ręce nie kosmetologa czy kosmetyczki, a dyplomowanej pielęgniarki, zazwyczaj również odpowiednio przeszkolonej. Ma to swoje ogromne zalety. Nie ujmując umiejętności i wiedzy kosmetologom, studia pielęgniarskie obejmują o wiele więcej, a taka wiedza, jest gwarantem bezpieczeństwa dla pacjenta. Kompetencje pielęgniarki są po prostu szersze, dzięki czemu może zaobserwować niepokojące sygnały, jakie wysyła ciało pacjenta – a nie tylko ściśle powiązany z wykonywanym zabiegiem  jego fragment.

Przychodzi baba do lekarza, a lekarz…

Ważnym elementem, który pozwoli wam zdemaskować 'hochsztaplerów’ jest pierwsza wizyta. Zdecydowanie rzadko zdarza się, żeby ktoś przyjął pacjenta z marszu, zazwyczaj na konsultacje trzeba się umówić, a gabinety nie stoją puste czekając na klienta. Kolejnym elementem, który od razu zdradzi medycznych lekkoduchów jest przeprowadzenie wywiadu. Choć niektórym pacjentom może się to nie spodobać, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski, taki, jaki znamy z wizyt u specjalistów innej dziedziny czy szpitalnej izby przyjęć. Dlaczego?

Oddając się w ręce lekarza obarczamy go odpowiedzialnością nie tylko za nasz wygląd, ale i bezpieczeństwo i zdrowie. Zanim dobry fachowiec przejdzie 'do rzeczy’ dobrze nas wypyta i przebada – choć coraz więcej zabiegów wymaga minimalnej ingerencji, nadal są to zabiegi, co do których istnieje szereg przeciwwskazań. Należy również pamiętać, że dobry specjalista nie powinien swoich usług oferować bezkrytycznie. To on ma wiedzę, by ocenić, czy pacjent powinien poddać się jakiemuś zabiegowi i czy przyniesie on jakieś korzyści.

Piękno – efekt uboczny?

Na rynku jest wiele klinik specjalizacyjnych się w poprawianiu urody, jak z nich wybrać tę 'naj’? To kolejny dylemat, z którym musimy się zmierzyć. Nasza podpowiedź jest prosta. Postawcie na miejsca, które traktują pacjenta kompleksowo, lubią przyglądać się powodom problemów, a nie tylko skupiają się na sprzedaniu efektu. Starzenie zaczyna się na poziomie komórki, osoby zdrowe, dbające o siebie – wyglądają lepiej, młodziej, zdrowiej. Nie zapominajmy o tym. W dobrej klinice usłyszymy o wiele więcej niż 'proszę wypełnić formularz’.

Jeżeli zależy wam na efektach  i bezpieczeństwie, nie oburzajcie się na konieczność wykonania badań. W przypadku pracy ze skórą, lekarz powinien przygotować dla pacjenta plan leczenia i rewitalizacji. Medycyna estetyczna nie działa jak magiczna różdżka. Potrzeba wiedzy i współpracy.

Taki plan pozwoli dobrać optymalne działania dla każdego indywidualnego pacjenta. Każdy z nas jest inny, żaden zabieg nie jest uniwersalny.

Bardzo często, ogólny zły stan zdrowia przekłada się na wygląd. Jeśli naprawdę chcemy zmienić coś w sobie na lepsze, musimy się zawsze w to zaangażować.

Ładnie?

Nie bez znaczenia pozostaje również wygląd  gabinetu. Nie bez znaczenia jest baza, jaką dysponuje klinika,  jakie ma zaplecze i urządzenia. Sprzęt powinien być nowoczesny, narzędzia sterylne lub jednorazowe. Powinniście pytać o takie elementy bez skrępowania. Ważna jest również jakość preparatów, jakich używa się do wykonywania zabiegów.

Medycyna estetyczna jest wciąż bardzo szybko rozwijającą się dziedziną. Dlatego jej specjaliści powinni stale się doskonalić i wzbogacać swoją ofertę o nowe urządzenia czy techniki.

I jeszcze jedno – wybierzcie miejsce polecane przez innych, takie, które ma już swoją renomę, doświadczenie i odpowiednie możliwości. Pamiętajcie, żebyście swojemu lekarzowi ufali, nie przychodzicie do niego po dodatkowy stres, a po pomoc.