Go to content

Pocztówki z Portugalii, czyli piękne krajobrazy malowane słowem

Pocztówki kojarzą się z beztroskim czasem wakacji i przygód. Jakie będą w tym przypadku? Jolanta Kosowska, autorka bestselleru „Trzy razy miłość” powraca z nową powieścią „Pocztówki z Portugalii”. Autorka zabiera nas w tajemniczą wyprawę pełną wrażeń i malowniczych widoków. To opowieść o podróży, nie tylko do Lizbony, ale także śladami zaginionego artysty.

Akcja dzieje się w malowniczej Portugalii. Gęste mgły i słoneczne klify wzbudzają zachwyt Olgi – głównej bohaterki, utalentowanej artystki i dziennikarki. Jej fotografie, które zwyciężyły w międzynarodowym konkursie, zostają zaprezentowane na wystawie w Lizbonie. Jednak Olga, poza zbieraniem laurów, ma jeszcze jeden ważny powód, żeby odwiedzić piękny kraj na zachodnim brzegu Europy. Kobieta zamierza rozwiązać zagadkę zniknięcia Andrzeja Komorowskiego – artysty, który z niewiadomych przyczyn zerwał kontakt ze swoją rodziną. Wszystko jest owiane tajemnicą powiązaną z przeszłością z romansem w tle.

„Myślałam, że ten głos był wytworem mojej wyobraźni. Teraz zobaczyłam wszystko zupełnie inaczej. Jeszcze raz przerzuciłam zdjęcia w poszukiwaniu tamtej postaci. Mgła, deszcz, półmrok, brak turystów i skradająca się obok mnie postać”.

Portugalia – drugoplanowy bohater

Autorka nazywa miejsce akcji drugoplanowym bohaterem książki. Miłość do Portugalii jest widoczna w niemal każdym fragmencie książki. Jolanta Kosowska w jednym z wywiadów tłumaczy dlaczego tak pokochała ten kraj:

„Portugalia zaskoczyła mnie i oczarowała. Zawładnęła moimi zmysłami. Zamykam oczy i słyszę huk oceanu, na twarzy czuję przyjemny podmuch wiatru, pod powiekami mam dziesiątki barw. Czuję smaki i zapachy Portugalii. Zauroczyła mnie i oczarowała. Wysokie klify, dzikie plaże, wyłaniające się z mgły palmy, niesamowite barwy w promieniach słońca, ciekawa historia, życzliwi ludzie, piękne zamki i pałace, tajemnicze parki i ogrody, czas, który zwolnił, myśli, które przestały galopować… Wyjątkowe miejsce na Ziemi”.

Opowieść jest połączeniem historii o miłości, ale także utracie i bólu. Wszystkie przeżycia bohaterów rozgrywają się w klimatycznym otoczeniu. Autorka jest wrażliwa na piękno i przedstawia nam je z własnej perspektywy – pierwszoosobowa narracja pozwala poczuć czytelnikowi, jakby to było zwierzenie lub pamiętnik. Jolanta Kosowska już w dedykacji przekazuje swoją myśl przewodnią i sprawia, że czytelnik może się utożsamić z jej przeżyciami:

„Autor powieści to ktoś, kto potrafi przetworzyć prawdę życia w fikcję poruszającej opowieści, nie przekraczając nienaruszalnych granic. Dlatego historia tu przedstawiona powstała w pisarskiej wyobraźni, choć jej źródło bije w prawdziwych emocjach, w przeżyciach, których doświadcza wielu z nas”.

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

„Poruszająca opowieść o sile miłości, poświęceniu i tęsknocie za tym, co utracone. Utkana na kanwie portugalskich pejzaży, niezwykle mądra historia, która dowodzi, że w życiu ważna jest każda chwila.”
Sylwia Trojanowska, pisarka

To niezwykle piękna opowieść o determinacji. Stworzona z miłości do człowieka. Tak właśnie pisze Jolanta Kosowska. Jestem zachwycona!
Anna Kasiuk, pisarka

Jolanta Kosowska zabiera nas tym razem do malowniczej Portugalii. Jednocześnie funduje historię pełną bólu, sekretów i nadziei. Wzrusza i prowokuje do myślenia. Polecam, to doskonała lektura dla Czytelników ceniących opowieści pełne tajemnic.
Agnieszka Lingas-Łoniewska, pisarka

****

O autorce:

Jolanta Kosowska urodziła się na Opolszczyźnie i przez większość życia była związana z Wrocławiem, Opolem i Sobótką. Od kilkunastu lat mieszka w Dreźnie, gdzie jest w stałym kontakcie z drezdeńską Polonią. Z zawodu jest lekarką, jednak jej wielkimi pasjami są podróże i pisanie. Wykorzystuje swoje doświadczenia oraz inspiracje do tworzenia kolejnych powieści. Z czasem pisarstwo stało się jej drugim zawodem i od tego czasu sprawie godzi codzienne obowiązki. Jest autorką dwunastu powieści obyczajowych, a „Pocztówki z Portugalii” to jej najnowsza książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zaczytani.