Włosy, oczy, usta, piersi i biodra, to różne atrybuty kobiecości, na które bardzo często zwracamy uwagę. Mówi się, że mężczyznę interesują wyłącznie piersi i kobiece biodra, a jak jest w rzeczywistości? Na to pytanie, zarówno w kontekście mężczyzn, jak i oceniających inne kobiety pań, odpowiedź znalazła doktor Sarah Garvais.
Dzięki metodzie śledzenie ruchów gałek ocznych można było odgadnąć, co najbardziej przykuwa wzrok obserwatorów.
Wyniki eksperymentu nie zaskakują
Mówi się, że idealna kobieca sylwetka, to wymarzone wymiary 90-60-90, co potwierdzają najnowsze badania. Niestety nie wszystkie kobiety są posiadaczami ciała w kształcie klepsydry i wzroście modelki. Na pocieszenie można powiedzieć, że wymiary nie muszą być idealnie, ale proporcjonalne i zarówno niższa, jak i wyższe kobiety, mające szersze biodra, większe piersi i wąską talię, są postrzegane jako atrakcyjne fizycznie.
Wynika to z faktu, że takie panie postrzega się jako te, które nie będą miały problemów z zajściem w ciążę, mają więcej żeńskich hormonów i rzadziej chorują na nowotwory piersi i macicy. Oczywiście to nie wszystkie wnioski, jakie się nasunęły w czasie eksperymentu. Do kolejnego badania zaproszono 65 osób (29 kobiet i 36 mężczyzn), którym pokazano 10 zdjęć kobiet różniących się od siebie wyglądem. Dodatkowo połowę badanych poproszono, aby skupili uwagę na osobowości kobiet, które oglądają, a druga połowa miała skupić się wyłącznie na wyglądzie. Uczestnicy oceniali także pozytywność i negatywność kobiet przedstawionych na zdjęciach. Podczas badania mierzono ruchy gałek ocznych.
Badanie pokazało, że uczestnicy badania niezależnie od płci, skupiali wzrok przede wszystkim na piersiach i biodrach kobiet, a nie na ich twarzach. Gdy poproszono o skupienie się na wyglądzie, efekt ten był silniejszy w przypadku kobiet bardzo atrakcyjnych, a słabszy w przypadku kobiet o niestandardowej urodzie. Kobiety o figurze klepsydry były oceniane pozytywniej niż kobiety o przeciętnej figurze i niskiej atrakcyjności. Tak więc kobiety niezależnie od ich atrakcyjności postrzegane są pod względem przydatności rozrodczej kojarzonej z większymi piersiami oraz wcięciem w talii.
Taką zależność można zauważyć również w wizerunku kobiet w mediach, bardzo uprzedmiotowionym. Najczęściej przedstawione są one jako obiekty seksualne, a nie postaci posiadające wyrazistą osobowość.
źródło: badania.net