Lifestyle Związek

„Przestańcie się oszukiwać, jeśli kochamy, walczymy”. List faceta do wszystkich kobiet

Listy do redakcji
Listy do redakcji
30 czerwca 2021
Fot. iStock / Martin Dimitrov
 

Patrzę czasem oniemiały. Co te kobiety piszą? O czym mówią? Dlaczego zastanawiają się: facetowi zależy czy nie zależy? To jest oczywiste – jeśli się zastanawiają – to jemu na 99 proc. nie zależy. Kobieta, którą mężczyzna kocha, czuje to całą sobą.

Gdy czasem rozmawiam z koleżankami, szczękę zbieram z ziemi. Jak można tak przeinaczać fakty, przemieniać je na swoją korzyść. I po co? Żeby tracić czas? Unieszczęśliwiać się? Oszukiwać? Czy to naprawdę sprawia wam przyjemność? Do tego wasze przyjaciółki, w większości, podtrzymują was w tej fikcji. I zamiast zimnego prysznica, dostajecie od nich watę z kłamstw.

Zabieganie

Koleżanka 1: Dlaczego on do mnie nie dzwoni?

Koleżanka 2 ( pocieszająco): Nie przejmuj się, nie dzwoni, bo ma na pewno dużo pracy (naprzemiennie z boi się, potrzebuje czasu).

To żart?! Nie dzwoni, bo nie chce (ewentualnie o tym nie myśli). Nie ma innej filozofii nie dzwonienia. Ale jeśli mi nie wierzysz: zadzwoń do niego raz, drugi, trzeci – jeśli czujesz się jak petentka prosząc o spotkanie, jemu na tobie nie zależy. Spójrz prawdzie w oczy. Facet, który kocha zawsze znajdzie czas na kontakt – nawet jeśli to będzie SMS podczas robienia siku w firmowej toalecie.

Seks

Koleżanka 3: Niby jesteśmy blisko, niby wszystko jest ok, a on w ogóle nie dąży do seksu.

Koleżanka 4: Może tak go pociągasz, że aż się boi.

To żart? Facet, który pożąda kobiety zrobi wszystko, żeby być blisko niej. I taka jest prawda. Wyjątkiem jest nieśmiały 15-latek,  który może bać się swojej wybranki. Ale z tego się wyrasta. Jeśli dojrzały facet nie dąży do seksu z tobą – to znaczy tylko tyle, że go zwyczajnie nie chce.

Wspólne mieszkanie

Koleżanka 5: On wciąż mówi, że nie jest gotowy, żeby ze mną zamieszkać.

Koleżanka 6: Daj mu czas, może się boi.

To żart? Facet, który kocha, chce zamieszkać ze swoją kobietą. Marzy o tym. Ja, który bałem się stabilizacji jak ognia, kiedy spotkałem swoją przyszłą żonę – sam dążyłem do tego, żeby budzić się koło niej każdego dnia i biegać jej po bułki. Nalegałem na wspólne mieszkanie.

Serio, po co zawracać sobie głowę kimś kto nie ma ochoty żyć z nami. Czekać? Ale ile? Gdzie jest granica? Dziewczyny, opamiętajcie się. Jeśli chcecie czekać, to może lepiej poczekajcie na właściwego faceta.

Bycie razem

Koleżanka 7: On już się o mnie nie stara, nie zabiega, ciągle ma focha.

Koleżanka 8: Może mu ciężko w pracy.

To żart? Jeśli mężczyźnie zależy, to w 90 proc. przypadków przeprosi za swojego focha. I może nie będzie się starał tak bardzo jak kiedyś (czas rozleniwia i was i nas, moje panie), ale w ważnych momentach zawsze można na niego liczyć. Jeśli mówicie o swoich żalach, a on nic – to bierzcie nogi za pas. Jemu już nie zależy, nawet jeśli tkwi w relacji z wami.

Naprawdę zrozumcie, może jesteśmy skryci, rzadziej dążymy do totalnej symbiozy, potrzebujemy wolności, niezależności, mamy za sobą popieprzone dzieciństwo, które wpływa na nasze postępowanie. Może. Ale jeśli nam zależy– walczymy z tym. I staramy się. Jeśli on nie stara się zanadto– kopnijcie go w tyłek. Nic dobrego z tego nie będzie. Nic tak nas nie denerwuje niż biegająca za nami kobieta, która obchodzi nas średnio.

A poniżej 10 dowodów na to, że jemu zależy. Jeśli nie zauważasz tego– przestań się oszukiwać.

Facet, który kocha:

– interesuje się tobą, pyta, chce ci we wszystkim pomóc

– chce się z tobą dzielić tym, co ma

– chce spędzać z tobą czas

– zawsze szuka w tobie zalet, wady bagatelizuje

– wychodzi z inicjatywą. „Wyjedźmy na weekend”, „Spotkajmy się”

– broni cię przed innymi

– nie zajmuje się ocenianiem ciebie

– uwielbia seks z tobą

– opiekuj się tobą. Albo przynajmniej próbuje

– jeśli przeżywacie kryzys, też dąży do tego, żeby go pokonać

Przejrzyjcie na oczy, kochane, bo czasem żal tego słuchać. A kto was tak dobrze nie uświadomi, jak drugi facet.


Lifestyle Związek

Prawdy, które docierają do nas dopiero po rozwodzie. Szkoda…

Redakcja
Redakcja
30 czerwca 2021
fot. Denis Valakhanovich/iStock
 

Tak to już jest, że żebyśmy mogli wyciągnąć z życia naukę na przyszłość, musimy popełniać błędy i porządnie się sparzyć. Niestety, bo czasami są to trudne doświadczenia, których wolelibyśmy uniknąć… Ale cóż, mało kto jest w stanie nauczyć się na czyichś, a nie swoich błędach.

10 rzeczy, które rozumiemy dopiero po rozwodzie

1. Znalezienie nowego partnera nie uczyni nas szczęśliwym

Nikt z nas nie jest doskonały, a trawa zawsze wydaje się bardziej zielona po drugiej stronie ogrodzenia. To złudne. Rozwód nie daje nam gwarancji na to, że kolejny związek będziesz idealny, a my w nim szczęśliwi. Nic nie dzieje się tak po prostu i każdy związek wymaga naszej pracy i zaangażowania, żeby był lepszym od poprzedniego.

2. Nie można rezygnować dla kogoś z pracy

To potwierdzi każda rozwiedziona kobieta – pracuj, nawet jeśli nie musisz, kształć się, rozwijaj swoją karierę zawodową. Pracuj nawet w niepełnym wymiarze godzin, ale rób wszystko, by mieć swoją niezależność finansową. O tym często zapominamy poświęcając się dzieciom i obowiązkom domowym.

3. Miłość nie zawsze jest prosta

Czasami kochanie naszego partnera zdaje się być ciężką pracą, nie ma w sobie nic z uniesień i motyli w brzuchu, bo on też ma swoje wady, nawyki, bo my mamy gorszy czas w swoim życiu. Ale trzeba pamiętać, że miłość to też wybór, nie tylko samo uczucie, że czasami musimy się od siebie oddalić, żeby znowu się zbliżyć…

4. Trzeba pamiętać, co sobie nawzajem obiecaliśmy

Tak rzadko pamiętamy o słowach wypowiedzianych podczas ślubu, o tym, że na dobre i złe, że dopóki śmierć nas nie rozłączy. To często staje się utartym frazesem, nic dla nas nie znaczącym. A może właśnie warto do tych słów wracać, spisać je sobie, powtarzać co jakiś czas i zmierzyć się z odpowiedzialnością, która idzie za tą obietnicą…

5. Staranie się być lepszym jest niepotrzebne

Żadne z was nie musi starać się być lepszym w związku. Najlepsze są te małżeństwa, w których partnerstwo jest autentyczne, kiedy praca, obowiązki obojga są tak samo ważne, a opinie i decyzje są cenione na równi.

6. Zdrada nie musi oznaczać końca

Zmieniamy się, zmieniają się nasze potrzeby zarówno seksualne i emocjonalne, co często staje się przyczyną zdrady. Po prostu w każdym związku istnieje taka możliwość. Ale zdrada wcale nie musi oznaczać końca, może stać się katalizatorem, może otworzyć w końcu zatkany kanał komunikacji, otworzyć nas na rozmowę, na siebie, na mówienie o własnych potrzebach. Przezwyciężenie kryzysu sprawia, że wychodzimy z tego mocniejsi, pewniejsi siebie.

7. Małżeństwo niczego nie naprawi

Jeśli jesteś nieszczęśliwa, jeśli uciekasz w małżeństwo przed problemami, od własnego domu, rodziny, nic z tego. Małżeństwo nie rozwiąże twoich problemów, nie naprawi ich jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Prędzej czy później będziesz musiała się z nimi zmierzyć.

8. Małżeństwo cię nie dopełni

Twój mąż, partner nie sprawi, że poczujesz się kompletna. Bajki o dwóch połówkach tej samej pomarańczy wsadź między książki. Ty musisz czuć się ze sobą dobrze, musisz rozumieć siebie, swoje potrzeby, by stworzyć szczęśliwy związek, w którym nie będziesz oczekiwać, że ktoś inny cię uszczęśliwi.

9. Zatracanie się w związku to błąd

Pamiętaj o sobie – zawsze. Nie oddaj małżeństwu całej siebie, nie zgub się w nim. Rozwijaj się, słuchaj swoich potrzeb niezależnie od związku, w którym jesteś. Pamiętaj o przyjaciołach, o spotkaniach z nimi, nie wyrzekaj się siebie.

10. Wina jest zawsze po obu stronach

Przyjmij odpowiedzialność za to, co się dzieje w twoim małżeństwie. Nie mów mu, że musi się zmienić, zobacz też, jak ty możesz się zmienić. Czasami to zmiana w nas samych wywołuje zmiany w naszym partnerze. Nie zawsze winna jest tylko jedna strona, nie zapominaj o tym.


Lifestyle Związek

Borówka amerykańska – wspiera sokoli wzrok, zdrową wątrobę, i nie tylko. Jakie inne korzyści daje jedzenie borówek?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
30 czerwca 2021
Borówki amerykańskie - właściwości dla zdrowia
Fot. iStock

Borówki amerykańskie to owoce, które mają wielu miłośników. Cieszą nie tylko smakiem, ale także doceniane są ze względu na właściwości dla zdrowia. Gwarantują sokoli wzrok, zdrową wątrobę, i nie tylko. Jakie inne korzyści dla zdrowia daje jedzenie borówek?

Borówki to owoce jagodowe, które kojarzą się głównie z borówkami wysokimi (amerykańskimi), choć w polskich lasach można spotkać także czarną borówkę, zwaną popularnie jagodą, oraz borówkę brusznicę, o charakterystycznych, czerwonych owocach. Najczęściej i najchętniej kupowane są właśnie borówki amerykańskie, ze względu na ich słodki smak.

Borówki amerykańskie - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Borówka amerykańska 

Borówka wysoka, znana również jako amerykańska, to roślina z rodziny wrzosowatych, pochodząca z Ameryki Północnej. Owoce mają charakterystyczny wygląd i smak — ciemnoniebieskie, czasem wręcz fioletowe jagody osiągają wielkość do 1,5 cm. Są jędrne i słodkie, doskonale smakują w formie surowej, jako samodzielna przekąska, jak i dodatek do musli, deserów, czy ciast. Można z nich przyrządzać smaczne sosy do naleśników czy gofrów, oraz dżemy. Ze względu na jędrny, dość mięsisty miąższ, można je z powodzeniem mrozić, i następnie wykorzystać do wypieków lub jako dodatek do tortu. Borówki amerykańskie dostępne są w sprzedaży przez cały rok. W sezonie, od lipca, można kupić borówki zebrane w Polsce, natomiast po lecie najczęściej sprowadza się je z Chile lub Hiszpanii.

Borówki amerykańskie — wartości odżywcze, kalorie, indeks glikemiczny

Borówki w składzie zawierają ok. 14% węglowodanów (głównie glukoza i fruktoza) oraz 84% wody, reszta to niewielkie ilości białka i tłuszczu. Jedna filiżanka borówek (ok. 150 g) dostarcza 3,6 g błonnika. Borówki amerykańskie mają niski indeks glikemiczny równy 53, co sprawia, że nie przyczyniają się do gwałtownych wahań cukru we krwi. Dzięki temu mogą po nie sięgać osoby cierpiące na cukrzycę. Borówki amerykańskie są również niskokaloryczne – w 100 g dostarczają 57 kcal.

Ponadto są źródłem witamin takich jak witamina K, niezbędna dla prawidłowego procesu krzepnięcia krwi, witamina C, ważna dla zdrowej  skóry i wzmacniająca odporność. Zawierają również witaminy E oraz witaminę B6. Warto wiedzieć, że szklanka borówek dziennie pokrywa 30% dziennego zapotrzebowania witaminy C. Borówki dostarczają również minerały takie jak: żelazo, wapń, potas, mangan oraz niewielkie ilości miedzi. Są również źródłem kwasu elagowego, fitoestrogenów, antocyjanów. To właśnie antocyjany nadają borówkom ich intensywny kolor, i w dużej mierze wpływają na lecznicze właściwości borówek.

Borówki amerykańskie - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Borówki amerykańskie — właściwości dla zdrowia 

Chronią układ krążenia

Borówki to doskonałe źródło antocyjanów zwalczających wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkadzania komórek w organizmie. Kwercetyna wpływa  na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, reguluje ciśnienie krwi i chroni cały układ sercowo-naczyniowy. Badanie przeprowadzone wśród 93 600 pielęgniarek wykazało, że u kobiet z najwyższym spożyciem antocyjanów w diecie,  ryzyko zawału serca było niższe o 32%, niż u osób, w których diecie antocyjanów brakowało.

Wspierają profilaktykę przeciwnowotworową 

Antyoksydanty w borówkach zwalczają wolne rodniki i chronią komórki przed uszkodzeniami, w tym struktur komórkowych nici DNA. Wolne rodniki są przyczyną przedwczesnego starzenia się i inicjują procesy nowotworowe. Według wniosków z przeprowadzonych dotychczas badań to właśnie borówki mają jeden z najwyższych poziomów antyoksydantów, w porównaniu do innych owoców i warzyw.

Borówki odkażają drogi moczowe

Borówki mogą być pomocne w diecie kobiet cierpiących na infekcje dróg moczowych. Ponieważ są one blisko spokrewnione z żurawiną, i w podobny sposób działają ochronnie na drogi moczowe. Jedzenie surowych owoców i picie soku z borówek przyczynia się do hamowania przyczepiania się szkodliwych drobnoustrojów do ścian pęcherza oraz cewki moczowej. Są również moczopędne, dzięki czemu przyspieszają wydalanie szkodliwych mikrobów z dróg moczowych.

Chronią wzrok

Borówka amerykańska powinna się stać pozycją obowiązkową w jadłospisie osób nadwyrężających wzrok, np. przy ekranie komputera. Jako znakomite źródło antocyjanów i witaminy A korzystanie wpływa na fotoreceptory oka i poprawia zdolność widzenia o zmierzchu. Borówki wspierają także mikrokrążenie w gałce ocznej i poprawiają ukrwienie w obrębie tęczówki oka. 

Borówki amerykańskie - właściwości dla zdrowia

Fot. iStock

Borówki wspierają pamięć

Borówka amerykańska jest wartościowym elementem diety wspierającej funkcjonowanie mózgu. W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano, że regularne zjadanie borówek wspiera funkcje obszarów płata czołowego mózgu, który odpowiada za inteligencję i zdolność abstrakcyjnego myślenia. Z kolei badania przeprowadzone na ludziach wykazały, że regularna podaż borówek sprzyja poprawie sygnalizacji komórkowej. Dzieje się tak za sprawą antyutleniaczy i ich działania spowalniającego starzenie się neuronów.

Poprawiają stan skóry

Dzięki wysokiej zawartości antocyjanów oraz witaminy C borówki znakomicie wpływają  na stan skóry. Antyoksydanty spowalniają uszkadzanie komórek i starzenie się. Obecność witaminy A wzmacniają skórę, a witamina E wspiera jej regenerację.

Borówki chronią wątrobę

Badania przeprowadzone przez japońskich naukowców sugerują, że owoce jednej z odmian borówki amerykańskiej, a dokładnie borówki rózgowatej, dzięki zawartości proantocyjanidyny hamują replikację wirusa zapalenia wątroby typu C. To sprawia, że zapobiegają rozwojowi marskości wątroby oraz działają chronią przed uszkodzeniami hepatocyty (komórki wątroby).

Borówka amerykańska zasługuje na miano superfood, jako owoc niskoenergetyczny, odżywczy i bogaty w cenne dla zdrowia związki roślinne.


źródło:  dietetycy.org.pl, www.poradnikzdrowie.pl 

Zobacz także

„Botoks. W końcu się zdecydowałam. Na to moje czoło już patrzeć nie mogłam”. Jęknęłam z zazdrości. A może lepiej mieć w dupie starzenie się z godnością?

Oda do przeklinania. Podobno najwięcej przeklinają ekstrawertycy! Czy to na pewno prawda?

Jak zrobić mu dobrze ręką? Pięć prostych kroków, których on nigdy nie zapomni [18+]