Lifestyle Psychologia

Dar czy diabelski podszept? Jak nie dać się zwieść intuicji

Katarzyna Troszczyńska
Katarzyna Troszczyńska
13 maja 2016
Fot. Unsplash / CC0 Public Domain
 

Istnieje, nie istnieje, warto jej ufać, nie warto, mają ją wszyscy, tylko wrażliwcy. Bywa wywyższana i potępiania. Uff. Jedno jest pewne: Ci, którzy bagatelizują jej istnienie, twierdzą,  że należy posługiwać się tylko rozumiem – dużo tracą. Żeby jednak dobrze posługiwać się intuicją trzeba

a.) wiedzieć czym ona nie jest (czyt. nie dać się zwieść),

b.) regularnie ją rozwijać.

Zacznijmy od punktu a.)

Intuicją na pewno nie jest:

STRACH I LĘK

Budzisz się rano i mówisz do partnera: „Nieee, nie możesz dzisiaj nigdzie jechać, mam intuicję, że coś się stanie”. Albo rezygnujesz z wyjazdu na narty, bo „masz niedobre przeczucia”.

Jeśli coś powoduje napięcie, stres, podwyższa adrenalinę to na pewno nie jest to intuicja. To tylko lęk wynikający np. z doświadczeń. Boisz się o partnera, bo coś się kiedyś stało twojemu tacie albo innej bliskiej osobie. Może też być tak, że miłość kojarzy ci się z utratą. Rezygnujesz w wyjazdu na narty, bo w ogóle jesteś osobą lękową i każda nowa sytuacja budzi u ciebie niepewność. To może być też doświadczenie zupełnie różnego rodzaju. Spotykasz pewną siebie, mocną osobą, ściskasz jej dłoń, patrzysz w oczy i… po prostu to czujesz. No czujesz, że ona jest niefajna. To nie jest intuicja, tylko skojarzenie. Gdybyś sięgnęła w przeszłość okazałoby się, że kiedyś zawiodła cię silna osoba, zwolniła z pracy, porzuciła, oszukała. Nauczyłaś się tę konkretną cechę kojarzyć z czymś złym.

Bardzo wiele naszych „intuicyjnych” wniosków co do innych ludzi ma niewiele wspólnego z prawdą.

PRZEKONANIA (OGRANICZAJĄCE)

Twój facet chce się przeprowadzić za miasto, oglądacie domy, ty mówisz: „nie, to nie to, czuję”. To nie musi być wcale intuicja ( prawie na pewno nie jest). Być może twoja mama powtarzała ci, że życie w domu to dużo obowiązków. Albo mówiła: „dom to pewni złodzieje”. A może inna osoba powtarzała: „tylko w mieście jest się kimś”. To mogą być najbardziej absurdalne przekonania, z których nawet do końca zdajesz sobie sprawę, ale one są nieodłączną częścią ciebie.

Czasem z kolei coś zobaczysz i pomyślisz: tak, chcę to, wiem. Taka decyzja też może wynikać z jakiegoś– nieuświadomionego– przekonania.

LENISTWO

Propozycja nowej pracy wydaje się kusząca, wspaniała… ale myślisz, myślisz i nagle stwierdzasz. Nie, jednak nie. Tłumaczysz to intuicją. Po prostu wiesz, że to by się źle skończyło. Na pewno? A może po prostu boisz się nowych obowiązków, nie chce ci się poznawać nowych ludzi, uczyć nowych rzeczy.

Podobnie jest z innymi sprawami: „czuje, że francuski mi się nie przyda” (czujesz czy nie chce ci się uczyć?), „czuję, że nie powinnam tam jechać” ( czujesz czy ci się nie chce).

Za każdym razem, gdy coś „intuicyjnie” poczujemy warto się zastanowić czy to nie jest jedna z trzech wymienionych wyżej rzeczy.

Przejdźmy do punktu b. Jak rozwijać intuicję?

Medytuj

Świetnym sposobem jest zapalenie świeczki i przez kilka minut wpatrywanie się w ogień. To wzmaga koncentrację, pomaga nawiązać kontakt z samą sobą, co w przypadku intuicji ma duże znaczenie.

Zapisuj sny

Codziennie, zaraz po obudzeniu. Najlepiej w specjalnym zeszycie. Zapisuj każdy drobiazg. Po miesiącu przeczytaj całość. Zobacz, coś się powtarza czy nie? Twoje sny mają wspólne elementy? Domyślasz się jakie z tego snu może być przesłanie dla ciebie?

Wracaj do tego co zanotowałaś miesiąc, dwa, trzy temu. Czy dziś lepiej rozumiesz co twoja podświadomość mogła chcieć ci przekazać?

Zastosuj technikę krzesła

Opowiedziała mi o niej pewna terapeutka. Jeśli nie wiesz jaką chcesz podjąć decyzję, postaw dwa krzesła. Jedno krzesło „reprezentuje” jeden wybór, drugie drugi. Usiądź najpierw na jednym, wyobraź sobie sytuację, w której jesteś zastanów się co czujesz. Potem zrób to samo z drugim. Na koniec – intuicyjnie usiądź na tym, które wydaje ci się prezentować najlepsze dla ciebie rozwiązanie.

Sprawdziłam, działa świetnie :).

Dobrych wyborów!!!

P.S Po decyzji, którą podejmiemy naprawdę intuicyjnie – czujemy wewnętrzny spokój i radość. Ulgę– to najlepsze słowo.


Lifestyle Psychologia

20 zdań, które warto powtarzać, by stać się lepszym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
13 maja 2016
Fot. iStock / m-gucci
 

Z potęgi słów najczęściej zdajemy sobie sprawę wtedy, gdy te słowa nas zranią. Albo gdy chcemy zranić innych. Zdarza się przecież, że w kłótni tracimy nad sobą panowanie i mówimy rzeczy, które w tym jednym momencie, w tej jednej chwili mają zaboleć. A gdyby tak częściej obdarowywać się słowami „pomocnymi”, dobrymi, życzliwymi? Takimi, które pomogą nam przezwyciężyć trudności? Zacznijmy ten eksperyment od siebie samych. Mówmy sobie słowa, powtarzajmy zdania, które  sprawią, że chcemy się zmieniać, że chcemy nad sobą pracować.

Mówcie sobie, a może i innym:

1. Nie mogę kontrolować wszystkiego, co dzieje się wokół mnie. Ale mam wpływ na to, jak przyjmę to zamieszanie, jak sobie z nim poradzę. W tej reakcji jest moja siła.

2. Nie będę się koncentrować się na tym, co już się wydarzyło. Nie mam na to wpływu, nic już „tam” nie zmienię. Przyszłości natomiast nie jestem w stanie do końca przewidzieć. Najważniejsze jest moje „tu i teraz”.

3. Powinienem zaakceptować to, co mi się przydarza i być wdzięcznym losowi za to, że stawia na mojej drodze dobrych, fajnych ludzi i korzystne wydarzenia.

4. Lepiej jest popełniać błędy niż udawać, że jest się doskonałym

5. Nigdy nie jest aż tak dobrze jak wydaje mi się, gdy jestem na szczycie i odnoszę życiowe sukcesy. Ale nigdy nie jest też tak źle, jak mi się wydaje, gdy tracę grunt pod nogami i mam poczucie klęski.

6. Obiecuję sobie myśleć mniej o tym, jak radzić sobie z problemami, a więcej o tym, jak zmienić moje nastawienie do nich. To o wiele bardziej pozytywna ścieżka.

7. Wyzwanie staje się przeszkodą tylko wtedy, gdy podchodzę do niego z wrogą nieufnością.

8. Jeśli upadnę, wstanę. Znowu i znowu.  Im szybciej odsunę od siebie (w myślach) te niepowodzenia, tym szybciej zdobędę to, o czym marzę.

9. Nie będę uciekać przed moimi lękami i obawami, one również są ważne. Dzięki nim łatwiej mi zrozumieć, co jest dla mnie w życiu najważniejsze.

10. Jest duża różnica między „pustym” zmęczeniem a poczuciem satysfakcjonującego wyczerpania. Życie jest zbyt krótkie, by inwestować swoją energię w działania, przez które się jedynie spalasz.

11. Jeśli nie będę miał czasu na to, co się naprawdę w życiu liczy, będę musiał pozbyć się wszystkiego tego, co jest jedynie zajmującą czas błahostką.

12. Nie mogę budować życia ani snuć planów w oparciu o to, co być może kiedyś się wydarzy. To bardzo złudne.

13. Przyszłość może być inna niż to, co mam teraz, niż moja niezadowalająca rzeczywistość. Mam w sobie siłę do zmian i stale jedno życie przed sobą.

14. Rozliczanie się z przeszłością jest dla mnie próbą odzyskania wewnętrznego spokoju, ale nigdy nie powinno wypływać z chęci rewanżu.

15. Skupię się na stawaniu się lepszym, a nie na myśleniu, że jestem lepszym od innych.

16. Porównywanie się do innych nie ma racji bytu. Każdy z nas jest inny, każdego z nas stać na więcej lub mniej.

17. Od dziś zaczynam żyć w zgodzie ze sobą, niezależnie od tego ile pieniędzy mam na koncie i co na to powiedzą najbliżsi. Prawda ma wielką moc.

18. Mój następny krok we właściwym kierunku nie musi być duży. Ważne, by miał właśnie ów dobry kierunek.

19. Wszystkie małe zwycięstwa są w życiu równie ważne, co te duże. To one tworzą w końcu to coś spektakularnego, tę naszą radość życia.

20. Szczęście jest podejściem do życia, a nie korzystnymi okolicznościami.

Odetchnijcie głęboko, zamknijcie oczy. Przecież jesteśmy tu tylko na chwilę: żyjmy tak, by była to piękna chwila.


Źródło: marcandagel.com


Lifestyle Psychologia

Najbardziej luksusowy obiekt uzdrowiskowy w Polsce? Las, wody lecznicze i własne złoża borowiny w połączeniu z nowoczesnością… Jest takie miejsce!

Redakcja
Redakcja
13 maja 2016
Jutrzenka
Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Uzdrowisko Wieniec-Zdrój

Słyszeliście o nim? To jedno z najstarszych i najpiękniej położonych uzdrowisk na Kujawach – gości kuracjuszy już od 1923 roku. Znajduje się w centralnej Polsce, 6 km od Włocławka, 10 km od autostrady A1 , ok. 100 km na południowy – wschód od Bydgoszczy, ok. 210 km na południe od Gdańska. W otoczeniu lasów sosnowych, ogrodów różanych uzdrowisko stanowi idealne miejsce do kuracji i wypoczynku.

Jutrzenka zapewnia profesjonalną opiekę personelu medycznego o wysokich kwalifikacjach, doskonały standard bazy hotelowej, żywieniowej i zabiegowej.

Zadba o twoje zdrowie każdego dnia w otoczeniu wyjątkowego mikroklimatu ponad stuletnich lasów sosnowych, z życiodajnymi wodami leczniczymi z zawartością selenu oraz borowiny z własnych złóż, których właściwości lecznicze zostały potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Państwowy Zakład Higieny.

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Do dyspozycji kuracjuszy i gości jest cały wachlarz zabiegów z wykorzystaniem naturalnych surowców z własnych złóż tego kompleksu:

 • borowiny, pochodzącej z kopalni w Wieńcu Zdroju – kąpiele, okłady, zawijania, maseczki,
 • wody leczniczej siarczanowo-chlorkowo-wapniowo-sodowo-fluorkowo-siarczkowej – kąpiele lecznicze, krenoterapia (kuracja pitna)
Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Kompleks dysponuje nowoczesną bazą zabiegową, oferujemy ponad 70 różnych zabiegów leczniczych z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, balneoterapii, m.in. kąpiele i okłady borowinowe, kąpiele siarczkowe, perełkowe, aromatyczne, solankowe. hydroterapia, elektro i magnetoterapia, światłolecznictwo, masaże lecznicze, aerozoloterapia, krioterapia, krenoterapia, rehabilitacja w basenie uzdrowiskowym.

Doświadczony i profesjonalny personel medyczny od lat troszczy się o kuracjuszy i skutecznie wspiera leczenie chorób:

 • reumatologicznych,
 • ortopedyczno-urazowych,
 • kardiologicznych i nadciśnienia,
 • dolnych dróg oddechowych,
 • układu nerwowego ,
Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Możliwa jest organizacja pobytów komercyjnych oraz z dofinansowaniem PFRON. Jutrzenka posiada również umowy współpracy z NFZ i ZUS.

Jutrzenka Medical Spa – dla zdrowia, relaksu… dla przyjemności!

Jutrzenka jest właścicielem złóż naturalnych tworzyw leczniczych tj. borowiny o właściwościach leczniczych w chorobach: układu ruchu i neurologicznych, stanach pourazowych i pooperacyjnych, chorobach skóry, chorobach układu oddechowego.

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Polecamy także skorzystanie z kąpieli mineralnych,  w wodzie pozyskiwanej z własnej studni głebinowej. Kąpiele stosowane są w leczeniu chorób reumatycznych .Powodują zmniejszenie ciał tłuszczowych we krwi, stężenia cholesterolu i trójglicerydów oraz zwiększenie stężenia fosfolipidów. 

”Selenka” Wieniec Zdrój – to naturalna woda mineralna o niezwykłych właściwościach; bogata w selen, lit, magnez, wapń i potas. Stanowi konieczne uzupełnienie minerałów niezbędnych do codziennego życia każdego człowieka. Woda scharakteryzowana, jako średniozmineralizowana. Wydobywana ze źródła studni głębinowej od 1923 roku. Polecana jest osobom z nadciśnieniem tętniczym, schorzeniami dróg moczowych, nadkwasotą. Dodatkowo, pierwiastek selen dodatnio wpływa na urodę, opóźniając proces starzenia, utrzymując tkanki w młodzieńczej elastyczności. Pierwiastek ten jest również pomocny w stanach wyczerpania, apatii, w sytuacjach stresowych.           

Wykorzystując powyższe zasoby mineralne oraz wspomniane powyżej walory mikroklimatu – Jutrzenka specjalizuje się w leczeniu schorzeń:

 • układu narządu ruchu: reumatologiczne, ortopedyczno- urazowe, osteoporoza
 • układu krążenia: stany po przebytym zawale, nadciśnienie tętnicze
 • układu oddechowego: dolnych dróg oddechowych
 • układu nerwowego
 • chorób przemiany materii, cukrzycy, otyłości, miażdżycy

Pięknie i wygodnie

Wnętrza obiektu to połączenie stylowej elegancji, przestrzeni z najwyższą dbałością o detale. Nowo wybudowany obiekt poszerzył ofertę Uzdrowiska o działalność rekreacyjną, SPA & Wellness oraz wypoczynkowo-hotelową. Jutrzenka dysponuje 500 komfortowo i wygodnie urządzonymi pokojami typu Komfort i LUX – 1 i 2 -osobowymi, pokojami 3 osobowymi, apartamentami oraz pokojami dla osób niepełnosprawnych – łącznie 900 miejsc.

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienkę z prysznicem, suszarkę do włosów, TV LCD, klimatyzację sterowaną indywidualnie, telefon, bezpłatny dostęp do Internetu bezprzewodowego, zestaw do parzenia kawy i herbaty. Każdy z pokoi posiada własny balkon z suszarką balkonową.

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

JUTRZENKA to obiekt bez barier architektonicznych, w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych, z komfortową jadalnią, gabinetami lekarskimi oraz własną bazą zabiegową: gabinetami fizykoterapii, kinezyterapii, masażu leczniczego, salą fitness oraz salą do prowadzenia zajęć edukacji zdrowotnej. Pensjonat połączony jest podziemnymi tunelami ze wszystkimi obiektami uzdrowiskowymi. balneologicznych. Stanowi on doskonałe miejsce do wypoczynku oraz regeneracji sił.

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

JUTRZENKA to również Strefa SPA & Wellness:

 • Aquapark (basen rekreacyjny z podwodną muzyką, rwąca rzeka, ławeczki z hydromasażem, gejzery, grzybek wodny, 8 jacuzzi)
 • Strefa Saun z łaźnią parową, sauną fińską, kabiną infrared, caldarium i sanarium,
 • ścieżka Kneippa
 • kubeł lodowatej wody,
 • prysznic wrażeń,
Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

 • grota lodowa,
 • grota solna z tężnią solankową.
 • 7 nastrojowych gabinetów SPA, m.in. salon masażu tajskiego, salon kosmetyczny.,
 • siłownia,
 • sala fitness
8333

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

W Pensjonacie Jutrzenka znajdują się również idealne miejsca do spędzania wolnego czasu, jak:

 • kręgielnia
 • sala z bilardem,
 • sala z tenisem stołowym i piłkarzykami,
 • pub,
 • sala restauracyjno-taneczna z kawiarnią i drink barem.

9253

Zrelaksować się i wypocząć Państwo mogą korzystając również:

 • Aquapark z podwodną muzyką, rwącą rzeką, ławeczkami do hydromasażu, oraz 8 jacuzzi,
 • W strefie Saun znajduje się łaźnia parowa, sauna fińska, infrared, sanarium i caldarium połączone z grotą solną z mini tężniami i ścieżką Kneippa,
 • Kręgielnia,2 stoły bilardowe, 2 stoły do gry w tenisa stołowego oraz piłkarzyki.
Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Szczegółowych informacji na temat rezerwacji pobytów udzielą Państwu pracownicy Działu Marketingu Uzdrowiska Wieniec Zdrój

tel. +48 54 272 19 11, e-mail: [email protected],

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

9673 8291 9814

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

8554

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

DSC_0860

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

Fot. Materiały prasowe / Jutrzenka

 


Zobacz także

Kto nigdy nikogo nie pożegnał „naprawdę”, ten nie żył. Pozwolić odejść temu, kto cię nie potrzebuje, znaczy dojrzeć

Za dużo miłości cię zabije. Jak zbyt bliska i zbyt intensywna relacja może Cię zniszczyć

Objawy zawału serca u kobiet. 💗 Kobiety umierają po cichu, nie przegap szansy na życie