Objawy zaburzeń hormonalnych nie zawsze są oczywiste i jednoznaczne. Zaburzenia hormonalne u kobiet najczęściej kojarzone są ze zmianami w wyglądzie, takimi jak problemy z przetłuszczającą się cerą czy wypadającymi włosami. To oczywiście niejedyne możliwe objawy zaburzenia gospodarki hormonalnej w organizmie. Poznaj nie zawsze oczywiste objawy zaburzeń hormonalnych.
Hormony są produkowane w gruczołach dokrewnych, z których przenikają do krwi. One pobudzają organizm do intensywnej pracy i jeśli nic nie zakłóca wydzielania hormonów, organizm działa tak jak trzeba. A jeśli pojawia się nadmiar lub niedobór, zaczynają się problemy ze zdrowiem.
Zachwianie równowagi w organizmie może objawić się pojedynczymi sygnałami lub kilkoma na raz. W takim przypadku najlepszą radą będzie wizyta u lekarza endokrynologa, który zajmuje się chorobami gruczołów dokrewnych (wydzielających hormony) oraz zaburzeniami hormonalnymi.
Objawy zaburzeń hormonalnych – 10 sygnałów świadczących o tym, że masz problem z gospodarką hormonalną
1. Złe samopoczucie, lęki
Obniżenie nastroju czy nawet stany depresyjne nie zawsze łączone są z zaburzeniami hormonalnymi. Bardzo często kobiety diagnozowane pod kątem choroby Hashimoto, która wynika z zaburzeń tarczycy, skarżą się na obniżenie nastroju i są narażone na zwiększoną podatność zachorowania na depresję. To, w jaki sposób kobiecy organizm powiązany jest z hormonami, można zauważyć szczególnie w trakcie napięcia przedmiesiączkowego, które wielu kobietom daje się we znaki co miesiąc.
2. Brak sił i zmęczenie
Jeśli mimo długiego snu nie czujesz się rano wyspana i nie masz sił rozpocząć nowy dzień, w dodatku nie dopisuje ci humor, możesz cierpieć z powodu zaburzeń gospodarki hormonalnej. Najczęstszą przyczyną problemów w tym przypadku, jest zbyt wysoki poziom prolaktyny, która w nadmiarze poza czasem miesiączki, powoduje gorsze samopoczucie i spadek sił witalnych. Jeśli pojawiają się przy tym bóle głowy, fatalne samopoczucie i problem z nieregularnymi miesiączkami, możesz podejrzewać ten problem.
3. Wzmożone pragnienie
Wzmożone pragnienie jest bardzo niepokojącym sygnałem, który pojawia się przy problemach z poziomem insuliny. Może być to objaw początku cukrzycy. Zbyt duża ilość cukru we krwi sprawia, że nie jest on magazynowany w komórkach, za to pozostaje we krwi i powoduje różne zaburzenia metaboliczne, w tym wzmożone pragnienie i co za tym idzie częstsze parcie na pęcherz, gorsze samopoczucie, potliwość i senność.
4. Nadmierne owłosienie
Jeśli zauważyłaś u siebie włoski pojawiające się tam gdzie ich być nie powinno, na przykład nad górną wargą lub też silniejsze i ciemniejsze owłosienie na nogach, niż miało to miejsce do tej pory, powinnaś zbadać poziom hormonów. Bardzo często nadmierne owłosienie pojawia się przy problemach z funkcjonowaniem jajników (m.in. w zespole policystycznych jajników, guzach i torbielach jajników). Często towarzyszy jemu również z tłusta skórą twarzy i głowy oraz problemami z trądzikiem. Nadmierne owłosienie może pojawić się również przy niedoczynności tarczycy, nadczynności i guzach nadnerczy oraz przysadki mózgowej (i związanym z tym nadmiernym wytwarzaniu kolejnego hormonu – prolaktyny), przy oporności komórek na insulinę – u chorych na cukrzycę i otyłych.
5. Problemy z cerą
Zaburzenie gospodarki hormonalnej negatywnie odbija się na wyglądzie skóry twarzy. Mogą pojawiać się nie tylko wypryski, zaskórniki i przetłuszczona cera, ale także wysuszona, zaczerwieniona skóra z tendencją do łuszczenia się, co na pierwszy rzut oka wygląda jak alergia. Problemy może powodować m.in. nadczynność tarczycy.
6. Zaparcia lub biegunki
Jeśli dotyczy cię jeden z tych problemów, możesz mieć problem z tarczycą. Hormony produkowane przez nią- tyroksyna i trójjodotyronina, to hormony, które wpływają na aktywność układu trawiennego i wydalniczego. Przy ich zaburzeniu będziesz cierpieć na zaparcia lub biegunki.
7. Podwyższone ciśnienie i objawy ze strony serca
Zaburzenia równowagi hormonalnej wpływają na funkcjonowanie najważniejszych organów, takich jak serce. Wtedy pojawiają się: szybsze bicie serca, częstoskurcz, uderzenia gorąca i zbyt wysokie ciśnienie krwi. Może być to związane z przekwitaniem u kobiet lub problemami z tarczycą lub zaburzeniami czynności nadnerczy.
8. Wypadanie włosów
To objaw, który często niepokoi kobiety i od razu zwraca uwagę. Przyczyn wypadania włosów może być wiele, zarówno naturalne wypadanie po porodzie, jak i na skutek stresu, chorób skóry głowy czy też genetyki. Zaburzenia gospodarki hormonalnej również wpływają na problem na silenie problemu wypadania włosów. Ponadto niedobory hormonów mogą wpływać na opóźnienie prawidłowego odrostów włosów. Jeśli włosy wypadają dłużej, niż 3 miesiące, warto udać się do dermatologa.
9. Problemy z wagą
Jeśli przybywa ci kilogramów, których nie jesteś w stanie się pozbyć, warto przyjrzeć się tarczycy. Niedoczynność tego organu powoduje tycie, a nadczynność przyspieszenie metabolizmu i spadek wagi. Problem tycia może wynikać z Hashimoto, szczególnie jeśli idzie w parze zaburzeniami cyklu miesięcznego oraz nadmiernym owłosieniem i problemem z trądzikiem.
10. Nawracająca grzybica pochwy
Hormony mogą wpływać na stan bakterii bytujących w pochwie i zwiększać jej kwasowość. Bardzo często osoby z cukrzycą cierpią na nawracające grzybice, a także zapalenie pęcherza. Wynika to z nadmiaru cukru we krwi i jego obecności w wydzielinie z pochwy i w moczu. Ponadto środowisko ciemne, wilgotne i kwasowe, sprzyja pojawianiu się problemów intymnych i ich uporczywemu nawracaniu.