Przyjaźń to relacja, bez której trudno sobie wyobrazić życie. Przyjaciel pozwala przetrwać trudny czas, wspiera wtedy, gdy cały świat staje przeciwko. Dzięki przyjaźni szybciej wysychają łzy smutku, lepiej smakują chwile szczęścia, a piękne chwile, których wspólnie doświadczacie, będą towarzyszyły przez resztę życia.
Przyjaźń to wspaniała sprawa, niezależnie od tego, czy masz jednego, czy więcej przyjaciół różnych płci. Przyjaźń ma niezwykłą moc, która pomaga ogarnąć codzienność.
Przyjaźń ma niezwykłą moc wspierania zdrowia
To prawda, troska o taką relację wymaga nakładu czasu i zaangażowania, ale zapłata za to jest tysiąckroć większa. Nie tylko w sprawach namacalnych, życiowych. Przyjaźń, jak się okazuje, wspiera również stan zdrowia, zdecydowanie działając na jego korzyść. Oto co zyskujesz dzięki przyjaźni:
1. Możliwość dłuższego życia
Samotni ludzie zagrożeni są szybszą śmiercią, co wynika z ich zwiększonej podatności na stres. Brak możliwości wygadania się komuś bliskiemu, otrzymania wsparcia czy podzielenia się radościami i sukcesem, źle wpływa na psychikę. Przewlekły stres, który może wynikać z izolacji może przyspieszać wystąpienie chorób somatycznych.
2. Lepszy stan zdrowia
Ci, którzy mają przyjaciół, są mniej obciążeni emocjonalnie, a więc zdrowsi. Przeprowadzone badania wykazały, że wśród starych osób brak powiązań społecznych ponad dwukrotnie podniósł ryzyko wysokiego ciśnienia krwi. U osób samotnych gorzej wypadały efekty badań takich biomarkerów jak: ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała, obwód w pasie oraz poziomów białka C-reaktywnego (CRP — marker stanu zapalnego)
3. Zmniejszenie ryzyka demencji starczej
Badanie przeprowadzone w Holandii na ponad 2000 mieszkańców w wieku 65 lat lub starszych, opublikowano w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry. Wykazało ono, że brak bliskich relacji społecznych zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych.
4. Szansa za zmniejszenie ryzyka otyłości
Większą szansę na walkę z otyłością mają osoby przyjaźniące się ze szczuplejszymi od siebie. Przyjaciele w swojej relacji mogą wpływać na postrzeganie wielu rzeczy oraz dopingować do podejmowania działań. Niestety, wpływ może być tak samo dobry, jak i zły, co pokazało inne badanie — jeśli jedna osoba była otyła w relacji, okazywało się, że znajomi tej osoby byli aż o 57 procent bardziej narażeni na otyłość.
5. Obniżysz poziom stresu
Przeprowadzone w 2011 r. badanie wykazało, że dzieci mające przyjaciół lepiej radziły sobie ze stresem związanym z opuszczeniem lub odrzuceniem przez kolegów. Naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu, hormonu stresu u uczestników badania stwierdzając, że dzieci wykluczone, pozbawione przyjaciół wykazywały wyższy poziom kortyzolu oraz sygnały sugerujące na odczuwany przez nie przewlekły stres. Tak więc ci, którzy cieszą się głębokimi, trwałymi relacjami z przyjaciółmi, łagodniej odczuwają skutki sytuacji stresowych.
źródło: www.livescience.com