Jeżeli wychowywałeś się w cieniu toksycznego rodzica, rodzeństwa, bądź innego członka bliskiej rodziny, jesteś prawdopodobnie bardziej narażony na ten typ relacji jako osoba dorosła. Zaniedbywanie twoich emocji w dzieciństwie skutkuje teraz przekonaniem, że twoje uczucia i potrzeby nie mają znaczenia.Taka postawa przyciąga do ciebie niewłaściwie, „problemowe” osoby. Ale skoro już jesteś w dorosłej, toksycznej relacji i kochasz, czy istnieje jakieś skuteczne lekarstwo i nadzieja dla ciebie i twojego partnera? Czy można przeprowadzić „detoks” na swoim, niezdrowym związku? Zanim zdecydujecie się odejść, wypróbujcie tych 8 strategii detoksykacji relacji z bliską osobą.
8 strategii „detoksykacji” toksycznego związku
1.Nigdy nie pozwól mu/jej sprowadzić cię do jego/jej poziomu
Walka „na tym samym poziomie” zdecydowanie ci zaszkodzi: skończy się na poczuciu winy i osłabieniu twojej pozycji. Zbuduj mocną bazę dla własnej siły.
2. Przestań się tak bardzo starać
Jesteś tak bardzo podatny na manipulację, bo współczujesz, jesteś w emocjonalnej pułapce. Ochronisz siebie, jeśli odrzucisz chociaż część przekonania, ze musisz się starać i zabiegać o swojego partnera.
3. Skoncentruj się na sobie
Zacznij myśleć o tym jak się czujesz i czego potrzebujesz, a co tak naprawdę dostajesz. Miej świadomość, że zasługujesz na to, by traktowano cię z szacunkiem i że cokolwiek mniej, jest niedopuszczalne.
4. Przestań podejmować „gierki” i dawać sobą manipulować
Okryj mechanizmy manipulacji i sposoby na jakie twój partner usiłuje tobą manipulować. Obwinia cię? Bezpodstawnie oskarża? Okłamuje? Gra ofiarę? Nie daj się w to wciągać. Odsuwaj się za każdym razem, gdy widzisz próbę „grania” tobą.
5. Bądź życzliwy
Twoją nową strategią jest serdeczny stosunek do siebie i do swojego partnera. To da ci przewagę w zdrowy, „nietoksyczny” sposób.
6. Pilnuj, by jego/jej odpowiedzialność nie spadała na ciebie
Przede wszystkim w twojej własnej głowie: przestań przejmować, czy dzielić z nim/z nią odpowiedzialność za jego toksyczne działania.
7. Zdystansuj się
Zarówno emocjonalnie jak i fizycznie. Spędzaj mniej czasu z partnerem, dzwoń rzadziej. Narzuć granice, które będą cię chronić przed bolesnymi uwagami i działaniami.
8. Żyj dobrze
Co to znaczy? Nieustannie dąż do osobistego rozwoju. Wzmacniaj swoją pozycję w każdej dziedzinie życia. Bądź opiekuńczy i kochający dla siebie i innych. Ale nie dawaj się im wykorzystywać. Zabdaj o swoje potrzeby.
Twoim najczęstszym błędem jest współczucie, które żywisz do osoby, która tobą manipuluje i krzywdzi cię. Przerzuć część z tych emocji na samego siebie – zobacz siebie okiem obserwatora tej relacji.
Na podstawie: blogspsychcentral.com.