Silny, dźwięczny głos to cecha, którą każdy chętnie się pochwali. Głos może być niski, wysoki, wibrujący czy łagodny, ale najważniejsze jest to, by każdego było słychać głośno i wyraźnie, a samo mówienie nie sprawiało dyskomfortu. Niestety, często się zdarza, szczególnie jesienią i zimą, że głos podupada, a z gardła wychodzą chrypiące, bądź stłumione dźwięki. Martwią się tym nie tylko osoby pracujące w zawodzie nauczyciela, śpiewaka czy lektora, ale każdy, kto nie chce tracić czasu na chorowanie i narażać się na dyskomfort i konieczność powtarzania wszystkiego po dwa razy.
Na przypadłości związane z głosem, w zależności od przyczyn kłopotów, wymyślono różne rozwiązania. Warto wiedzieć, jakie czynniki mają kojący wpływ na nasze gardła i struny głosowe, a jakie zdecydowanie im szkodzą. Dzięki posiadaniu tej wiedzy jest szansa zapobieżenia problemom, więc podajemy listę tych rzeczy, na które należy w trosce o głos wyjątkowo uważać.
1. Nie krzycz!
Banalne? Być może, jednak wielu z nas nie docenia mocy krzyku, szczególnie nadmiernego, długotrwałego. Można po dłuższym czasie na głośniej imprezie, czy na stadionie piłkarskim, nabawić się kłopotów z gardłem po zbyt głośnym śpiewie lub krzyku. Nie ma co się dziwić później, że nasze struny głosowe odmawiają posłuszeństwa. Jesteś nauczycielem, który nadmiernie eksploatuje swój głos? Zamiast krzyczeć do uczniów, spróbuj odwrotnego działania – mów ciszej. Dla odmiany klasa też przycichnie, bo będą do tego zmuszeni, aby ciebie usłyszeć. To naprawdę działa!
2. Nikotyna szkodzi także strunom głosowym
Palacze powinni uderzyć się w pierś. Nikt nie ukrywa destrukcyjnego wpływu palenia nikotyny na cały organizm, na gardło i głos również. Chrypka, kaszel palacza to przypadłości które można usłyszeć chyba u każdego nałogowca, który lubi nikotynową używkę. Najlepiej, nie tylko ze względu na głos, porzucić nałóg, dopiero po tym leczenie lub regeneracja organizmu będzie miało rzeczywisty sens i efekty. Warto dużo spacerować na świeżym powietrzu, aby dotlenić organizm. Problem ten dotyka także biernych palaczy. Tu niestety rozwiązanie jest tylko jedno – unikać towarzystwa osób palących, dla własnego bezpieczeństwa.
3. Przykręć kaloryfery
Zrób to jak najszybciej, bo to nie tylko szkoda na rzecz mocnego głosu, ale i osłabianie organizmu. Przegrzewanie nie jest dobre, lepiej hartować się przy niższej temperaturze, w granicy 22 stopni Celsjusza, podczas gdy w wielu domach królują tropikalne upały. Suche powietrze wpływa negatywnie na stan strun głosowych, wysuszając także gardło. Do tego jeśli przebywasz w pomieszczeniach klimatyzowanych, kłopoty z głosem mogą pojawiać się naprawdę często. Jeśli z różnych względów nie możecie pozwolić sobie na przykręcenie ogrzewania, koniecznie zainwestuj w nawilżacz powietrza, lub ustaw przy źródle ciepłą kamionkę z wodą, by parowała i nawilżała powietrze.
4. Zamiast kawy, herbaty, alkoholu, pij zdrową wodę!
Co prawda trudno sobie wyobrazić smakoszom tych napojów nagłe ich odstawienie, ale gdy pojawiają się kłopoty ze strunami głosowymi i gardłem, warto dwa pierwsze ograniczyć a alkohol ostawić. Zamiast tego, zaleca się picie dużych ilości wody, która doskonale wpływa na stan nawilżenia w dodatku nie podrażnia i nie wysusza śluzówki.
5. Unikaj ostrych przypraw
Uważaj również na zimne posiłki i napoje.
Oto najczęstsze powody problemów z głosem. Bez wątpienia na większość z nich masz wpływ, jedynie świadomie należy niwelować zagrożenia. Oczywiście inną kwestią są poważniejsze schorzenia, przy których pojawiają się np. guzki i tu koniecznie należy oddać się w ręce specjalistów. Jeśli masz świadomość, czego należy unikać, aby cieszyć się dźwięcznym głosem, a mimo to dopadną cię kłopoty, możesz im przeciwdziałać. Naturalną ochronę gardła zapewnią preparaty wykorzystujące działanie porostu islandzkiego. Pastylki z zawartością tej rośliny, działają łagodnie i skutecznie, zapobiegając podrażnieniom i regenerując błonę śluzową gardła, także u dzieci powyżej 4 roku życia. Warto sięgnąć do takich naturalnych rozwiązań, tym bardziej, że dobroczynne działanie porostu islandzkiego znane jest od czasów starożytnych. Stosuj je nie tylko gdy pojawi się kłopot, ale i zapobiegawczo, by nie dopuścić do rozwoju prawdziwych problemów z głosem.
Artykuł powstał we współpracy z ISLA