Go to content

7 oznak, że jesteś urodzoną artystką. Nawet, jeśli jeszcze nią się nie czujesz

Fot. iStock / Roberto A Sanchez

Możesz być zaskoczona, że to właśnie ty nosisz w sobie cechy artystki z prawdziwego zdarzenia. Nie, nie przeglądaj się w lustrze na wszelki wypadek, przecież nie chodzi to o wygląd i strój pomazany farbami, ani o ekstrawagancki styl życia. Pierwiastek artystycznej duszy nosisz w sobie od zawsze, jedynie w pewnych przypadkach wymaga on wsłuchania się w siebie, by zrozumieć, że on tam cały czas był. 

Jak odkryć w sobie artystyczny potencjał?

Nie potrzeba wielkiego wysiłku, sama będziesz zaskoczona, jak wiele z niego masz w sobie, choć na co dzień, o tym nie rozmyślasz. Istnieją cechy, na pozór mało istotne, które powinnaś pielęgnować w sobie przez resztę życia.

7 cech osób z artystyczną ikrą

1. Początek i koniec kręcą cię tak samo

Nie da się ukryć, że zazwyczaj koniec podejmowanego projektu czy przedsięwzięcia, cieszy o wiele bardziej niż początek. Ludzie w większości nastawieni są na szybki i efektowny koniec swoich działań. Oczekują szybkich powodów do zadowolenia, interesują się przede wszystkim osiągniętymi wynikami oraz tym, co w zamian za włożoną pracę można osiągnąć — nagrody, zwroty inwestycji i inne profity. Początek traktowany jest wyłącznie jako start, coś, co należy przejść sprawnie i bez zawahania się. Natomiast osoby z artystycznym zacięciem, właśnie na ten początek patrzą inaczej, z większą uwagą. Dostarcza on takiej samej radości jak koniec, bo oznacza w równym stopniu podekscytowanie i satysfakcję z podjętego działania. Artyści uwielbiają zagłębiać się w nowe projekty, odkrywać nieznane, i czerpać jak najwięcej przyjemności planując działania od początku aż po efekt końcowy. Równie dobrze planowane zakończenie jednego projektu, może stać się początkiem drugiego.

2. Cenisz pracę innych ludzi, choć jesteś ostrożna w zachwalaniu własnych starań 

Ponieważ wkładasz mnóstwo serca w realizację własnych projektów, masz pewne obawy, by otwarcie pochwalić się nimi przed innymi osobami. Za to efekty pracy innych doceniasz i potrafisz to szczerze okazać. Okazujesz zainteresowanie cudzymi projektami i chętnie słuchasz tego, w jaki sposób one powstawały, czerpiąc z tego wiadomości i inspirację do własnych działań. Nie obawiaj się pokazać światu własnej pracy, bo dzięki temu, że wkładasz w nią tyle serca serce, zostanie doceniona.

3. Wrażliwość, to twoje drugie imię

Nie pozostajesz obojętna na świat, który cię otacza. Jesteś empatyczna i potrafisz współodczuwać radość innych ludzi, emocje, jakie im towarzyszą. Potrafisz dzięki tej wrażliwości nawiązać interakcję z innymi, a gdy jesteś sama, łapiesz dystans i żyjesz w zgodzie z własnymi emocjami. Jesteś wrażliwa, a to pozwala ci na czerpanie energii i inspiracji do własnych działań.

Fot. iStock / wundervisuals

Fot. iStock / wundervisuals

4. Nie pieniądze są dla ciebie najważniejsze

Owszem, potrzebujesz ich, ale nie stają się one dla ciebie esencją życia. Nie żyjesz tylko po to, by zarabiać i wydawać, przy takim układzie wolałabyś nie być bogaczką, ale robić to, co kochasz. Właśnie to daje ci prawdziwe szczęście, choć bez milionowych zysków. Nie zależy ci na zakupach w markowych sklepach, wolisz zatroszczyć się o sprzęt potrzebny ci do realizowania własnych pasji. Inwestycja w siebie jawi się tu jako szansa, a nie zbędny wydatek. W związku z tym dobrze się czujesz w miejscach, gdzie możesz obcować ze sztuką, gdzie znajdziesz podobnych sobie ludzi a może nawet publiczność do zaprezentowania talentu. Opinia innych na temat tego, co zrobiłaś jest warta dla ciebie więcej niż finansowa gratyfikacja.

5. Możesz samą siebie chwalić, ale i krytykować

Narcystyczne uwielbienie własnej osoby i działalności nie jest domeną każdego artysty. To cecha charakteru, która równie dobrze może się schować na rzecz niepewności. Zapewne wierzysz w to, co robisz i chcesz robić to dobrze, by móc pokazać dzieło ze spokojem światu. To powoduje u ciebie przypływ ambicji i dumy. Ale mając do czynienia z poczuciem niedoskonałości, zastanawiasz się, czy to, co robisz jest „wystarczająco dobre”. Wątpliwości mogą nie być ci obce, ale nie przeszkadzają w realizowaniu pasji.

6.Wracasz do tego, co kochasz

Nawet jeśli w twoim życiu wydarzy się prawdziwa rewolucja, zawsze wracasz do tego, co ci w duszy gra. Możesz mieszkać gdzie indziej, pracować inaczej, mieć nowych znajomych, a twoja pasja prędzej czy później wróci jak bumerang. To jedna z tych stałych w życiu, która zawsze przynosi coś znajomego, pewne ukojenie i oderwanie od codzienności.

7. Notujesz, by nic nie umknęło twojej uwadze

Twoja głowa jest skarbnicą pomysłów, kreatywności zdecydowanie ci nie brak. Jednak pomysły bywają ulotne, a żeby ich nie pogubić, skrzętnie notujesz to, co akurat wpadnie do głowy. Masz przy sobie notatnik, jeśli nie tradycyjny, to elektroniczny i tam choćby hasłami zapisujesz rzeczy warte uwagi. Nawet jeśli w dane chwili nie masz czasu spożytkować tych idei, mając je zapisane zawsze są do twojej dyspozycji.


źródło: www.lifehack.org