Lifestyle Psychologia Zdrowie

Depresja wpływa nie tylko na psychikę, ale także na ciało. Powikłania mogą być poważne

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Sisoje
 

Coraz większa wiedza dotycząca zaburzeń i chorób psychicznych sprawia, że częściej i odważniej o nich mówimy. Przestają być  tematem tabu, dzięki czemu więcej osób otrzymuje pomoc, której potrzebuje. Jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych jest depresja, na którą w większości zapadają kobiety.

Powoli przestajemy kojarzyć depresję z uproszczonym obrazkiem smutnej, izolującej się od świata osoby. Często zdarza się, że osoba chora na depresję w pracy czy wśród znajomych, wydaje się duszą towarzystwa, która nie ma powodu do zmartwień. Tymczasem ona sama czuje się zupełnie inaczej. Na szczęście większa świadomość problemu sprawia, że jesteśmy bardziej uważni i łatwiej jest nam zauważyć możliwy problem.

Powikłania depresji

Ponieważ jest to choroba nawracająca i przewlekła, niezwykle ważne jest, by szybko podjąć leczenie. Jest to tym bardziej istotne, bo nie chodzi tu jedynie o aspekt funkcjonowania osoby chorej na co dzień, ale przede wszystkim dlatego, że depresja pozostawia ślady nie tylko na duszy, ale także odbija się na ciele.

Długotrwała depresja z towarzyszącym jej lękiem, poczuciem bezradności oraz bezsensu życia skutkują poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Nawarstwienie problemów psychicznych może dawać także objawy somatyczne. Brak leczenia i kontroli postępu choroby pogłębia zmiany, które już zaszły w organizmie. Osoby zmagające się przez długi czas z depresją są bardziej narażone na przewlekły ból, chroniczną bezsenność, choroby układu krążenia oraz choroby serca. Dotyczy ich wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę, niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne.

Gorsza kondycja organizmu, która wynika z gorszego samopoczucia, powoduje, że chorzy są bardziej podatni na rozwój chorób w osłabionym ciele. Nie należy również zapominać o tym, że część chorych na depresję może podejmować próby samobójcze, co niesie ze sobą tragiczne konsekwencje.

źródło: portal.abczdrowie.pl, www.mp.pl 


Lifestyle Psychologia Zdrowie

Skurcze łydek. 6 przyczyn tego bolesnego problemu

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/PRImageFactory
 

Skurcze łydek są bardzo bolesną przypadłością. Pojawiają się najczęściej w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego, ale mogą także bez ostrzeżenia wyrwać w nocy ze snu. Odczucie towarzyszące skurczom w łydce jest bardzo nieprzyjemne. Można porównać je do silnego ciągnięcia, intensywnego mrowienia kończyny. Ból bywa naprawdę silny i zazwyczaj potrzeba kilku chwil, by odpuścił.

Skurcze łydek wynikają ze zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych. Zazwyczaj pojawiają się raz na jakiś czas, ale mogą męczyć znacznie częściej. To może być już ważna informacja ze strony organizmu, że dzieje się w nim coś niedobrego i warto udać się do lekarza.

Skurcze łydek. 6 przyczyn bolesnego problemu

1. Nadmiar kofeiny lub alkoholu

Wypijanie dużych ilości kawy czy napojów energetycznych bogatych w kofeinę szkodzi. Przy jej nadmiarze dochodzi do wypłukania ważnych mikroelementów m.in. magnezu i potasu. Zaburzona gospodarka kwasowo – zasadowa organizmu objawia się m.in. skurczami i bólem łydek. Podobny wpływ na organizm wywiera nadużywanie picie alkoholu.

2. Nadmierny wysiłek fizyczny

Sportowcy doskonale znają to przykre odczucie. Ci, którzy trenują bardzo intensywnie, częściej zmagają się z nadwyrężonymi mięśniami i mikrourazami, które mogą powodować skurcze łydek. Podczas wysiłku wzrasta poziom hormonów, które mogą zaburzać przemianę materii oraz gospodarkę wodną i elektrolitową, co pogłębia problem.

3. Przewlekły stres

Stres nie sprzyja zdrowiu. Wiedzą o tym szczególnie ci, którzy na co dzień zmagają się z presją np. w miejscu pracy. Stres zwiększa ilość adrenaliny w organizmie, która podnosi poziom gotowości organizmu do działania. Przeciągająca się sytuacja nadwyręża organizm, co powoduje skurcze łydek.

4. Choroby oraz przyjmowanie leków

Ból nóg oraz męczące skurcze łydek mogą być także efektem istniejącej choroby. Problemy takie może powodować m.in.: cukrzyca, miażdżyca, żylaki, nadciśnienie, choroby układu nerwowego. Przyjmowanie pewnych leków (szczególnie leki moczopędne, przeczyszczające oraz odchudzające) może wywoływać skurcze łydek.

Zobacz również: 6 oznak niedoboru potasu w organizmie. To nie tylko bolesne skurcze mięśni

5. Ciąża

Ciężarne, szczególnie w trzecim trymestrze ciąży często uskarżają się na bolesne skurcze łydek. W tym przypadku bóle spowodowane są zaburzeniami ukrwienia kończyn dobrych i zastojem krwi. Zwiększone, ale niezaspokojone zapotrzebowanie organizmu na elektrolity, także wzmaga dolegliwości. Dodatkowo powiększająca się w czasie ciąży jama macicy, wraz z nieustannie przybierającym na wadze maluszkiem może uciskać na naczynia żylne, co w konsekwencji utrudnia przepływ krwi.

6. Niewłaściwa dieta

Dieta uboga w składniki odżywcze nie służy organizmowi. Gdy niedostatek dotyczy minerałów, takich jak: jony sodu, potasu, wapnia i magnezu, mogą pojawiać się bolesne skurcze łydek. Zmiana nawyków żywieniowych, a gdy istnieje taka konieczność i sięgnięcie po suplementy, powinny przynieść szybką poprawę. By pozbyć się skurczy łydek do diety należy włączyć: magnez, witaminy z grupy B, potas, wapń i witaminę C.

Skurcze łydek w nocy 

Konkretna i jednoznaczna przyczyna skurczy łydek w nocy nie została jak dotąd poznana. Uważa się jednak, że może mieć ona charakter neurogenny. Skurcze częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, czego główną przyczyną może być niewystarczająca aktywność fizyczna w ciągu dnia, zanik neuronów ruchowych, niedokrwienie oraz skrócenie ścięgien. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się skurczy łydek dobrze jest wdrożyć odpowiednią profilaktykę – dieta powinna obfitować w magnez, wapń i potas, nie można zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu i znacznym ograniczeniu spożywania alkoholu i kofeiny.


źródło:  www.zdrowie.info.pl portal.abczdrowie.pl 

Lifestyle Psychologia Zdrowie

Zapalenie pęcherza. Zanim sięgniesz po leki, wypróbuj naturalne metody

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
6 stycznia 2019
Fot. iStock/Carlo107

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna i u wielu kobiet często nawracająca przypadłość. Wiąże się ona z dyskomfortem i bólem, więc nic dziwnego, że chcemy się tego jak najszybciej pozbyć, a najlepiej nie chorować wcale. Zapalenie pęcherza może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje niż wyłącznie ból.

Problemy z pęcherzem powodują chorobotwórcze drobnoustroje, które nadmiernie namnażają się w układzie moczowym. Najczęstszymi winowajcami są bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), które funkcjonują w normalnych warunkach w jelicie grubym. Kiedy E. coli przedostaje się z odbytu do ujścia cewki moczowej, przenika do pęcherza, gdzie powoduje stan zapalny. Istnieje ryzyko przeniesienia infekcji wyżej, do nerek, co może skutkować rozwinięciem się odmiedniczkowego zapalenia nerek. Kobiety znacznie częściej niż panowie cierpią z powodu tej przypadłości, co wynika z budowy ciała i większego ryzyka przeniesienia bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej.

Objawy zapalenia pęcherza

Niełatwo jest przeoczyć objawy zapalenia pęcherza. Przede wszystkim problem charakteryzuje ostry ból w dole brzucha, zlokalizowany za kością łonową. Do tego dochodzi dyskomfort podczas oddawania moczu, uczucie pieczenia oraz niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory na zapalenie pęcherza odczuwa częstą konieczność korzystania z toalety. Jeśli stan zapalny się zaostrza, w moczu może pojawić się czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co jest oznaką obecności krwi.

Mimo że zapalenie pęcherza wydaje się błahym problemem, bólu i powikłań oszczędzi zarówno profilaktyka, jak i wcześnie wdrożone leczenie. Na samym początku kłopotów warto zastosować domowe sposoby, które często przynoszą ulgę.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

1. Żurawina

Sok z żurawiny jest niezwykle pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza, co potwierdziły badania. Codzienne picie soku hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Podobnie działa zjadanie samej żurawiny oraz sięganie po tabletki zawierające wyciąg z tych owoców.

2. Picie dużej ilości płynów

Wspomniany sok z żurawiny, herbatki  ziołowe (szczególnie napar z pokrzywy) czy sama woda rozrzedzają mocz i zwiększają częstość wizyt w toalecie. W ten sposób można przyspieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

3. Zachowanie odpowiedniej higieny

Stosowanie płynu do higieny intymnej i dbanie o czystość okolic intymnych ma duże znaczenie zarówno dla zapobiegania choroby, jak i skrócenia czasu jej trwania. Co istotne, zawsze należy podcierać się od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu bakterii z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej. Należy zwrócić uwagę na częstą zmianę ręczników i pościeli, o bieliźnie nie wspominając. Częste pranie w wysokich temperaturach usunie chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście na co dzień też nie warto przesadzać z nadmiarem higieny, bo to również szkodzi zdrowiu.

4. Ciepłe okłady

Ciepłe okłady, np. przy użyciu ogrzanego termoforu, łagodzą dolegliwości bólowe, oraz rozluźniają mięśnie. To przekłada się na bardziej komfortowe oddawanie moczu w toalecie. Ciepła bielizna również jest wskazana — wyziębienie może nasilać rozwój infekcji.

5. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C

Witamina C zakwasza mocz, co utrudnia rozwój chorobotwórczym bakteriom. Warto wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, takich jak: czarna porzeczka, kiwi, truskawki, cytrusy, maliny, jabłka, czerwona porzeczka, papryka, natka pietruszki, brokuły,  brukselka i wiele innych.

6. Rumiankowa nasiadówka

Nasiadówki są sposobem stosowanym od bardzo dawna i nadal cieszą się powodzeniem. Aby skorzystać z tej metody, łyżkę rumianku należy zaparzyć w szklance wody, a następnie napar przelać do miski z ciepłą wodą. Należy w niej usiąść i odczekać 10 minut. Rumianek zadziała bakteriobójczo, a ciepła woda złagodzi ból i rozluźni mięśnie.

Jeśli objawy nie ustępują, a szczególnie gdy zaostrzają się, nie ma na co czekać, należy udać się do lekarza. Większość przypadków zapalenia pęcherza powodują bakterie, więc dobrze dobrany antybiotyk pozwoli na skuteczne rozprawienie się z problemem.

źródło: www.mp.pl, www.medonet.pl 


Zobacz także

Koniec semestru

Dobry i zły cholesterol – jakie są normy? [Poradnik]

nektarynki - kalorie, indeks glikemiczny, właściwości

Pomagają zachować szczupłą sylwetkę i zdrowie. Dlaczego jeszcze warto sięgać po nektarynki?