Go to content

Najczęstsze powody braku energii. Sprawdź, który dotyczy ciebie

Fot. Pixabay / HugoHiram / CC0 Public Domain

Jeśli w ciągu dnia trudno jest tobie funkcjonować bez potężnej dawki kawy albo napojów energetycznych, i  zasypiasz na stojąco wczesnym wieczorem, sprawdź, dlaczego limit energii ciągle masz na wyczerpaniu. Jeśli twoje zdrowie nie szwankuje, zapewne popełniasz jeden z poniższych błędów, które na pierwszy rzut oka nie mają wiele wspólnego z mocą, która szybko cię opuszcza.

Najczęstsze powody braku energii:

1. Pijesz zbyt mało wody

Przyczyna błaha, ale wbrew pozorom nawet niewielkie odwodnienie, powoduje, że procesy życiowe zwalniają, przez co czujemy się zmęczone, rozdrażnione. Poza brakiem energii, mogą dokuczać również bóle głowy, które jedynie pogłębiają złe samopoczucie. Aby temu zapobiec, pij, nawet jeśli nie odczuwasz pragnienia, ale małymi porcjami przez cały dzień. Wtedy woda nie przeleci przez ciebie na raz, ale powoli, systematycznie będzie nawadniała cały organizm. Najlepiej jest wypijać ok. 1,5-2 litrów płynów dziennie, w postaci wody i herbat ziołowych.

 Fot. Pixabay / coliNOOB / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / coliNOOB / CC0 Public Domain

2. Jesz zbyt dużo słodyczy

Chodzi tu o węglowodany proste (znajdziesz je także m.in. w białym pieczywie, białym ryżu, napojach), które nasz organizm pochłania bardzo szybko.  Ekspresowo dostają się więc do krwi, wywołując gwałtowny skok poziomu glukozy. Ale w momencie, gdy poziom glukozy spada poniżej określonego poziomu, organizm potrzebuje kolejnej dawki energii. Jeśli nic nie zjemy, podnosząc znów znów glukozę, stajemy się zmęczone i senne.

 Fot. Pixabay / Romi / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Romi / CC0 Public Domain

3. Niewystarczająco długo śpisz

To oczywiste, prawda? Tylko czasem trudno jest wygospodarować te 7 godzin na nocny odpoczynek. Jednak długa drzemka w ciągu dnia też nie poprawi sytuacji – możesz wstać bardziej zmęczona niż byłaś. Miłośnicy kawy radzą, by wziąć się na sposób, wypić filiżankę naparu przed drzemką i położyć się na 20 minut. Tyle z reguły wystarczy, aby mózg przez chwilę się zresetował, a po tym czasie w krwiobiegu będzie już krążyła kofeina, napędzając nas do dalszych działań.

 Fot. Pixabay / janeb13 / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / janeb13 / CC0 Public Domain

5. Nie jesz śniadania

Grzech numer jedne na rozpoczęcie dnia. Przecież śniadanie jest najważniejszym posiłkiem, który dostarcza nam paliwa potrzebnego do funkcjonowania w ciągu dnia. Zbilansowane śniadanie, składające się z węglowodanów złożonych i białek powoduje, że nie odczujemy dramatycznego spadku energii. Najpewniej również nie utyjemy, ponieważ nagły głód nie zmusi nas do podjadania kalorycznych przekąsek.

 Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

6. Brakuje ci witaminy B12

Witamina B 12, ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie organizmu, biorąc udział w procesach dotyczących każdej komórki ciała, mi.in tworzy czerwone krwinki, wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Jej brak może skutkować złym nastrojem, zmęczeniem, brakiem równowagi psychicznej. Źródeł tej witaminy szukaj w produktach takich jak: wątroba, nerki, serce, chude mięso, ryby, skorupiaki, sery i jaja.

 Fot. Pixabay / Taken / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / Taken / CC0 Public Domain