Go to content

14 małych rzeczy, które możesz zacząć robić już teraz, aby zmienić swoje życie w 2025 r.

fot. Yasmin Luisa Krug/Pexels

Wiele może się zmienić w ciągu zaledwie roku. Nie wszystko możesz kontrolować (pamiętaj o tym!), ale są takie obszary, nad którymi możesz mieć kontrolę i które zależą od ciebie właśnie. Pracuj nad nimi – w efekcie dostaniesz dobre życie.

Niezależnie od tego, czy zmagasz się z niepewną perspektywą, brakiem miłości do siebie, poczucia celu, długami, karierą, życiem miłosnym lub wszystkim na raz, możesz podjąć wiele pozornie drobnych, ale tak naprawdę znaczących działań, aby zmienić swoje życie na lepsze. Oto 14 z tych małych rzeczy, które możesz zrobić już dziś.

1. Niech dbanie o siebie stanie się twoim nawykiem

Przede wszystkim zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Umów się na wizytę u lekarza, którą odkładałaś. Idź do dentysty. Idź do terapeuty i rozpocznij pracę nad tym, co blokuje cię przed życiem, jakiego pragniesz. Jedz więcej owoców i warzyw. Ćwicz regularnie (znajdź coś, co sprawia ci przyjemność, nie zmuszaj się do siłowni, jeśli jej nie lubisz). To inwestycja w siebie. Stawiasz na pierwszym miejscu swoje dobre samopoczucie. Najlepszym sposobem na zmianę swojego życia jest troska o nie.

2. Szukaj treści pozytywnych, a nie negatywnych

Oczywiście że trzeba być zorientowanym w tym, co dzieje się na świecie, ale nie trzeba ciągle scrollować i klikać w każdy przerażający nagłówek. Nie pomożesz nikomu, a zaszkodzisz sobie. Złe wiadomości wyczerpują, powodują stres. Spróbuj poszukać pozytywnych treści, które zmienią twoją perspektywę i pozwolą ci jak najbardziej zakorzenić się w chwili obecnej. Przestań obserwować influencerów, którzy sprawiają, że czujesz się do bani, znajdź w sieci osoby, które budują, zamiast tych które psują. A gdy wszystko inne zawiedzie, spraw, aby to twoja obecność w mediach społecznościowych była powiewem świeżego powietrza.

3. Zaangażuj się w coś, co jest Ci szczególnie bliskie

Ograniczenie złych wiadomości nie oznacza, że masz ignorować zło tego świata. Wybierz jedną sprawę, na której bardzo ci zależy i zaangażuj się w nią. Znajdź organizacje, które ją wspierają. Przekaż darowiznę. Zostań wolontariuszką. Kształć się. To pomoże większemu dobru, co również da ci większe poczucie celu i sensu. Win-win.

4. Zerwij relacje, które jedynie Cię wyczerpują

Relacje mają cię odmładzać, przynosić ci radość, oferować wsparcie i tworzyć głębokie uczucia więzi. Jeśli tego dla ciebie nie robią, jaki jest sens je podtrzymywać? Odpuść.

5. Bądź realistką w kwestii swojej sytuacji finansowej

Przyjrzyj się dokładnie i uczciwie swojemu zdrowiu finansowemu. Czy masz długi? Czy masz oszczędności na wypadek, gdyby coś poszło nie tak? Czy inwestujesz? Czy żyjesz zgodnie ze swoimi możliwościami? Określ, gdzie jesteś, a następnie ustal serię celów na podstawie tej pozycji. Na przykład, jeśli masz dług na karcie kredytowej, zastanów się, co możesz zrobić, żeby go spłacić i znów się nie zadłużać. Finanse są stresujące, ale znalezienie sposobów na złagodzenie tego stresu poprzez przejęcie kontroli zrobi ogromną różnicę w jakości twojego życia. Nie wspominając już o tym, że poprawa twoich finansów daje ci więcej możliwości do dobrego życia.

6. Szukaj… dyskomfortu

Wbrew powszechnemu przekonaniu, dyskomfort nie jest czymś złym. Nie oznacza to, że powinnaś się umartwiać, nie. Raczej szukać sposobów na przekraczanie swoich granic i poprawę tolerancji na uczucie dyskomfortu. To pozytywnie wpłynie na twoją dyscyplinę i odporność. Przykład? Trening, któremu z trudem podołasz za pierwszym razem. Zobowiąż się do wykonywania go raz w tygodniu, a poczujesz, że stopniowo stajesz się silniejsza i bardziej sprawna.

7. Spędzaj czas sam na sam ze sobą

Nie tak po prostu, ale efektywnie. Świadomie wykorzystuj te godziny w samotności. Może poświęć się nauce czegoś nowego, pisz dziennik, słuchaj podcastów na tematy, które cię interesują itd. Naucz się cieszyć swoim własnym towarzystwem i nawiązywać więzi z samą sobą.

8. Czytaj

Cokolwiek chcesz. Po prostu. Czytaj.

9. Praktykuj uważność

Uważność to praktyka uziemiania się w chwili obecnej, przyjmowania rzeczy takimi, jakie są, bez osądzania. Włączenie uważności do codziennego życia pomoże ci wszystko poukładać i odgoni niepotrzebny stres.

10. Zobowiąż się, że pozbędziesz się chociaż jednego złego nawyku

Bądź szczera ze sobą: jaki nawyk najbardziej powstrzymuje cię od życia, jakiego pragniesz? Albo przynajmniej utrudnia jego osiągnięcie? Czy to siadanie na kanapie pod koniec dnia pracy, nalewanie sobie kieliszka wina i oglądanie przez trzy godziny serialu? Czy to wydawanie zbyt dużych pieniędzy? Palenie? Plotkowanie? Cokolwiek to jest, pracuj nad wykorzenieniem tego ze swojego życia. Skupiając się tylko na jednym, będzie ci prościej wygrać. Zbyt wiele celów skazuje cię od razu na porażkę.

11. Zdecyduj, czy chcesz mieć karierę czy po prostu pracę, która pozwoli Ci opłacić rachunki

Obie postawy są godne uwagi, dopóki robisz to, co naprawdę chcesz robić. Bądź szczera wobec siebie w kwestii tego, czego oczekujesz od swojego życia zawodowego. Czy chcesz mieć dynamiczną, ale wymagającą i pełną emocji karierę? A może wolałabyś pracę, którą możesz zostawić po ośmiu godzinach i nie myśleć o niej do następnego dnia? Jakakolwiek będzie odpowiedź, zrób to w tym roku.

2. Ustal ścisłe granice w korzystaniu z technologii

Niech ten rok będzie początkiem ery „nie przeszkadzać”. Wyłącz powiadomienia w mediach społecznościowych. Nie sprawdzaj wiadomości z firmowych komunikatorów po godzinach. Śpij z telefonem poza sypialnią. Twoje zdrowie psychiczne ci podziękuje.

13. Napisz listę swoich wartości, a następnie zastanów się i opisz, w jaki sposób żyjesz zgodnie z nimi (lub nie)

Czy kiedykolwiek zatrzymałaś się, aby zastanowić się nad swoimi wartościami? Jeśli nie, czas najwyższy to zrobić. Napisz listę wszystkiego, co cenisz i jak żyjesz (lub nie żyjesz) zgodnie z tym. Na przykład, jeśli cenisz rodzinę, ile czasu dla niej masz? Cenisz autentyczność, ale ciągle musisz się naginać, aby spełniać życzenia innych? Zastanów się, gdzie odnosisz sukcesy, a gdzie porażki, jeśli chodzi o twoje wartości.

14. Żyj tak, jakbyś już był osobą, którą chcesz być

Jeśli chcesz być osobą, która budzi się o 6 rano, zacznij ustawiać budzik na 6 rano. Jeśli chcesz być osobą, która jest emocjonalnie zdrowa, rób rzeczy, które musisz zrobić, aby to osiągnąć. Działanie jest przed motywacją. Żyj tak, jakbyś już była osobą, którą chcesz być i obserwuj, jak się nią stajesz.