Sangwinik to osoba, której nie da się jednym słowem określić, bo ostatecznie jego zachowanie zależy od wielu czynników. Jednak jego temperament postrzegany jest najczęściej pozytywnie, stąd cieszy się on sympatią otoczenia.
Sangwinik – jaki to typ osobowości?
Definicja mówi, że sangwinik to jeden z czterech temperamentów, nad którymi zastanawiali się już starożytni Grecy. Za ojca teorii określającej poszczególne typy temperamentu, czyli sangwinika, flegmatyka, choleryka czy melancholika, uznaje się Hipokratesa. Według uczonego na określony typ temperamentu wpływała ciecz dominująca w jego organizmie. Flegmatyka określała przewaga flegmy, sangwinik miał mieć więcej krwi, choleryk żółci, a melancholik czarnej żółci.
Nauka wyjaśniła, że posiadanie danego typu temperamentu uzależniane jest od układu nerwowego i od genów, a nie rodzaju płynu ustrojowego. Temperament uważany jest za stałą, która może jedynie w dzieciństwie ulegać nieznacznym zmianom. Nieco większe szanse na zmiany łączone są z osobowością oraz charakterem człowieka. Osobowość kształtowana jest dzięki genom oraz, w pewnym stopniu, dzięki przeżytym doświadczeniom. Z kolei na charakter wypływa więcej czynników, np. silne przyzwyczajenia. Charakter, w przeciwieństwie do temperamentu może zmieniać się z różnych powodów, w ciągu całego życia.
Sangwinik i jego cechy. Po czym można go rozpoznać?
Nie zawsze można bez problemu określić, jaki typ temperamentu dotyczy danej osoby. Istnieją jednak pewne cechy, które podporządkowane są konkretnym temperamentom. Sangwinik, według nich, to osoba kochająca życie i ludzi, wieczny optymista, który jednak cierpi z powodu słomianego zapału i czasem za bardzo koloryzuje fakty w swoich opowieściach. Jakie inne cechy ma sangwinik?
Pozytywne cechy sangwinika
Sangwinik ma wiele cech, przez które kochany jest w swoim otoczeniu. To typowa istota społeczna, która w samotności długo nie wytrzyma. Jest przede wszystkim otwarty na innych, czasem wręcz ekstrawertyczny, bardzo szczery. Sangwinik nie ma problemu z opowiadaniem o sobie i zawieraniem nowych znajomości. Chętnie mówi, jest pierwszy do posłania serdecznego uśmiechu czy poklepania w geście wsparcia po plecach.
Sangwinik słynie z poczucia humoru, chętnie się śmieje i potrafi wywołać uśmiech na twarzach innych ludzi. To optymista, który potrafi docenić życie i wynikające z niego możliwości. Żyje tu i teraz, nie tkwi w przeszłości, nie lubi za bardzo wybiegać w przyszłość. Uważa, że wszystko się poukłada, bo zawsze znajdzie się jakieś wyjście. Skupia się na dobrych rzeczach i uważa, że nie ma sensu za bardzo się stresować tym, na co nie ma się wpływu.
Sangwinik nie usiedzi w jednym miejscu, ciągle go nosi. Jest spontaniczny i energiczny. Ludzie tego typu kochają podróżować, męczą się, gdy nic wokół się nie dzieje. Są wyjątkowo kreatywni, dzięki czemu szybko radzą sobie z nudą.
Wady sangwinika
Sangwinik cieszy się wysoką samooceną, czego specjalnie nie ukrywa i czasem bywa posądzany o bycie nieco zadufanym w sobie. Niekiedy może próbować narzucać własne zdanie innym, dominować w otoczeniu, ponieważ lubi skupiać na sobie uwagę. Lubi mówić, ale nie jest mistrzem słuchania innych.
To, co jest jego niewątpliwą zaletą, czyli otwartość, bywa czasem naznaczona tendencją do koloryzowania w opowieściach. Sangwinicy nie lubią nudy, lubią natomiast zwracać na siebie uwagę, więc czasem wyobraźnia ponosi ich nieco za bardzo. Niekiedy dochodzą do tego przesadzone reakcje, czy teatralne gesty.