Rozpoznawanie i komunikowanie potrzeb emocjonalnych ma fundamentalne znaczenie dla zdrowego partnerstwa. Ważne, by otwarcie rozmawiać o swoich uczuciach, pragnieniach, ale i problemach i wątpliwościach. O ile czasami warto puść na kompromis, to są pewne zachowania, których nie powinniśmy akceptować. Przekonaj się, co mamy na myśli.
12 rzeczy, których nie można akceptować
Brak szacunku
Szacunek to podstawa każdego zdrowego związku. Godzenie się na obraźliwe słowa lub czyny znacznie obniża poczucie własnej wartości. Może także osłabić fundamenty związku i doprowadzić do jego rozpadu. Partnerstwo opiera się na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i szczerości.
Brak komunikacji
Bez komunikacji nie da się stworzyć szczęśliwej relacji. Jest niezbędna do rozwiązywania konfliktów, wyrażania potrzeb, pragnień i do dzielenia się radościami. Brak szczerej i otwartej komunikacji prowadzi do nieporozumień i nierozwiązanych problemów.
Nadużycie emocjonalne
Przemoc emocjonalna, która często jest bardzo niewinna i subtelna może głęboko nadszarpnąć poczucie własnej wartości. Prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym. Niezwykle ważne jest rozpoznawanie niepokojących sygnałów jak np. krytyka, szantaż emocjonalny. Zdrowy związek powinien być źródłem wsparcia, a nie przyczyną emocjonalnego bólu.
Niespójność
Spójność w czynach i zachowaniu zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Sprawia, że ufamy drugiej osobie. Niespójne zachowanie, nieustanne wahania nastrojów, zmienny poziom uczuć, zainteresowań może doprowadzić do zamieszania i niestabilności.
Brak wsparcia
Wsparcie w związku to coś więcej niż obecność przy drugiej osobie w trudnych chwilach. To wzajemne wspieranie swoich marzeń i aspiracji. Partner, który nieustannie podważa twoje decyzje i bagatelizuje twoje cele, utrudnia ci rozwój osobisty i osiągnięcie szczęścia.
Zaniedbanie
Zaniedbanie zarówno to fizyczne jak i emocjonalne może sprawić, że poczujesz się nieważna i niekochana. W związku powinno pojawić się wzajemne wsparcie, zaangażowanie i troska o drugą osobę. Pogodzenie się z zaniedbaniem może doprowadzić do głębokiego poczucia samotności.
Zobacz także: Niepewność w związku – sprawdź, co o niej wiemy
Niewierność
Zaufanie to podstawa każdego związku, a niewierność i nieszczerość skutecznie je niszczą. Związek powinniśmy budować na lojalności i wierności, a nie na kłamstwie. Niektóre osoby potrafią wybaczyć, zapomnieć. Inne nie widzą wspólnej przyszłości.
Kontrola
Związek to partnerstwo dwóch osób, a nie nieustanna walka o władzę. Sprawowanie kontroli nad partnerem/partnerką nie doprowadzi do niczego dobrego. Autonomia i wolność w związku są niezbędna dla rozwoju osobistego i wzajemnego szacunku.
Inne wartości
Wspólne wartości i przekonania są podstawą trwałego i prawdziwego związku. Znaczące różnice w podstawowych wartościach jak np. rodzina, etyka, cele życiowe, mogą doprowadzić do ciągłych konfliktów i rozpadu relacji.
Przemoc fizyczna
Ona nie ma prawa wydarzyć się w zdrowej i bezpiecznej relacji. Przemoc fizyczna to niebezpieczny i bardzo wyraźny znak mówiący jedno – czas zakończyć ten związek.
Brak intymności
Intymność jest nie tylko fizyczna, ale i emocjonalna. Brak intymności może doprowadzić do poczucia rozłączenia i braku miłości. Zdrowy związek wymaga ciepła zarówno fizycznego jak i emocjonalnego.
Współzależność
Zachowanie indywidualności i niezależności jest kluczowe w związku. Współzależność, w której szczęście i tożsamość są nadmiernie powiązane z partnerem, może doprowadzić do niezdrowej relacji.
Źródło: powerofpositivity.com