Dziecko z tabletem, smartfonem, zanurzone w ekran komputera – to coraz bardziej powszechny widok. Nowe technologie są jego szansą na ciekawą naukę, poznawanie świata i rozwijanie zainteresowań. Ale jak przygotować je do tego, aby wykorzystało ten potencjał z pożytkiem, a przy tym było ostrożne w sieci? To wyzwanie dla wielu rodziców i nauczycieli w dzisiejszych czasach.
Z pomocą przychodzi Fundacja Orange, która prowadzi program MegaMisja. Uczestniczą w nim najmłodsi uczniowie szkół podstawowych, którzy korzystają ze szkolnych świetlic. To tutaj, w oparciu o zabawę w „cyfrowe laboratorium” uczą się, jakie treści można udostępniać w sieci, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak odróżnić prawdziwe i niewiarygodne informacje w internecie i jak tworzyć proste grafiki, dźwięki i filmy.
– Poprzez cykl takich zajęć przygotowujemy dzieci do korzystania z technologii rozważnie i odpowiedzialnie. To nie jest tylko kwestia technicznych umiejętności, ale także odpowiednich nawyków i pewnej „higieny” używania nowych mediów. Warto przekazać najmłodszym te wiedzę, aby byli w przyszłości internautami na medal – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.
W kolejne zagadnienia MegaMisji wprowadza dzieci animowana historia o Julce, Kubie i Psotniku, który rozrabia w laboratorium. Dzieci zdobywają punkty za realizację kolejnych zadań i mogą wymieniać je na nagrody dla całej świetlicy – książki, gry edukacyjne, zabawki, materiały plastyczne i sprzet multimedialny. Cykl zajęć prowadzą wychowawcy świetlic, których Fundacja Orange przygotowuje do tego zadania poprzez instruktaże, porady ekspertów, gotowe scenariusze zajęć i pomysły na prowadzenie warsztatów.
Program jest już realizowany w 50 szkołach w całej Polsce (pilotażowa edycja). Kolejne placówki mogą zgłaszać się do udziału w MegaMisji do 29 kwietnia na stronie www.megamisja.pl