Go to content

Jak zapobiegać przemęczeniu organizmu? Prewencja w duchu medycyny stylu życia

Jak zapobiegać przemęczeniu organizmu? Prewencja w duchu medycyny stylu życia

Przemęczenie to plaga dzisiejszych czasów. Nadmiar obowiązków, brak równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem, niewłaściwe nawyki – wszystko to wpływa na organizm obciążająco i sprawia, że nawet najdłuższy sen nie przynosi regeneracji. Jak zapobiegać przemęczeniu i wynikających z niego chorób? Z pomocą przychodzi medycyna stylu życia.

Medycyna stylu życia – co to takiego?

Tradycyjna medycyna skupia się na leczeniu objawów i zapobieganiu nawrotom różnych chorób. Medycyna stylu życia z kolei wykorzystuje znaczenie codziennych nawyków w prewencji dolegliwości i chorób cywilizacyjnych. Okazuje się bowiem, że bardzo wielu objawów, w tym przemęczenia organizmu, można uniknąć, zawczasu zmieniając pewne aspekty naszej codzienności. Choroby takie jak otyłość, nadciśnienie tętnicze i inne schorzenia sercowo-naczyniowe, a także cukrzyca itp. to najczęściej rezultat długotrwałych zaniedbań w zakresie diety, aktywności fizycznej, stosowania używek czy doświadczania stresu.

Medycyna stylu życia jest subdyscypliną medycyny konwencjonalnej – opiera się na badaniach naukowych, jednocześnie skupia się przede wszystkim na naturalnych metodach leczenia. W Sense Med Concept – miejscu, które zapewnia Pacjentom opiekę w duchu medycyny stylu życia i holistycznego podejścia do zdrowia – wskazano na konieczność zmiany codziennych nawyków pod okiem specjalisty. Jednocześnie dominuje tu partnerskie podejście do Pacjenta – aby osiągnąć oczekiwany wynik i rzeczywistą poprawę jakości życia, konieczna jest współpraca. Lekarz wsłuchuje się w potrzeby Pacjenta, a Pacjent podejmuje starania o jak najlepszą kondycję własnego zdrowia.

Przemęczeniu organizmu można zapobiec!

Konsultacja z lekarzami zajmującymi się Pacjentem w duchu medycyny stylu życia jest wskazana zarówno dla tych zmagających się z chorobami cywilizacyjnymi, jak i tych, którzy chcą zapobiec m.in. przemęczeniu organizmu. W szczególności dotyczy to osób predysponowanych do różnych chorób przewlekłych.

Podstawą rozpoczęcia leczenia jest wywiad z pacjentem. Dzięki niemu lekarz rozpoznaje problemy zdrowotne i wychwytuje nawyki, które trzeba zmienić. Na tej podstawie opracowany zostaje specjalistyczny program leczenia, który obejmuje edukację Pacjenta, wyznaczenie celów terapeutycznych i motywację.

Motywacja jest niezbędna w zmianie codziennych nawyków. Zmiana stylu życia obejmuje bowiem m.in. wprowadzenie zbilansowanej diety, regularnej aktywność fizycznej dostosowanej do warunków danej osoby, umiejętne zarządzanie stresem, wdrożenie zasad higieny snu, wyeliminowanie używek oraz podniesienie jakości relacji rodzinnych i społecznych.

Wszystkie te czynniki stanowią podstawę prewencji przemęczenia. Medycyna stylu życia nie serwuje nam zestawu tabletek i suplementów, które nagle „dodadzą energii”. Zapewnia za to kompleksową opiekę obejmującą wszystkie dziedziny życia – ciało, emocje, umysł i ducha. Czasem wymaga pewnych działań typowo medycznych, np. leczenia chorób, które wcześniej były niewykryte lub zostały zaniedbane. Czasem też skupia się na podniesieniu samooceny Pacjenta, np. poprzez skorzystanie z dobrodziejstw medycyny estetycznej.

Medycyna holistyczna to nie leczenie na tydzień czy miesiąc. To wprowadzenie ważnych zmian, które pozostaną z nami na całe życie, a co za tym idzie, na stałe podniosą jakość naszego życia!

Źródło:
Czerska I., Korpak T., Trojanowska A., Medycyna stylu życia jako prozdrowotny trend współczesnego prosumena [w:] „Ekonomia”, Wroclaw Economic Review 26/3, 2020.

Artykuł powstał we współpracy komercyjnej z Sense Med Concept