Sprawdź, jak wytrwać w Twoich postanowieniach noworocznych!
Początek nowego roku to dla wielu czas wprowadzania w życie postanowień, które mają sprawić, że będzie on lepszy od poprzedniego. Badania pokazują jednak, że aż połowa osób podejmujących noworoczne postanowienia porzuca je w pierwszych tygodniach stycznia. Zatem co zrobić, aby nie zniechęcić się już na starcie i zrealizować założone cele?
Jednymi z najczęściej powtarzających się postanowień noworocznych są zdecydowanie te dotyczące zdrowego stylu życia, diety i aktywności fizycznej. Od czego zacząć?
Krok 1: Nie rzucaj się na głęboką wodę
Twoja lista postanowień powinna uwzględniać te cele, na których najbardziej Ci zależy, a ich realizacja jest możliwa do wykonania. Zanotuj na kartce to, co chciałabyś osiągnąć, a następnie wybierz maksymalnie trzy najważniejsze punkty, które oceniasz jako realne do wykonania w tym roku.
– Zakładając, że już nigdy nie zjesz ciasta na rodzinnym spotkaniu lub pizzy podczas wyjścia ze znajomymi, z góry narażasz się na porażkę – zauważa Emilia Majchrowska, dietetyk Body Chief. I dodaje: Zamiast tego ustal realny i osiągalny cel, na przykład pozwalaj sobie na odstępstwa od diety maksymalnie raz w tygodniu.
Krok 2: Podziel cele główne na mniejsze kroki
Zdecydowanie łatwiej osiągniesz założone cele jeśli, podzielisz je na kilka etapów. W przypadku, gdy Twoim noworocznym postanowieniem jest rozpoczęcie zdrowego odżywiania określ, co przez to rozumiesz.
Załóżmy, że zdrowa dieta to dla Ciebie:
- regularne spożywanie posiłków,
- zaprzestanie podjadania między posiłkami,
- jedzenie pełnowartościowego śniadania zamiast porannej kawy i pączka,
- zabieranie posiłków do pracy i rezygnacja z lunchów na mieście,
- picie większej ilości wody,
- rezygnacja z dosładzania kawy czy herbaty,
- wybieranie produktów pełnoziarnistych zamiast tych z oczyszczonej mąki pszennej,
- spożywanie większej ilości świeżych warzyw i owoców,
- ograniczenie spożywania słodyczy i słodkich przekąsek do 1-2 razy w tygodniu.
– Kiedy już określisz, czym jest dla Ciebie zdrowe żywienie, zapisz jak chciałabyś, aby Twój styl odżywiania wyglądał na koniec tego roku, a następnie podziel swoje cele noworoczne na mniejsze i wprowadzaj je stopniowo. Jeśli do tej pory Twój dzień zaczynał się od kawy, w przerwie w pracy sięgałaś na szybko po coś słodkiego, a po powrocie do domu zjadałaś duże ilości jedzenia, trudno będzie Ci zmienić te przyzwyczajenia w jeden dzień. Dlatego, aby nie przytłoczyła Cię ilość zmian, wprowadzaj nowe nawyki metodą małych kroków – radzi Emilia Majchrowska.
Krok 3: Stwórz realny plan działania
Kolejnym ważnym etapem jest opracowanie możliwego do realizacji planu. Chęć spełnienia wszystkich założonych celów jednocześnie najpewniej zakończy się zrezygnowaniem i porażką. Wybierz postanowienie, które uważasz, że jest najłatwiejsze do realizacji i od niego rozpocznij. Wprowadzaj nowe nawyki stopniowo, np. jeden na miesiąc. Pozwoli to na wyrobienie rutyny. Ważne, aby wprowadzając kolejny krok, nie porzucać już wypracowanych zmian.
Jeżeli Twoim postanowieniem na nowy rok jest przygotowywanie codziennie zdrowych posiłków do pracy, a Ty nie przepadasz za gotowaniem i nie lubisz spędzać czasu w kuchni, dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z cateringu dietetycznego. Posiłki sprawdzonej jakości, w odpowiednio dobranej dla Ciebie kaloryczności i z ewentualnymi wykluczeniami, dostarczane prosto do domu czy miejsca Twojego pracy, pozwolą Ci zaoszczędzić czas. Zniwelują też ewentualny stres związany z przygotowywaniem „pudełek”. Dzięki temu proces zmiany nawyków żywieniowych będzie przyjemniejszy, ale i łatwiejszy.
Krok 4: Zapisuj swoje postępy
Zmiany wymagają czasu oraz wytrwałości. Pomocne w tym procesie może okazać się notowanie swoich efektów. Stwórz tabelkę, którą możesz powiesić na lodówce lub trzymać w kalendarzu i codziennie zaznaczaj, czy udało Ci się zrealizować założony cel. Monitorowanie swoich postępów pomoże Ci podtrzymywać motywację do działania. Jeśli Twoim postanowieniem noworocznym jest redukcja masy ciała, najłatwiej skontrolujesz to poprzez ważenie, np. raz w tygodniu, zawsze tego samego dnia rano, na czczo. Możesz również spróbować wykonywać pomiary obwodów różnych partii ciała. Zauważalne efekty na wadze czy w centymetrach będą dla Ciebie dodatkową motywacją do dalszego działania.
Krok 5: Plan na wypadek kryzysu
Modyfikacje w dotychczasowym planie codziennego funkcjonowania niosą za sobą lepsze i gorsze momenty. Na te drugie warto przygotować się wcześniej. Szukaj w niepowodzeniach dodatkowej zachęty. Dziś się nie udało? Jutro też jest dzień. Weź głęboki wdech i pomyśl, że to tylko niewielka przeszkoda, na drodze do osiągnięcia założonego celu.
Badania wykazały, ze wyrobienie nowego nawyku zajmuje średnio 66 dni. Czas ten zależy od tego, jak szybko nasz mózg utworzy wystarczająco silne połączenia, aby nowe działanie stało się automatyczne i naturalne. Kiedy już zrealizujesz swoje noworoczne postanowienia i zmienisz nawyki, będzie tak samo trudno je złamać, jak trudno było je wdrożyć w życie – mówi Emilia Majchrowska i zachęca: Bądź wytrwała i konsekwentna, a osiągniesz swoje cele.
Krok 6: Nagradzanie postępów
Nagradzanie efektów może dodatkowo motywować w procesie zmian. Oczywiście istotne jest, aby nie były to nagrody sprzeczne z naszymi założonymi celami. Zamiast czekolady czy lodów, wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność i dodatkowo zachęci do dalszych zmian. Mogą to być buty sportowe do biegania czy relaksujący masaż. A może masz inne pomysły? Czemu nie!
Bez względu na Twoje finalne motywacje, pamiętaj, że zdrowie jest bezcenne. A dla niego warto podejmować nowe wyzwania i wprowadzać zmiany w swoje życie. Powodzenia!
O Body Chief:
Body Chief to catering dietetyczny. Filozofią firmy jest hasło Body Chief. Not a diet. Lifestyle., co oznacza, że dostarcza ona nie tylko jedzenie w pudełkach, ale przede wszystkim pragnie przekazywać pasję do zdrowego stylu życia.
Body Chief oferuje 21 rodzajów diet, w tym 2 linie sokowe. Dostarcza pudełka do ponad 1200 lokalizacji w całej Polsce. Torby Body Chief można też od 5 lat spotkać na ulicach Berlina i Londynu.