Lifestyle

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 sierpnia 2019
 

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy należy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa, a wokół tego tematu narosło całkiem sporo mitów i przekonań. Odpowiedź jest bardzo prosta i dla wielu również zaskakująca.

Najczęściej szukamy odpowiedzi u znajomych lub wśród bardziej doświadczonych członków rodziny. Niestety często porady najbliższych bardzo odbiegają od fachowych zaleceń. Czy wiecie kiedy należy wybrać się z maluchem do dentysty? To wcale nie takie oczywiste. Najczęściej powtarzamy któryś z poniższych stereotypów:

 • Jeśli zęby są zdrowe, nie ma sensu odwiedzać stomatologa.
 • Wizyta z bobasem mija się z celem… dopiero rosną mu ząbki, nic nie zapamięta z wizyty
 • Kiedy zęby się psują albo krzywo rosną, dopiero zachodzi potrzeba wizyty.
 • Stomatologa należy odwiedzić, gdy zaczynają się wyrzynać zęby stałe.

To cztery najbardziej popularne przekonania dotyczące wizyt u stomatologa. A jak jest naprawdę?

Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę do stomatologa? Odpowiedź jest bardzo prosta: odkąd mamy zęby! Tak, gdy pojawiają się pierwsze zęby, zaczynają wymagać odpowiedniej opieki i higieny. Czas na pierwszą wizytę u dentysty to 6 – 12 miesiąc życia dziecka. Logiczne prawda? A czy jest sens chodzić na wizyty z niemowlakiem? Oczywiście!

Podczas takich wizyt nasz maluch nie spędzi zbyt wiele czasu w gabinecie. Oględziny zajmują dosłownie chwilkę, za to my – rodzice mamy okazję na podszlifowanie swoich umiejętności i wiedzy.

Stomatolog sprawdzi stan zębów dziecka, ale również doradzi nam, jak najlepiej o nie dbać, jak i czym je szczotkować oraz co jeść, by zęby były zdrowe. Dlaczego to takie ważne?

Matka Dentystka:
„Na pierwszą wizytę wybieramy się z dzieckiem gdy pojawi się pierwszy ząb właśnie dlatego, żeby dowiedzieć się jak zadbać o to, żeby nigdy nie pojawiła się na nim próchnica. Żeby dać temu ząbkowi oraz kolejnym 19 mleczakom szansę, żeby mogły wypaść same w wyniku fizjologicznej wymiany zębów, a nie zostały wyrwane z powodu powikłań próchnicy. Żeby dać szansę zębom stałym dojrzewać w zdrowej jamie ustnej (ich zawiązki znajdują się tuż, tuż pod zębami mlecznymi (zdjęcie z Insta). No i najważniejsze – chodzimy z dzieckiem do dentysty po to, żeby uniknąć nieprzyjemnego i bolesnego leczenia”.*

Co lekarz stomatolog zrobi podczas takiej wizyty?

 • sprawdzi i oceni rozwój uzębienia mlecznego
 • oceni stan szkliwa
 • poinformuje rodziców o ważnych zasad profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej – zapobieganiu rozwojowi próchnicy czy wadom zgryzu

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Karolina Janowska-Kroner (@matkadentystka)

Matka Dentystka:
„W Polsce ponad 50% dzieci w wieku 3 lat ma zęby z ubytkami próchnicowymi. Średnio u dziecka w tym wieku objęte próchnicą są około 3 zęby;… Z badań ankietowych wynika, że ponad 60% matek dzieci w wieku 3 lat nie było z dzieckiem u stomatologa”*

Jaka jest największa zaleta tak wczesnych wizyt w gabinecie stomatologa? Zdrowe zęby pod kontrolą specjalisty, to brak przykrego leczenia ubytków i fakt, że malec po prostu zna i lubi swojego dentystę. To mniej stresu i brak przykrych skojarzeń z wizytą u stomatologa.

A pomiędzy wizytami pamiętajcie o codziennej higienie jamy ustnej oraz używaniu odpowiednich przyborów.

Rodzice często zastanawiają się, jaką szczoteczkę powinni wybrać dla dziecka, które już zaczyna myć zęby samodzielnie. Otóż dzieci, mimo najlepszych chęci, mogą jeszcze mieć problemy z dokładnym oczyszczaniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Badanie porównujące skuteczność i bezpieczeństwo elektrycznych i manualnych szczoteczek do zębów na przykładzie Oral-B dla dzieci potwierdziło, że szczoteczka elektryczna dla dzieci usuwa znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej malucha niż zwykła manualna dziecięca szczoteczka do zębów1.

Oral-B ma w swojej ofercie szczoteczki elektryczne przeznaczone dla dzieci powyżej 3 lat, które mają dodatkowe cechy i funkcje stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach. Szczoteczki te wykonują podobne ruchy jak szczoteczki dla dorosłych oraz mają wbudowany timer. Ponadto szczoteczki elektryczne Oral-B dla dzieci są dostępne w wielu intensywnych kolorach i ozdobione zostały postaciami z filmów ©Disneya, co zachęca dzieci do szczotkowania.

1 Na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474.

Akcja „Zęby na 6-tkę!”. Weź udział w rodzinnej akcji z nagrodami!


Artykuł powstał we współpracy z marką Oral-B

Źródła: *matkadentystka.pl

Lifestyle

Dlaczego faceci odchodzą od dobrych dziewczyn. Miłość zarezerwowana jest dla wyjątkowych relacji

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 sierpnia 2019
Fot. iStock/AtnoYdur
 

Powiem ci coś, czego nie chciałabyś teraz usłyszeć. Nie będziesz chciała zaakceptować tego faktu jako prawdy. Musisz wiedzieć, że to nie będzie typowa rada. Nie jestem tutaj, aby powiedzieć ci, jak możesz odzyskać utraconą miłość. Nie jestem tutaj po to, aby ci powiedzieć, jak możesz przywrócić rzeczy do poprzedniego stanu. Zamiast tego powiem ci, że nie powinnaś marnować więcej swojego czasu ani energii, próbując go odzyskać.

Jestem tu, by powiedzieć ci prawdę, której nie chcesz słyszeć: jeśli po prostu pozwolił ci odejść, to dlatego, że tak naprawdę cię nie kochał. Musisz nauczyć się przestać mylić miłość z zauroczeniem, namiętnością. Myślisz, że tylko dlatego, że ktoś Cię pociąga, już się w nim zakochałaś.

Tak nie działa prawdziwa miłość, nie na tym polega.  Nie „chcesz być” razem tylko dlatego, że lubisz uprawiać z nim seks.W głębi szukałaś miłości. Tylko, że w tej relacji żadnej głębi nie było. To twoja desperacja wprowadziła cię w błąd i pozwoliła ci wierzyć, że jesteś zakochana, nawet jeśli prawda jest taka, że daleko ci do miłości. Miłość jest zarezerwowana dla najbardziej wyjątkowych relacji.

Byłaś kiedyś zakochana w pewnym mężczyźnie. Kiedy odszedł, cierpiałaś bardziej niż mogłaś sobie wyobrazić. Wydawało ci się, że nigdy sobie z tym nie poradzisz. Nie sądziłaś, że kiedykolwiek będziesz mogła bez niego żyć. Minęło sporo czasu, żebyś pojęła, jak bardzo byłaś od niego uzależniona emocjonalnie. A potem, by uwierzyć, że jesteś silna. Że świetnie radzisz sobie w pojedynkę.

Nigdy więcej nie pozwolisz sobie na podobne głupstwo, jak czekanie na kogoś.

Czekałaś długo, aż zdałaś sobie sprawę z błędu, jaki popełniłaś. Próbowałaś dotrzeć do niego w nadziei, że w końcu się nad tobą zlituje. Upewniałaś się, że wie, że wciąż jesteś „wolna”, że czekasz. Że chcesz, by wrócił do twojego życia. Robiłaś, co mogłaś, by dać mu znać, że jesteś cała dla niego. I wszystkie twoje wysiłki okazały się bezowocne.

W końcu zdecydowałaś, że być może nadszedł czas, by ruszyć dalej. A wtedy on wykonał jeden gest, powiedział jedno zdanie, które znów przewróciło twój świat do góry nogami. Więc zawróciłaś z drogi i postanowiłaś spróbować jeszcze jeden raz. Katastrofa. Szybko sprowadził cię na ziemię – ciebie i te twoje nierealne pomysły o powrocie do siebie. Zabolało jeszcze mocniej.

Niestety, ten cykl powtórzył się jeszcze kilka razy. Nie jesteś dumna z tej słabości.

Aż pewnego dnia całkowicie zniknął z twojego życia. Przestał istnieć. Stał się dla ciebie niedostępny. I zdałaś sobie sprawę z tego, że on jest już w zupełnie innym punkcie życia. Z kimś innym. Zrobił to bez twojego błogosławieństwa. Zrobił to bez twojej zgody. Nie myślał o tobie.

Wtedy byłaś wściekła, zawiedziona, zrozpaczona. Ale dziś zdajesz sobie sprawę z tego, że to było najlepsze, co mogło ci się przytrafić. To on pozwolił ci się od niego uwolnić.

W trakcie tego procesu odrobiłaś jedną z najważniejszych lekcji, jakie można dostać można w miłości i związkach: bez względu na to, jak wspaniałą kobietą jesteś, jeśli facet cię nie kocha, odejdzie.

To była kwestia miłości. Nie chodziło o wysiłek ani kompatybilność. Nie chodziło o gotowość, siłę ani odwagę. To nie była kwestia czasu. Chodziło o miłość. Mogłabyś być dla niego najdoskonalszą dziewczyną na świecie, ale i tak by się nie udało, bo nigdy mnie naprawdę cię nie kochał.


Na podstawie: relrules.com


Lifestyle

Dlaczego zęby mleczne są ważne?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
1 sierpnia 2019
Fot. iStock

Bardzo często traktujemy zęby mleczne z pobłażaniem. Dziurka, próchnica, opuszczone mycie zębów? Najczęściej powtarzamy sobie „przecież i tak wypadną”… i choć kupujemy tymi stwierdzaniami troszeczkę mniej zmartwień, okazuje się, że tylko do czasu… Bo stan zębów mlecznych naszego dziecka jest szalenie ważny!

Zapobieganie próchnicy zaczyna się już od pierwszego zęba

Czy wiecie, że zawiązki zębów stałych znajdują się tuż pod „mleczakami”? Tak, są tam cały czas, nie pojawiają się magicznie, gdy ząb mleczny wypada… Własnie dlatego zdrowe zęby mleczne są niezbędne dla rozwoju zdrowych zębów stałych. Jako naród niestety nie możemy się pochwalić zbyt dobrym stanem uzębienia. Nasza wiedza jest bardzo mała, z konsekwencją wale nie jest jest lepiej, a do stomatologa wybieramy się dopiero, gdy ból staje się nie do zniesienia. I niestety takie nawyki przekazujemy swoim dzieciom. A szkoda.

Bo stomatologa nie trzeba się bać, zwłaszcza, gdy się do niego chodzi regularnie. Prawidłowa higiena, dobre nawyki żywieniowe i regularne kontrole stomatologiczne – nie ma innej drogi do zdrowych zębów.

Tu nie ma okresu ochronnego. Wizyty u stomatologa i profilaktykę próchnicy rozpoczynamy, gdy pojawia się pierwszy ząb. Na wizyty wybieramy się z dzieckiem co 3 miesiące. Po co? Ponieważ w ciągu tych trzech miesięcy stan uzębienia może się diametralnie zmienić. Zęby mleczne u maluszka sa bardzo słabo zmineralizowane. To że dziś są zdrowe i białe jak perełki, nie oznacza, że tak będzie już zawsze.

Pamiętajcie o tym, zęby polskich dzieci nie prezentują się bez skazy – wręcz przeciwnie.

Zęby mleczne i zęby stałe – to warto wiedzieć:

 • Zęby mleczne formują się jeszcze przed narodzinami dziecka. Większość dzieci ma 20 zębów mlecznych przed ukończeniem trzeciego roku życia.
 • Większość dorosłych ludzi ma 32 zęby stałe, w tym żeby mądrości.
 • Stan zdrowia zębów mlecznych może wpływać na kondycje zębów stałych, dlatego tak ważne jest, by wykształcić u dzieci prawidłowe nawyki związane z higiena i pielęgnacja jamy ustnej już od najmłodszych lat.
 • Niektóre dzieci boja się wypadania zębów mlecznych. Należy zapewnić dziecko, ze utrata zębów mlecznych jest całkowicie naturalna i ze zęby stałe szybko je zastąpią.

Komplet zdrowych zębów mlecznych jest niezbędny do żucia pokarmu, właściwego rozwoju mięśni, a co za tym idzie rozwoju mowy dziecka. Nieprawidłowe żucie może oznaczać wadę wymowy u przedszkolaka. Zęby mleczne gwarantują również utrzymanie odpowiedniej przestani dla rozwijających się zębów stałych.

Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej utraty zębów mlecznych jest próchnica.

Konsekwencje nieleczonej próchnicy zębów mlecznych

Choć pocieszamy się faktem, że mleczaki prędzej czy później wypadną, warto zrobić wszystko, by wypadały dokładnie wtedy, kiedy zaplanowała natura.  Utrzymywanie zdrowych zębów mlecznych aż do momentu ich fizjologicznego wypadnięcia pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji.

 • Występowanie siedlisk bakterii próchnicy w zębach stałych
 • Rozwój próchnicy w zębach stałych
 • Wady zgryzu zębów stałych
 • Konieczność leczenia ortodontycznego
 • Zaburzone wyrzynanie się zębów stałych
 • Trudności z prawidłowym żuciem
 • Wady wymowy
 • Nieświeży oddech
 • Strach przed stomatologiem – utrudnione leczenie nie tylko u malucha…
 • Strach przed bólem
 • Kompleksy z powody wyglądu zębów

Pierwszą linią utrzymania mleczaków w zdrowiu i dobrej kondycji jest dom i odpowiednie nawyki higieniczne! Pamiętajcie, że to jakie nastawienie do szczotkowania będzie miało dziecko, w dużej mierze zależy od nas. Z pomocą całej rodzinie przychodzą nowoczesne technologie. Dzieci mogą mieć słabe zdolności manualne oraz problemy z czyszczeniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Najlepszym sposobem, aby sobie z tym poradzić będą szczoteczki elektryczne, które są szczególnie wskazane w celu usuwania płytki bakteryjnej u dzieci. Wyniki badań potwierdzają, że szczoteczki elektryczne dla dzieci usuwają znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej niż zwykła manualna, dziecięca szczoteczka do zębów1. Pozwalają one wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko poprzez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom takim jak funkcja kontroli nacisku. Ponadto, najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba.

Nauczymy nasze pociechy, że szczotkowanie jest tak naturalna i oczywistą czynnością jak picie wody. Nie straszmy, nie przekupujmy. Chwalmy i bądźmy z nimi – podczas codziennego szczotkowania.

Sprawdźcie, jak szczotkować zęby u swojego malca, by ten element treningu czystości był przyjemny!

1 Wyniki na podstawie: Grossman, E. and Proskin, H. J. Am. Dental Assoc., 1997; 128: 469-474

 


Zobacz także

Kiedyś cnoty, dziś często przejaw słabości… Czego możesz nauczyć się od starszych ludzi?

8 owoców i warzyw, które idealnie chłodzą podczas upalnych dni

6 aktywności dla przedszkolaka i ucznia, które wzmocnią rodzinne więzi. Wystarczy odrobina wiedzy z psychologii i… domowa drukarka