Piękna opalenizna – dąży do niej niejedna z nas. W okresie wiosenno-letnim, kiedy intensywność promieniowania słonecznego wzrasta, chcemy by nasza skóra pokryła się piękną opalenizną. Czujemy się wtedy piękniejsze, atrakcyjniejsze i wzrasta poczucie naszej wartości. Ważne jednak, by opalać się w taki sposób, by nie zaszkodzić skórze i zdrowiu. Co zrobić, by uzyskać ładną i zdrową opaleniznę?
Promieniowanie słoneczne – wcale nie takie zdrowe
Kilkadziesiąt lat temu opalenie na słońcu uznawane było za zdrowe. Przekonani byliśmy o prozdrowotnych jego właściwościach. Pod wpływem promieni słonecznych rany ponoć goiły się szybciej a niedoskonałości skórne znikały. Jednak przeprowadzone badania jednoznacznie dowodzą, że zbyt długie przebywanie na słońcu ma też i swoje minusy. Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, sprawia, że skóra staje się przesuszona i szybciej pojawiają się zmarszczki. Opalanie przyczynia się do powstania stresu oksydacyjnego w komórkach. Organizm broniąc się przed jego powstaniem i następstwami, pod wpływem promieniowania UV produkuje pigment (melaninę), która zwalcza większość wolnych rodników tlenowych.
Zdrowa i piękna opalenizna
Krem z filtrem UV
To podstawa i absolutna konieczność! Filtry UV znajdujące się w produktach kosmetycznych są związkami chroniącymi skórę przed szkodliwym promieniowaniem. Krem z filtrem, w okresie wiosenno-letnim, to najlepszy przyjaciel skóry. Do twarzy warto wybrać ten lekki, nieobciążający, z filtrem SPF 50. Do pozostałych części ciała minimum SPF 30. Nowoczesne produkty z filtrem UV, zawierają w składzie kilka związków chemicznych, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem, dzięki czemu zapewniają skórze optymalną ochronę.
- POLECAMY: Świetny kosmetyk BIOTHERM z fitrem SPF50
Koenzym Q10
Przed stresem oksydacyjnym i procesem starzenia się skóry chroni także koenzym Q10. Stosowany od zewnątrz chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych – w tym przed promieniowaniem słonecznym. Od wewnątrz odżywia skórę. W okresie letnim, najdelikatniejsze i najwrażliwsze miejsca tj. twarz, szyję i dekolt warto smarować kremem z koenzymem Q10.
Odpowiednia dieta
Doskonałym sposobem na przygotowanie ciała do opalania, jest wcześniejsze uzyskanie delikatnie brązowego kolorytu skóry. Dieta bogata w składniki zawierające beta-karoten świetnie wpłynie na skórę, która już po kilku tygodniach przybierze „opalony” odcień. Do codziennego menu wystarczy włączyć świeżo wyciskany sok z dwóch marchewek. Beta-karoten znajdziemy również w pomidorach, pomarańczach, batatach czy papryce. To także składnik wielu suplementów diety – jednak by uzyskać ładny koloryt skóry należy przyjmować go przez około trzy miesiące.
Zobacz również: Bezpieczne opalanie – najważniejsze zasady
Samoopalacze i kremy brązujące
Kobiety, które chcą cieszyć się piękną opalenizną, wcale nie muszą przesiadywać na słońcu. Doskonale sprawdzą się kremy brązujące i samoopalacze dostępne w każdej drogerii. Dobrze jest wybrać te, wyróżniające się nowoczesną formułą, która zapewnia ładną i równomierną opaleniznę bez nieestetycznych, nieregularnych smug.
Opalanie natryskowe
To kolejny, w pełni bezpieczny sposób na uzyskanie pięknej i naturalnie wyglądającej opalenizny. Preparaty stosowane podczas opalania natryskowego mają łagodne działanie – nie wywołują alergii i podrażnień. Preparat brązujący zawiera w składzie cukier DHA, który wchodząc w reakcję z martwym naskórkiem – zabarwia go.
Sekret zdrowej opalenizny
By składniki odżywcze i nawilżające ukryte w kremach, żelach i balsamach mogły w jak największym stopniu wpłynąć na skórę, koniecznie należy zadbać o złuszczenie martwego naskórka. Peeling dobrze jest wykonać przynajmniej raz w tygodniu. Po zabiegu, przed wyjściem na słońce, na skórę należy koniecznie nałożyć krem z filtrem minimum SPF 30.
- A PO OPALANIU: Chłodzący żel do twarzy i ciała Korres Yogurth