Go to content

Nie możesz się skupić, brakuje ci słów, czujesz się senna? Tak objawia się mgła mózgowa

Mgła mózgowa
Fot. iStock

Mgła mózgowa (ang. brain fog, mgła umysłowa) to jeden z objawów świadczących o zaburzeniu funkcjonowania układu nerwowego. Mgła mózgowa dotyka wiele osób, a jej przyczyną może być nieodpowiednia dieta, brak snu, ale także poważne choroby. Co wpływa na odczuwanie mgły mózgowej i w jaki sposób ten stan wpływa na codzienne życie?

Czym jest mgła mózgowa?

Mgła mózgowa nie jest chorobą, lecz konsekwencją zaburzenia regulacji neuroprzekaźników takich jak: serotonina, dopamina, acetylocholina i kwas gamma-aminomasłowy. Neuroprzekaźniki te odpowiadają za przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami układu nerwowego. Gdy ich praca zostaje zaburzona, pojawiają się pewne problemy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Mgła mózgowa jest stanem, który pojawia się nie tylko u dorosłych, ale cierpieć z jego powodu mogą także nastolatki i dzieci.

Mgła mózgowa — objawy 

Mgła mózgowa i objawy, jakie wywołuje, potrafią wyjątkowo dokuczyć. Do najczęściej występujących zaliczamy:

  • Nadmierną senność;
  • problemy z koncentracją i rozumieniem;
  • trudności z uczeniem się i zapamiętywaniem nowych informacji;
  • dezorientację;
  • nagłe zmiany nastroju;
  • brak chęci do działania;
  • zaburzenia płynności w mowie, „uciekające” słowa;
  • rzadziej może dojść do problemów z koordynacją ruchową.
Mgła mózgowa

Fot. iStock

Mgła mózgowa — przyczyny problemu

Mgła mózgowa powoduje charakterystyczne objawy, ale trzeba pamiętać, że sama w sobie nie jest chorobą, ale może być jej efektem. Może także wynikać ona z popełnianych przez nas błędów. Objawy mgły mózgowej mogą powodować choroby takie jak  depresja, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, które negatywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Brak snu i przewlekłe zmęczenie

Brak snu, jak i sen o niskiej jakości, mogą być głównymi przyczynami pojawiania się mgły mózgowej, która nie jest efektem istnienia chorób.  Podczas snu mózg reorganizuje się i odpoczywa od bodźców pojawiających się w ciągu dnia. Sen jest konieczny dla zdrowia. Jego niedobór lub brak osłabiają organizm, zwiększają podatność na rozwój chorób, negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne.

Nadmiar bodźców a mgła mózgowa

Narażenie mózgu na nadmierną ilość bodźców i informacji, których nie jest w stanie przetworzyć, przeciąża go. Przestymulowany mózg zaczyna pracować gorzej i pojawiają się problemy związane z mgłą mózgową oraz pogorszeniem samopoczucia.

Odwodnienie a mgła mózgowa

Nauka twierdzi, że ludzki mózg składa się w ok. 80% z wody. Wypijanie zbyt małej ilości płynów powadzi do zaburzeń jego pracy i obniżenia sprawności umysłowej. Gdy zmęczenie, problemy z koncentracją lub senność dopadają nas w trakcie pracy, zamiast parzyć kolejną kawę, warto wypić szklankę wody. Być może właśnie tego potrzebuje twój mózg.

Niezdrowa dieta

Jelita określa się mianem drugiego mózgu. Jeśli do jelit wpada jedzenie bez większej wartości odżywczej, niezdrowe, to trudno liczyć na to, że w sposób odpowiedni dostarczy energię do funkcjonowania mózgu. W dodatku zła dieta prowadzi do rozwinięcia się stanów zapalnych w jelitach, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.

Brak aktywności fizycznej 

Wbrew pozorom aktywność fizyczna nie wpływa jedynie na  zdrowie fizyczne. Ćwiczenia podnoszą tętno, dzięki czemu więcej tlenu dociera do mózgu. Wspiera również uwalnianie hormonów, które konieczne są dla dobrego funkcjonowania komórek mózgowych. Regularne ćwiczenia  stymulują wzrost nowych połączeń między komórkami w obszarach mózgu, dzięki czemu poprawiają pamięć, szybkość i skuteczność uczenia się.

Stres a mgła mózgowa

Stres i często towarzyszący mu lęk wypływają na uwalnianie hormonów stresu przez mózg. To z kolei negatywnie wpływa na obniżenie samopoczucia, powoduje bóle głowy, uczucie kołatania serca, problemy ze snem i regeneracją organizmu. Stąd do pojawienia się objawów mgły mózgowej nie jest daleko.

Zobacz również: Jak pozbyć się stresu i żyć zdrowiej w 14 dni? Wystarczy pięć zmian

Fot. iStock

Mgła mózgowa a leczenie

Ponieważ mgła mózgowa nie jest sama w sobie chorobą, ale może być jej skutkiem, należy w pierwszej kolejności wykonać podstawowe badania laboratoryjnie i upewnić się co do faktycznego stanu zdrowia, poziomu witamin czy hormonów. Jeśli przyczyną problemów jest choroba, np. spadki cukru przy cukrzycy, należy się z nią uporać, by mgła mózgowa ustąpiła.

Równie ważna jest zdrowa dieta, odpowiednia ilość płynów w ciągu doby, troska o właściwą ilość i jakość snu oraz wypoczynek po pracy. Poleca się oderwanie się od telewizora, smartfona czy komputera, aby ograniczyć ilość bodźców. Należy zadbać o zredukowanie ilości stresu, a jeśli nie jest to możliwe, wprowadzić techniki relaksacyjne, które złagodzą jego wpływ na organizm. Specjaliści polecają rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej oraz umysłowej. Ćwiczenia angażujące nie tylko mięśnie, ale i mózg są pomocne w utrzymaniu jego kondycji na wysokim poziomie. Warto czytać książki, układać puzzle, rozwiązywać krzyżówki. Podjęcie tych kroków pozwoli nie tylko ograniczyć dokuczliwe objawy mgły mózgowej, ale pozytywnie wpłynie na ogólne samopoczucie i zdrowie.


źródło:  www.lifehack.org