Go to content

Jak pozbyć się stresu i żyć zdrowiej w 14 dni? Wystarczy pięć zmian

Fot. iStock

Zmiany, zmiany , zamiany. Chętnie od nich mówimy, ale jak trzeba się zabrać do roboty to zawsze pod wiatr. A jednak wystarczy zacząć od drobiazgów, które na co dzień nam umykają. Wciąć mówimy sobie: „jutro”, „innym razem”, „to tylko…”.  Ale pamiętajcie, że małe kroki, to duże zmiany. A dużo małych kroków –  to prawdziwa metamorfoza życia.

Jak pozbyć się stresu i żyć zdrowiej w 14 dni? Metoda 3 

Dobrze się wyśpij

Od siedmiu do dziewięciu godzin snu w nocy  – to absolutna podstawa. Wysypianie się jest niezwykle ważne dla utrzymania zdrowego stylu życia.

Spanie w nocy poprawia zdolność uczenia się, podejmowania trafnych decyzji i radzenia sobie ze zmianami i stresem. Problemy ze snem nie zwiastują niczego dobrego, często  ten sposób twój organizm wysyła sygnał ostrzegawczy o niepokojących zmianach. Brak snu jest również związany z depresją, chorobami serca i otyłością.

Każdy z nas wymaga innej długości snu. Niektórzy czują się dobrze i odpoczywają już po sześciu godzinach, inni dopiero po 10. Eksperymentuj ze spaniem i zobacz, czego potrzebuje twoje ciało.

Stwórz swój rytuał na dobranoc . Taki drobiazg pomoże ci wyciszyć ciało i zasypiać bez przewracania się z boku na bok… Zrelaksuj się przy książce na 30 minut przed snem lub wykonaj ćwiczenia oddechowe lub rozciągające. Napij się herbaty ziołowej. Ważne jest również, aby trzymać się swojego harmonogramu snu, nawet w weekendy, aby twoje ciało pozostało spójne i miało czas przyzwyczaić się do rytmu dobowego.

Ćwicz jogę

Joga jest świetnym sposobem na poprawę  siły, elastyczności i świadomości ciała i umysłu. Wzmacnia plecy, ramiona i nogi oraz pozwala skupić się na oddychaniu i obecności we własnym ciele. Krótko mówiąc: joga uczy słuchać swojego ciała.

Zainwestuj swój czas i kilka złotych na zajęcia jogi, jeśli nigdy nie ćwiczyłeś. To wystarczy, aby nauczyć się właściwej techniki. Po tym możesz kontynuować zajęcia lub ćwiczyć samodzielnie.

 

Fot. iStock

Zacznij medytować

Medytacja pomaga ci związać się ze… sobą i otaczającym cię światem. Pomaga ci złapać balans, wyciszyć i rozpoznawać twoje myśli i emocje. Trening uważności, to całkowicie darmowa i prosta droga do  radości i zadowolenia.

Zacznij powoli. Daj sobie od 7 do 10 minut rano, aby usiąść i skoncentrować się na oddychaniu. I już.

Pobudzaj swój umysł

Ludzie, którzy są otwarci i ciekawi otaczającego ich świata, mają zazwyczaj lepsze zdrowie psychiczne. Uczenie się prowadzi do kreatywności i wyższego poczucia własnej wartości. Spróbuj nauczyć się czegoś nowego codziennie! Tak, to mogą być drobiazgi!

Poczytaj książkę, która cię interesuje przez co najmniej 15 – 20 minut dziennie.

Nauczyć się nowego języka. Nauka obcego języka to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na trening umysłu. Poszerza twoją perspektywę świata i otwiera ci nowe możliwości podróżowania.

Nie musisz udawać, że nauczyć się chińskiego w dwa tygodnie. Ale dlaczego by nie poznać podstawowych zwrotów i słówek po hiszpański, rosyjsku czy  francusku? Gwarantujemy ci, że zrobisz to z darmowymi aplikacjami na telefon!

Znajdź czas na życie towarzyskie

Dawanie sobie czasu na spędzanie czasu z bliskimi prowadzi do szczęścia. Niby jest to dla każdego oczywiste, a jednak na taką aktywność najtrudniej nam przeznaczyć czas. Nawet jeśli jesteś zajęty pracą, poświęcenie 30 minut dziennie na posiłek lub rozmowę przez telefon z kimś, na kim ci zależy, poprawi twoje więzi i poczucia własnej wartości.


Źródło: wikihow