Wrastający paznokieć to częsty problem dotyczący paznokci u stóp. Charakterystyczne dla tego schorzenia jest wrastanie płytki paznokcia w skórę, czemu często towarzyszy stan zapalny i infekcja bakteryjna. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ nieleczony wrastający paznokieć sprawia ból oraz problemy w normalnym funkcjonowaniu.
Wrastający paznokieć — przyczyny
Wrastający paznokieć tworzy się w wyniku nacisku na płytkę paznokcia, opuszkę i boczny brzeg paznokcia. Przestrzeń pomiędzy nimi zanika i dochodzi do stałego drażnienia. Przy rozwoju choroby w wyniku stałego ucisku bocznego brzegu paznokcia dochodzi do przerwania ciągłości naskórka wału paznokciowego i wtórnego nadkażenia.
Choroba dotyka głównie paluchów u stóp, choć może dotyczyć również palców u dłoni. Najczęściej skarżą się na tę dolegliwość mężczyźni między 15. a 4o. rokiem życia, nie oznacza to jednak, że panie nie borykają się z tym problemem. Wrastający paznokieć może mieć kilka przyczyn. Zazwyczaj wina leży po stronie niewłaściwej techniki cięcia paznokci. Zbyt krótkie ich obcinanie, cięcie ich krawędzi zbyt owalnie, a także pozostawianie źle uciętych, postrzępionych paznokci, może prowadzić do powstania problemu.
Do innych częstych przyczyn wrastania paznokci zaliczamy noszenie ciasnego, niewygodnego obuwia, oraz butów na wysokim obcasie, w których palce ściśnięte są w wąskim czubku. Często na tę dolegliwość skarżą się osoby uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia, które narażone są na urazy lub po prostu ich stopy intensywnie pracują w butach.
Predysponowani do wystąpienia wrastających paznokci są osoby cierpiące na choroby układu krążenia, niewydolność żylną, lub cukrzycę.
Do innych przyczyn wrastającego paznokcia zaliczamy:
- długie palce u stóp;
- paznokcie rurkowate;
- szeroka i zagięta ku dołowi płytka paznokciowa;
- koślawy paluch;
- palce młoteczkowate;
- płaskostopie;
- wady postawy;
- nieprawidłowa motoryka chodu,
- nadwagę — duża masa ciała powoduje wbijanie się i dociskanie wałów paznokciowych.
Wrastający paznokieć — objawy
Wrastający paznokieć jest schorzeniem charakterystycznym, które udaje się zazwyczaj rozpoznać na pierwszy rzut oka. Do jego cech zaliczamy pojawianie się bólu palucha u stopy, obrzęk, zaczerwienienie i bolesność bocznych wałów paznokciowych (czyli brzegu skóry przylegającej do paznokcia). Gdy problem nie jest jeszcze nasilony, wrastający paznokieć daje objawy bólowe podczas dotyku, ale wraz z rozwojem sytuacji, ból może stać się ciągły i wyjątkowo dokuczliwy. Gdy płytka paznokcia wbijaniu się w tkankę, którą ją otacza, dochodzi do ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wałów paznokciowych. Na skutek infekcji z zaognionego miejsca wydobywa się płyn surowiczy lub ropa.
Leczenie wrastającego paznokcia
Wrastający paznokieć można leczyć, ale wymaga to systematyczności i czasu. Leczenie ma na celu zmianę kierunku wzrostu płytki paznokcia i zwiększeniem przestrzeni w wale przypaznokciowym. Dokładny przebieg leczenia zmian zależy od indywidualnego przypadku, w tym miejsca wrastania paznokcia oraz stopnia nasilenia problemu.
Dostępne są metody leczenia takie jak:
- aplikacja tamponady — metoda ta polega na umieszczeniu między wałem okołopaznokciowym a wrastającym paznokciem kawałka materiału opatrunkowego, często nasączonego preparatem zmiękczającym skórę. Tamponada ma za zadanie wchłonięcie ropy lub płynu, które wydobywają się na skutek stanu zapalnego;
- rurka Sulci-Protektor — to specjalna rurka, która oddziela brzeg skóry od wrastającego paznokcia. Rurkę wsunięta na właściwe miejsce pozwala na prawidłowy tor wzrostu paznokcia, zapobiegając wrastaniu;
- klamry (plastikowe, metalowe i drutowe) — to rozwiązanie zaleca się w przypadku, gdy nie rozwinął się jeszcze stan zapalny. Klamrę nakleja się na paznokieć w miejscu, gdzie jest zawinięty najbardziej, co ma spowodować spłaszczenie płytki i podciągnięcie brzegów paznokcia do góry.
- interwencja chirurgiczna — to ostateczność, gdy leczenie zachowawcze nie przyniosło rezultatów. Metodę tą stosuje się w celu usunięcia części lub całości paznokcia. Stosowana jest w przypadkach bardzo zaawansowanych. Zdarzają sytuacje, w których trzeba całkowicie usunąć paznokieć.
- antybiotykoterapia — jeśli doszło do wystąpienia stanu zapalnego, konieczne jest zastosowanie antybiotyków oraz produktów odkażających, koniecznych do opanowania i usunięcia infekcji.
Domowe sposoby na wrastający paznokieć
Jeśli problem nie jest mocno zaawansowany i nie towarzyszy mu stan zapalny, można próbować domowe sposoby na wrastający paznokieć. Gdy tylko pojawi się problem pomocne są ciepłe kąpiele stóp z wykorzystaniem sody oczyszczonej, soli kuchennej lub olejków eterycznych. Takie moczenie w ciepłej wodzie z dodatkami pozwala zmiękczyć skórę, odkazić ją i łatwiej wykonać zabiegi higieniczne związane z paznokciami.
Po takiej kąpieli i osuszeniu stopy należy zdezynfekować miejsce wrastania paznokcia i pod zagłębiony w skórze brzeg paznokcia delikatnie wsunąć kawałek sterylnej gazy. To nieco uniesie paznokieć i ochroni skórę przez wbijaniem się go. Ten „opatrunek” należy zmieniać do chwili, aż paznokieć wyrośnie poza palec, a wtedy nadmiar płytki należy obciąć, nie zaokrąglając jej brzegów. Zabieg ten najlepiej przeprowadzać po uprzednim instruktażu u specjalisty podologa.
Jeśli wokół wrośniętego paznokcia widać obrzęk i zaczerwienienie, lepiej nie próbować samodzielnie zaleczyć problemu, ale należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Przy tym należy również pamiętać o zakładaniu obuwia z szerokimi noskami, oraz niezbyt ciasnych skarpetek. Pewna swoboda ułatwi paznokciowi właściwy wzrost.