Lifestyle Uroda

Piersi 20, 30, 40 i 50 latki. Czy wiesz, jak zmienia się twój biust?

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
fot. Eva-Katalin/iStock
Następny

Piersi to niewątpliwa ozdoba każdej kobiety. Rosnąć zaczynają w okresie dojrzewania, by mniej więcej około 20 roku życia osiągnąć w pełni ukształtowany wygląd. Nie oznacza to jednak, że będą takie same przez resztę życia. Piersi zmieniają się, ponieważ oddziałują na nie różne czynniki. Ich ogólna kondycja zależy od gospodarki hormonalnej, zmian masy ciała, ogólnej pielęgnacji czy doboru podtrzymującej ich bielizny.

Czas niestety nie jest ich sprzymierzeńcem, ale świadomość zachodzących zmian pozwala przygotować się i zadbać o nie tak, by jak najdłużej nas cieszyły.

Zobacz, jak zmieniają się piersi w ciągu życia kobiety.


 

źródło: kobietapo30.plwww.cosmopolitan.pl

Lifestyle Uroda

Czujesz od siebie dziwny albo nieprzyjemny zapach? Oto 7 medycznych przyczyn problemu

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
Fot. iStock/SIphotography
 

Kochamy otaczać się pięknymi zapachami, stosujemy antyperspiranty, perfumy, silnie pachnące płyny do płukania tkanin. Naturalny zapach człowieka jest neutralny i dopiero, gdy do pracy wkraczają bakterie zasiedlające naszą skórę, może on stawać się nieprzyjemny. Czasem może po prostu wynikać z diety, np. spożywania ostrych przypraw, czosnku lub alkoholu. 

Wtedy najczęściej usunięcie pewnych produktów z diety zdecydowanie poprawia sytuację.

Jeśli jednak mimo zachowania higieny i stosowania maskujących kosmetyków, czujemy od siebie inny, czasem nieprzyjemny zapach, warto sprawdzić tego przyczynę. Zapach ciała mówi wiele o możliwych problemach zdrowotnych, takich jak cukrzyca, problemy z wątrobą lub nerkami.

7 rodzajów brzydkiego zapachu ciała i przyczyny ich powstawania

1. Zapach kału

Zapach kału w oddechu, a także pocie, może wynikać z niedrożności jelit — niebezpiecznej blokady w jelicie grubym lub jelicie cienkim. Towarzyszyć mogą mu także dolegliwości bólowe oraz wymioty treści pokarmowej, potem żółci, która przybiera barwę i zapach kału.

2. Specyficzny, gorzki zapach

Specyficzny gorzki, czasem stęchły zapach ciała lub woń wątróbki może towarzyszyć problemom z wątrobą. Uszkodzona wątroba powoduje także problemy trawienne i nudności, ból po prawej stronie ciała.

3. Woń ryby

Trimetyloaminuria (TMAU) to uwarunkowane genetycznie rzadkie zaburzenie metaboliczne, które objawia się intensywnym gnijącym, rybim zapachem potu, moczu oraz oddechu. Choroba jest nieuleczalna i określone pokarmy, leki i hormony nasilają przykre objawy.

4. Zapach słodyczy

Słodko lub owocowo mogą pachnieć osoby z cukrzycą. Ten zapach jest efektem wysokiego poziomu ketonów we krwi. Zapach słodyczy może być także objawem choroby syropu klonowego, czyli zaburzenia metabolicznego, w którego przebiegu organizm nie rozkłada trzech białek — leucyny, izoleucyny i waliny. W konsekwencji doprowadza to do stopniowego zatrucia organizmu, co może skończyć się śmiercią.

5. Zapach zgniłego jaja

Woń zgniłego jaja jest spowodowana wysoką zawartością aminokwasów zawierających siarkę w szczególnie czerwonym mięsie. Najczęściej dotyka osoby, które jedzą go zbyt dużo.

6. Zapach alkoholu

Dotyczy nie tylko osób na kacu. Woń nieświeżego piwa może wskazywać na gruźlicę. Wtedy pojawia się również kaszel – najpierw suchy, później mokry, któremu mogą towarzyszyć bóle w klatce piersiowej i spadek masy ciała.

7. Woń moczu

Zapach moczu wskazuje na zaawansowaną niewydolność nerek. Towarzyszą mu także zmiany ilości oddawanego moczu, osłabienie i męczliwość, dolegliwości ze strony układu kostnego, suchość skóry, ziemiste zabarwienie skóry.

źródło: brightside.mewww.poradnikzdrowie.pl


Lifestyle Uroda

Chcesz wychować geniusza? Karm go tym

Redakcja
Redakcja
23 lutego 2018
Fot. iStock/SolStock
Następny

Słodycze, żywność wysokoprzetworzona, fast-foody, słodkie napoje – wszyscy wiemy, czym nie należy karmić dzieci. Specjaliści trąbią o tym na każdym kroku. Wiemy, że dieta dziecka ma być pełnowartościowa i zbilansowana, czyli po prostu zdrowa. Dzięki temu można uchronić dziecko przed problemami z wagą i zapewnić mu odpowiedni rozwój. Ale czy jedzenie ma wpływ także na inteligencję? Okazuje się, że tak. Jeśli będziesz odpowiednio karmić swoje dziecko, możesz wychować… geniusza. A przynajmniej ułatwisz pracę jego szarym komórkom. Czego więc nie może zabraknąć w diecie dziecka?

Jagody

Dzieciaki uwielbiają owoce, więc z tym nie powinno być problemów. Ogólnie, im bardziej intensywny kolor, tym więcej składników odżywczych znajduje się w jagodach. Co ciekawe, nasiona jagód są także dobrym źródłem tłuszczów omega-3.  Mówiąc o jagodach, warto wspomnieć także o borówkach i malinach. Zawierają w sobie związki, które mogą poprawić funkcjonowanie pamięci. Dziecko, które ma dobrą pamięć, niewątpliwie lepiej sobie poradzi w szkole i w życiu. Jagody można dodawać do przeróżnych deserów, jogurtów, naleśników, a także jeść je ot tak, w formie przekąski.

Jabłka

Wszyscy wiemy, że jabłka są zdrowe i korzystnie wpływają na układ pokarmowy. Rzadko jednak mówi się o tym, że usprawniają pracę mózgu. Zawierają kwercetynę – przeciwutleniacz, który może zwalczyć spadek zdolności umysłowych dziecka. Innymi słowy, jabłka mogą chronić nas przed substancjami chemicznymi, które uszkadzają komórki mózgowe. Ważne, żeby jeść jabłka wraz ze skórką, ponieważ to właśnie bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej witamin i składników odżywczych.

Jajka

Jedne dzieci za nimi przepadają, inne niekoniecznie. Warto jednak wprowadzić je do diety. Sprawdzą się głównie rano, ponieważ są świetne na śniadanie w formie jajecznicy czy omletu. Jajka są dobrym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Zawierają zdrową porcję kwasów omega-3, które chronią mózg, a także witaminę E, która może pomóc w walce z depresją lub zwykłym spadkiem nastroju.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

schudnąć z twarzy

Jak schudnąć z twarzy? 8 sposobów, by pozbyć się pulchnej buzi

„Gdy nie dostajemy tego, czego chcemy, często odpowiadamy frustracją albo złością”. Wyzwanie stoika – każdy powinien odrobić tę lekcję

Intymność – dobro luksusowe. Jak odnaleźć w sobie radość z kobiecości. Akcja „7 dni dla siebie”, wyzwanie #6