Mydło Aleppo to tradycyjne syryjskie mydło, które w Polsce znane jest stosunkowo od niedawna, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Znane z naturalnego składu i działania, doskonałe wpływają na kondycję skóry twarzy. Czym jest mydło Aleppo i jak można je zastosować w pielęgnacji urody?
Mydło Aleppo — historia
Mydło Aleppo, zwane także mydłem syryjskim lub mydłem Alep, ma wielowiekową tradycję, więc uważa się je za „matkę wszystkich mydeł”. Niektóre źródła podają, że mydło to jest znane już nawet od 4000 lat temu w Syrii, w Aleppo, gdzie było ręcznie wytwarzane, na podstawie tradycyjnej receptury. W Europie mydło Aleppo pojawiło się w wyniku wypraw krzyżowych, ale w Polsce popularność zdobywa od niedawna.
Mydła Aleppo tworzone są ręcznie na bazie oliwy z oliwek, oleju laurowego, a jego oryginalny skład uległ jedynie nieznacznej modyfikacji. We wzbogaconych wersjach mydła dodawane są środki pielęgnujące skórę, np. czerwona glinka, błoto z morza martwego oraz wyciągi kwiatowe i ziołowe.
Jak powstaje mydło Aleppo?
Przygotowanie mydła jest wielomiesięcznym procesem i rozpoczyna się po pierwszych zbiorach oliwek. Oliwę z oliwek miesza się z ługiem sodowym, po czym gotuje się kilka dni w wielkich kotłach. Przed końcem dodaje się olej laurowy, następnie ług zlewany jest z kotła, a mydło płukane jest wodą, do całkowitego usunięcia ługu. Masę zostawia się na noc, aby woda odparowała, po czym mydło rozprowadza się na papierze i zostawia do chwili, aż stanie się twarde. Na koniec krojone jest na kawałki i leżakuje na pustyni przez okres (minimum) 6 – 12 miesięcy (maksimum). Mydło jest gotowe, gdy każdy kawałek jest suchy, twardy, zachowuje zielony środek i jasnobrązową otoczkę.
Rodzaje mydła Aleppo
Mydło Aleppo może mieć różną zawartość oleju laurowego, co wpływa na jego konkretne przeznaczenie. I tak mydło o zawartości:
- 5 – 10% oleju laurowego, dedykowane jest skórze suchej, wrażliwej, dojrzałej oraz naczynkowej;
- 10 – 20% oleju odpowiednie dla cery mieszanej i normalnej;
- 30 – 40% wykazuje silniejsze działanie, odpowiednie dla skóry tłustej;
- 40% i więcej oleju laurowego zawiera mydło Aleppo o najsilniejszych właściwościach antybakteryjnych i ściągających. Dedykowano je skórze trądzikowej.
Warto również wspomnieć, że cena za kostkę mydła zależy od zawartości procentowej wspomnianego oleju. Kostka mydła Aleppo o ilości oleju laurowego do 5% kosztuje ok. 10-15 zł, za kostkę 40 – 50% zapłacimy od ok. 30 zł w górę.
Mydło Aleppo dla dzieci
Decydując się na włączenie mydła syryjskiego do pielęgnacji skóry dzieci i niemowląt, warto wybrać kosmetyk, który ma w składzie nie mniej, niż 95% oliwy z oliwek. Mydła z większą zawartością oleju laurowego, mimo ze traktowane są jako uniwersalne, mogą okazać się zbyt silnie działające na delikatną skórę dzieci.
Również przy skórze normalnej, bez problemów, na początek warto zacząć od mydła z najmniejszą zawartością oleju laurowego, i dopiero z czasem sięgać po mocniejsze, jeśli jest taka potrzeba, np. przy skórze z wypryskami. Po prostu trzeba zaobserwować, jak skóra zareaguje na nowość.
Mydło Aleppo — właściwości
To oryginalne mydło wykazuje właściwości lecznicze dla skóry. Im większa procentowa zawartość oleju laurowego w mydle, tym ma silniejsze działanie. Mydło syryjskie poleca się przy leczeniu różnych dermatoz i chorób skóry, np. łuszczycy, egzemy, atopowego zapalenia skóry, czy trądziku.
Olej laurowy ma działanie antybakteryjne, dlatego dobrze oczyszcza pory, hamuje powstawanie wągrów i pryszczy. Wspiera gojenie się ranek i zwęża oczyszczone pory. Jest dobrym wyborem dla cery mieszanej i tłustej, również ze względu na hamowanie wydzielania sebum i niwelowanie problemu błyszczenia się skóry.
Tradycyjne mydło bez dodatków jest bezpieczne dla skóry, nie wywołuje reakcji alergicznych, co jest zasługą naturalnego i prostego składu.
Mydło syryjskie ma także inne zastosowania. Może posłużyć zamiast pianki do golenia, jako szampon do włosów tłustych i z łupieżem. Można również przy jego pomocy uprać delikatne tkaniny.
Warto pamiętać, że mydło Aleppo ma odczyn zasadowy, a skóra kwaśny, więc tuż po użyciu, należy przetrzeć skórę twarzy tonikiem.