Go to content

8 grzechów ciężkich, które popełniamy na swoich włosach

grzechów ciężkich, które popełniamy na swoich włosach
Fot. Pixabay / Unsplash / CC0 Public Domain

Włosy są chlubą wielu kobiet. Dumnie nosimy je rozpuszczone, lub upinamy na ciekawe sposoby, dodając nam sex appealu, kobiecości. Lubimy się nimi bawić, kokieteryjnie odgarniać podczas niewinnego flirtu. Niestety, nasza miłość do czupryny, często zawiera się tylko w używaniu szamponu i odżywki, jeśli starczy nam na to czasu i ochoty. Jeszcze częściej popełniamy błędy, które kosztują nasze włosy utratę kondycji i blasku. Gdzie leży nasza wina?

8 grzechów ciężkich, które popełniamy na swoich włosach

Tych grzechów nasze włosy mogą nam nie wybaczyć!

1. Spanie w mokrych włosach

Z reguły kładziemy się z wilgotnymi włosami do łózka w dobrej wierze – przecież tyle się mówi o tym, że ciepłe powietrze z suszarki niszczy włosy, to pozwalamy im schnąć „naturalnie”. W efekcie jednak, mokre włosy są wrażliwe i łatwiej się łamią, wycierając o poduszkę podczas snu. Nie wspominając już o skołtunionych włosach, które rano próbujemy rozczesać.

2. Mycie nierozczesanych włosów

Nierozczesanie włosów przed ich zmoczeniem, sprawia, że łatwiej się plączą i trudniej je rozczesać z powstałych strąków. Czesanie jest ważne, ponieważ usuwa martwe włosy przed umyciem. Podczas prysznica, po użyciu szamponu, nałóż odżywkę a włosy rozczeszesz bez konieczności ich szarpania i wyrywania.

3. Wycieranie ręcznikiem

Delikatne osuszenia włosów po umyciu to konieczność, bo ciężko użyć suszarki na cieknące wodą włosy. Ale powinno polegać to na delikatnym uciskaniu włosów, a nie intensywnym ich wykręcaniu i wycieraniu ręcznikiem, skutecznie uszkadzającym strukturę włosa.

4. Gorące powietrze z suszarki

Przesuszone i łamliwe końcówki włosów, to efekt maltretowania ich gorącym powietrzem z suszarki. W dodatku mamy tendencję do przyciskania suszarki do włosów, by suszyć szybciej. Niestety, skutek po dłuższym czasie tej praktyki będzie dla włosów opłakany. Najlepiej suszyć włosy umiarkowanym powietrzem, z bezpiecznej odległości, po użyciu kosmetyków termoochronnych.

włosy

Fot. Pixabay / RyanMcGuire / CC0 Public Domain

5. Prostownice i lokówki na mokre włosy

Tego rodzaju akcesoriów powinnyśmy używać sporadycznie i na suche włosy. W innym przypadku, ryzykujecie spaleniem łusek włosów i osłabieniem ich kondycji.

6. Notoryczne spinanie włosów w ciasny kucyk

Gdy upinasz kucyki codziennie, w dodatku na tej samej wysokości, gumką z metalową złączką, bardzo im szkodzisz.  Włosy poddawane ciągłemu napięciu, stają się słabsze i wypadają, a blaszki mogą ciąć włosy niczym nóż.

7. Używanie nieodpowiednich kosmetyków

Kosmetyki do pielęgnacji powinnaś dobierać idealnie pod kątem potrzeb twoich włosów. Szampony i odżywki zbyt bogate w składniki odżywcze, obciążą i pozbawią witalności włosy cienkie, sprawią, że będą wyglądały na nieświeże.

8. Prostowanie polakierowanych włosów

Nie rób tego, bo możesz zniszczyć włosy. Lakiery zawierają alkohol, a połączenie wysokich temperatur i alkoholu, po prostu zniszczy łuski włosów.