Go to content

51 (drobnych) rzeczy, które możesz zrobić, aby być lepszym mężem

fot. Ridofranz/iStock

Chcesz być lepszym mężem? Do dzieła! Małżeństwa kwitną, gdy oboje partnerzy odgrywają aktywne role w związku. Innymi słowy: chodzi o wysiłek. Wykonuj tę codzienną pracę – i bądź konsekwentny w swoich wysiłkach – a zobaczysz poprawę w swoim związku. Jak zacząć? Cóż, jest wiele małych, miłych rzeczy, które są w zasięgu każdego z nas i które sprawią, że będziemy szczęśliwsi, bardziej obecni i uważni. 

  1. Mów szczerze o swoich uczuciach. Kiedy zapyta cię, jak ci mija dzień, powiedz jej o czymś, co cię zdenerwowało lub uszczęśliwiło. Nie mów po prostu, że twój dzień był „w porządku”. Odpowiadać. Słuchać. Powtarzać.
  2. Staraj się mniej jej przerywać. Są szanse, że robisz to więcej niż myślisz. Dobra taktyka: jeśli wydaje się, że szuka słowa, daj jej pięć sekund. Jeśli nic nie mówi, mów ty.
  3. Nie próbuj ciągle rozwiązywać jej problemów. Kiedy kobieta mówi nam o problemach w pracy, z przyjaciółmi lub rodziną, wielu mężczyzn uważa, że ​​najlepszym sposobem, aby ją wesprzeć, jest twarde i szybkie znalezienie rozwiązania. Niepotrzebnie, ona potrzebuje… zrozumienia.  Psychologicznie najlepszym sposobem, w jaki możesz nawiązać kontakt ze swoim partnerem podczas słuchania go, jest naprawdę próba zrozumienia tego, co czuje w sensie emocjonalnym. Ten rodzaj empatycznego słuchania wzmacnia połączenia i buduje intymność. Nie oznacza to, że rozwiązywanie problemów nie jest ważne, po prostu nie musisz wskakiwać i próbować „naprawiać” rzeczy natychmiast, co jest tendencją wielu mężczyzn. 
  4. Posprzątaj, wiesz, że ona tego nie lubi. Po prostu to zrób. Ona to zauważy.
  5. Zmywaj naczynia, kiedy „nie jest twoja kolej”. I spróbuj wykorzenić ideę „sprawiedliwości” w małżeństwie.
  6. Bądź w dobrej formie.
  7. Zrób badania.
  8. Pamiętaj: Twoja żona nie jest twoją terapeutką. Tak, dzielenie się swoimi niepokojami, lękami i frustracjami, dużymi i małymi, z żoną jest dobre i niezbędne. Ale nie może być jedyną osobą, do której zwracasz się o radę. Spróbuj też znaleźć przyjaciół lub mentora, na którym możesz się oprzeć. Ma to dwojakie korzyści: zdobywanie różnych perspektyw na problemy, a także rozwijanie i wzmacnianie tych przyjaźni. Zwierzenie się partnerowi to świetny sposób na intymność i poczucie bliskości, ale istnieje również cienka granica między zwierzeniem się partnerowi a partnerem, który stanie się Twoim pełnoprawnym terapeutą. Nie tylko może to szybko stać się męczące, ale może doprowadzić do sytuacji, kiedy z romantycznej relacji przejdziecie w opiekuńczą.
  9. Bądź miły dla jej przyjaciół. Tylko dlatego, że są jej przyjaciółmi.
  10. Bądź szczery, nawet gdy jest to trudne. Konfrontacja nie zawsze jest zła.
  11. Wyjaśnij, dlaczego ekscytują Cię rzeczy, które Cię ekscytują (samochody, gry komputerowe, szydełkowanie, wszystko jedno). Nie trzymaj jej z dala od swoich pasji. 
  12. Jeśli ktoś jest dla niej niegrzeczny w sytuacji towarzyskiej, stań w jej obronie.
  13. Seks oralny. Musimy tłumaczyć?
  14. Jeśli wydaje się, że chce zostać sama, po prostu zostaw ją w spokoju.
  15. Zostaw pracę w pracy. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, żeby tak było. Postaraj się też nie narzekać (zbyt często) na „słabszego, a lepiej opłacanego” kolegę z pracy. Oczywiście są okresy, w których praca dominuje w Twoim życiu – co może sprawić, że będziesz mniej obecny w domu, nakładając więcej ciężaru rodzicielskiego na współmałżonka. Wszystko to może stresować. Ale postaraj się jak najlepiej, aby to rozładować. 
  16. Czy lubi publiczne okazywanie uczuć w mediach społecznościowych? Co jakiś czas opublikuj coś o niej na Facebooku czy Instagramie. Nawet jeśli jest to jej zdjęcie z serduszkiem. To może nie jest twoja bajka, ale ponieważ nie jest, będzie to znaczyło więcej.
  17. Nie rezygnuj z małych, pozornie nieistotnych, komplementów. Jeśli naprawdę zaimponowała ci parkowaniem równoległym, zrobiła pyszny obiad lub zapanowała nad złością waszego dziecka, powiedz jej to. I bądź konkretny. Docenienie jest bardzo ważne.
  18. Bądź strażnikiem swojej historii miłosnej. Od czasu do czasu daj się ponieść nabieraj nostalgii. Przypomnij sobie, jak się poznaliście. Porozmawiaj o tym z przyjaciółmi.
  19. Zapisz rzeczy, które Cię zdenerwowały, zanim powiesz o nich żonie. To ćwiczenie, choć proste, okazuje się pomocne w dostrzeżeniu, że niektóre — lub wszystkie — niepokojące nas rzeczy nie są warte narzekania.
  20. Odłóż telefon. Daleko. Nawet jeśli nie słyszałeś o phubbingu, na pewno to robisz. Phubbing to sięganie po telefon w czasie rozmowy i zatracanie się w tym, co w nim jest, zamiast koncentrowania na rozmowie. I to jest destrukcyjne w związku, ponieważ wysyła do drugiej osoby sygnał, że ​​to, co mówi, jest mniej ważne niż cokolwiek, co dzieje się na twoim telefonie. Kiedy jesteś w domu, odłóż telefon tak daleko, jak to możliwe. Przynajmniej, jeśli rozmawiacie, odłóż telefon i poświęć rozmowie niepodzielną uwagę. Ważne jest, aby upewnić się, że nasze działania potwierdzają to, co naprawdę do kogoś czujemy.
  21. Zostawiaj miłe notatki. Albo wysyłaj e-maile. Nie muszą być długie ani przesłodzone, po prostu muszą być… do Ciebie.
  22. Podejmij decyzję, kiedy ona nie chce tego robić. Pozwól jej podjąć decyzję, kiedy chce to zrobić.
  23. Bądź miły. Świat jest wredny, twoje małżeństwo nie powinno być.
  24. I pamiętaj o energii, którą przynosisz do domu. Stres jest trudny i sprawia, że ​​zapominamy o podstawowych zasadach dobrego związku. Ale jeśli jesteś tego świadomy, możesz podjąć działania, aby uniknąć zbytniego bycia zrzędą.
  25. Kiedy przedstawiasz ją swoim przyjaciołom lub współpracownikom, wspomnij o jednym z jej osiągnięć. Bądź jej fanem.
  26. Postaraj się wyglądać reprezentacyjnie. Regularnie gól się lub dbaj o brodę. Ubierz się ładnie.
  27. Bądź świadomy braku równowagi emocjonalnej w związku. A ta bywa duża. Praca umysłowa związana z prowadzeniem domu i rodziny – planowanie, harmonogramowanie itp. – często wykonywana jest przede wszystkim przez kobietę. Ale ta praca, choć niezbędna, jest również często niewidoczna lub przynajmniej niedoceniana. Nie wpadnij w tę pułapkę. Tak, możesz podzielić prace domowe 50/50, ale pamiętaj, że jeśli to twoja żona umawia wizyty u lekarza, ustala terminy zabaw, zapisuje dzieci na piłkę nożną itp. to  to zabiera jej czas i myśli, a nie twoje. Kluczem jest to, aby móc polegać na sobie nawzajem, aby pokazać się, gdy to się liczy i wnieść swój wkład w gospodarstwo domowe, aby upewnić się, że oboje czujecie się wspierani przez siebie. 
  28. Jeśli zrobisz sobie coś – herbatę, kanapkę, drinka – zaproponuj jej też.
  29. Stań po jej stronie w rodzinnych kłótniach, kiedy tylko to możliwe.
  30. Dotrzymuj obietnic.
  31. Porozmawiaj z nią o tym, co lubi w łóżku. Nie zakładaj, że wiesz. Jeśli jest coś, co chciałaby, żebyś zrobił, zrób to.
  32. Kiedy stajesz się sfrustrowany, weź kilka głębokich oddechów. Wyjdź, jeśli potrzebujesz.
  33. Pamiętaj, aby ją kochać, nawet jeśli w danym momencie jej nie lubisz.
  34. Pozbądź się nieuzasadnionych oczekiwań wobec żony. To osoba, którą była, kiedy ją poznałeś. Wszyscy dążymy do osobistej poprawy, ale oczekiwanie, że twój partner zasadniczo zmieni aspekty swojej osobowości, jest nierealne i niezdrowe.
  35. Zadzwoń, żeby się przywitać. Nie pisz. Nie czatuj na Facebooku. Zadzwoń do niej.
  36. Kiedy poprosi cię, żebyś poszedł z nią pobiegać, idź. Nawet jeśli tego nienawidzisz. Zwłaszcza, jeśli tego nienawidzisz. Będzie wiedziała, że ​​zrobiłeś to tylko dlatego, że ją kochasz.
  37. Kiedy twoja żona opowiada o seksistowskim wydarzeniu, które przydarzyło jej się tego dnia, nie stawaj po stronie tego mężczyzny. Pomóż jej przez to przejść. 
  38. Obejrzyj z nią jej ulubiony serial czy program telewizyjny, nawet jeśli uważasz, że jest… głupi.
  39. Postaraj się myśleć pozytywnie. Mężczyźni, stereotypowo, szukają dziury w całym. O wiele trudniej jest być konstruktywnym i widzieć dobro. Może to być przeszkodą w relacjach, nie wspominając o tym, że po prostu utrudnia to życie. 
  40. Kiedy twoja żona pyta cię, jak w czymś wygląda, jeśli nie wygląda świetnie, powiedz jej o innej sukience, którą lubisz. Podaj alternatywę. Powiedz jej, że ją w tym kochasz.
  41. Kiedy jesteś wkurzony, mów „ja”. Nie zrzucaj na nią swojej złości. Upewnij się, że wie, że chodzi o to, jak Ty się czujesz.
  42. Jeśli nie wiesz, gdzie coś jest w Twoim domu, poszukaj tego, zanim zapytasz. Nie jesteś bezradnym stażystą. Jesteś jej partnerem.
  43. Mów jej — i pokazuj — że ją kochasz.
  44. Flirtuj więcej. Po ślubie łatwo zapomnieć, że flirt nie tylko sprawia, że ​​współmałżonek czuje się doceniony i kochany – to też świetna zabawa. I są na to naukowe dowody.
  45. Bądź elastyczny. Życie rzuca nam wiele kłód pod nogi. Ważne jest, aby partnerzy rozumieli i przewidywali, że nie mogą niczego przewidzieć i dlatego muszą reagować elastycznie.
  46. Dbaj o siebie. Jeśli kochasz filmy, idź obejrzeć film z przyjacielem, a nawet samemu. Jeśli lubisz ćwiczyć, regularnie wygospodaruj czas na bieganie lub wyjście na siłownię. Jeśli masz – lub miałeś – hobby, trzymaj je dalej. Cokolwiek robisz, zrób to. Ponieważ poświęcanie czasu oraz emocjonalnej i fizycznej obecności jest niezbędne do bycia dobrym rodzicem i małżonkiem, ale może też być wyczerpujące. Każdy partner, który nie spędza czasu sam, może zacząć czuć urazę nawet w najbardziej kochających związkach. 

     

  47. Przestań być tak defensywny. To wyuczone zachowanie, które wielu z nas ma, ale defensywność może zniszczyć małżeństwa. Otwartość na informacje zwrotne od partnera jest niezbędna.
  48. Pamiętaj: nie ma znaczenia, kto wygra. Kiedy pary szanują się nawzajem, mogą zaakceptować brak racji na rzecz utrzymania zdrowej równowagi
  49. Nie podważaj jej myśli ani obaw. Łatwo jest zakwalifikować lub umniejszyć jej perspektywę, gdy próbujesz znaleźć szybkie rozwiązanie problemu, z którym się boryka. Nie mów jej, że przesadza lub wariuje, albo że jej obawy są głupie. Bo jeśli myśli i czuje to jest to ważne. I zawsze pamiętaj, że te różne punkty widzenia są wskaźnikami indywidualności, a utrzymanie tego jest kluczem do zdrowego związku. Ważne jest, aby pamiętać, że Twój partner nie jest Tobą, jest osobą z własnymi wartościami, myślami i opiniami. Doceniaj jej punkt widzenia z szacunkiem i bądź otwarty na zrozumienie, dlaczego ma takie poglądy.
  50. Dowiedz się, jak omijać kłótnie. Jednym z definiujących aspektów silnego, szczęśliwego małżeństwa jest umiejętność ich pokonania.
  51. Nigdy nie przestawaj próbować robić lepiej. Mów „dziękuję” bardziej niż już jesteś.