Go to content

10 kobiet literatury, których książki warto znać

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

Czytanie książek można porównać do swoistego rodzaju rozmowy z jej autorem. Poznajemy jego sposób patrzenia na świat, wchodzimy w obszary, które być może do tej pory były dla nas niedostrzegalne, doznajemy emocjonalnego i intelektualnego poruszenia. Czas więc „porozmawiać” z powieściopisarkami, których książki zainspirują, pobudzą i pozwolą na chwilę odpłynąć w zupełnie inną rzeczywistość. Oto 10 kobiet literatury, od pisarek klasycznych po te współczesne, które warto znać.

Jane Austen

„Duma i uprzedzenie”, Rozważna i romantyczna”, „Emma”, „Mansfield Park” – to właśnie Jane Austen stworzyła jedne z najbardziej znanych i lubianych na świecie powieści romantycznych. Choć w swoich książkach opisuje życie i obyczaje z początku XIX wieku, to i współcześnie nie zabraknie miłośników jej pióra. Doskonały zmysł obserwacji i opisy ówczesnych problemów społecznych łączy z poczuciem humoru, ironią i umiejętnością wartkiego prowadzenia akcji.

Charlotte Brontë

Autorka „Dziwnych losów Jane Eyre” bez wątpienia zasługuje na miejsce na liście – w końcu spod jej pióra wyszła książka określana jako kultowa, jeden z najlepszych romansów świata. Dziwiętnastowieczna powieść do dzisiaj porusza wyobraźnię i serca czytelników na całym świecie, doczekała się też kilku adaptacji filmowych. Przygotujcie się na poruszającą historię, w której samotność, tęsknota i cierpienie przeplatają się z wielką miłością.

Margaret Atwood

Jej „Opowieść podręcznej” w ostatnich latach wróciła do grona bestsellerów za sprawą popularnego serialu (także godnego polecenia). Orwellowską i antyutopijna powieść przedstawia świat, w którym kobiety sprowadzono do roli reproduktorek, bez praw do jakiejkolwiek opinii, własności i wolności. Kanadyjska pisarka ma w swoim dorobku także inne warte uwagi powieści (np. „Grace i Grace”, „Serce umiera ostatnie”, „Ślepy zabójca”), a w lutym premierę będą miały „Testamenty”, kontynuacja „Opowieści podręcznej”.

Jojo Moyes

Brytyjska pisarka posiada ogromy talent do pisania powieści wciągających czytelnika (a raczej czytelniczkę) od pierwszej do ostatniej strony. Powieść „Zanim się pojawiłeś” przetłumaczono na 31 języków, tylko w Wielkiej Brytanii sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, a jej ekranizacja była kinowym hitem. Jeśli szukacie lekkiej i przyjemnej lektury sięgnijcie po „Razem będzie lepiej”, „Dziewczynę, którą kochałeś”, „Srebrną zatokę” lub inną książkę autorki – uprzedzamy jednak, że trudno się oderwać!

Zadie Smith

Książki brytyjskiej pisarki są podobne do niej samej – zabierają głos w ważnych społecznie kwestiach i otwarcie mówią o sprawach trudnych. Jej debiutancka powieść „Białe zęby”, opowiadająca o losach trzech rodzin emigrantów, została uhonorowana nagrodą Whitbread First Novel Award za najlepszy debiut. Za jej najwybitniejszą książkę wielu uznaje wydaną w 2016 roku „Swing time” – przekonajcie się same, czy jest to prawda.

Jodi Picoult

Po jej kolejne książki można sięgać w zasadzie w ciemno – każda wypełniona jest emocjami, wzruszeniami i historiami, o których niełatwo zapomnieć. Picoult porusza w nich trudne tematy, takie jak nierówności społeczne i rasowe, choroby, aborcja, przemoc, Dzięki temu skłania do refleksji i zadania sobie pytania „co ja bym zrobiła w takiej sytuacji?”. Jej powieści sprzedały się na całym świecie w milionach egzemplarzy, a trzy z nich („Dziewiętnaście minut”, „Przemiana” i „Tam gdzie ty”) znalazły się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa.

Olga Tokarczuk

Laureatka Narody Nobla 2018 w dziedzinie literatury, The Man Booker International Prize (za powieść „Bieguni”), dwukrotna zdobywczyni Nagrody Literackiej Nike (za „księgi Jakubowe” oraz „Biegunów”). Pisarka czuła i mądra, posiadająca wyjątkową zdolność do tworzenia światów nierzeczywistych, a jednak tak bardzo realnych dla czytelnika. Jej książki to prawdziwa przyjemność czytania, ale też duże wyzwanie, ponieważ zmuszają nas do spojrzenia na świat nieco szerzej, inaczej, jak na system naczyń połączonych, w których każdy element ma ogromne znaczenie dla pozostałych. Polecamy ogromnie!

Grażyna Plebanek

„Dziewczyny z Portofino”, „Przystupa”, „Pudełko ze szpilami”, „Pani Furia” – to tylko niektóre z tytułów powieści Grażyny Plebanek warte polecenia. Jej książki – często zaskakujące i odważne – stanowią portrety współczesnych kobiet, poruszają tematy, które dobrze znamy z naszego codziennego życia i towarzyszące mu problemy. Autorce nie brakuje przy tym dobrego humoru i błyskotliwości, dzięki czemu jej książki czyta się niezwykle przyjemnie.

Maja Lunde

Choć zaczynała jako autorka książek dla dzieci, to „Historią pszczół” i „Błękitem” udowodniła, że i dorosłych potrafi wciągnąć w świat literatury. W swoich powieściach porusza tematy związane z ekologią i zmianami klimatycznymi – przestawia w nich świat, w którym przyszłość jest zupełnie inna od znanej nam teraz rzeczywistości, niepokojąca i ostrzegająca przed ignorowaniem globalnych problemów i obojętnością. Pozostawia czytelnika z wieloma pytaniami i rozmyśleniami – warto przekonać się o tym osobiście!

Hanya Yanagihara

Po wydaniu “Małego życia” The Wall Street Journal nazwał ją jedną z najwybitniejszych amerykańskich powieściopisarek. Nie ma w tym ani krzty przesady, bowiem Yanagihara wciąga czytelnika w stworzony przez siebie świat, sprawia, że współodczuwa on z bohaterami i mocno przeżywa ich losy. Nie ma tutaj mowy o obojętności – jest dobra literatura, pełen pakiet emocji i poczucie czegoś wyjątkowego. Pewnie dlatego jej książki stały się bestsellerami i zjednały sobie fanów na całym świecie.