Zdrowe pasty do chleba są coraz częściej wyszukiwanymi pomysłami na urozmaicenie kanapek. Nie tylko smakują świetnie, ale wspierają zdrowie, przygotowane ze świeżych, wartościowych produktów. Ich przyrządzenie nie wymaga zachodu i wystarczy dosłownie chwila, by zasiąść do śniadania. Wypróbuj przepisy na pyszne i zdrowe pasty do chleba, o których już nie zapomnisz.
Zdrowe pasty do chleba to świetny pomysł na kanapkę, szczególnie jeśli temat zdrowia i dobrego samopoczucia jest nam szczególnie bliski. Można do ich przygotowania sięgnąć po różnorodne produkty, bo w zasadzie ogranicza nas wyłącznie kulinarny gust. Warto sięgnąć do różnych przepisów i wybrać swoją ulubioną wersję smakową.
Zdrowe pasty do chleba — awokado + groszek
Do przygotowania tej pasty można użyć groszku konserwowego (zalecane), jak i ugotowanego świeżego lub mrożonego. Wbrew pozorom groszek konserwowy nie musi być mało wartościowy, ale by tak było, należy wczytać się w skład podany na etykiecie. Najlepiej, by nie było w niej konserwantów. By pozbyć się nadmiaru soli, groszek można przed włożeniem do pasty przepłukać. Taki groszek zawiera podobną ilość witamin jak w wersji ugotowanej. Znajdziemy tu wysoką zawartość białka witaminy A, E, D, K oraz witaminy z grupy B, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas. Z kolei awokado dostarcza nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy E, A, B1, B2, C, PP, K, H, kwas pantotenowy oraz kwas foliowy. Znajdziemy w nim również wapń, potas i fosfor. Nie brakuje tu również błonnika – 6,3 g na 100 g.
Składniki:
- puszka zielonego groszku
- awokado
- łyżka soku z cytryny
- 2 ząbki czosnku
- łyżka oleju słonecznikowego
- sól
- pieprz świeżo mielony
Przygotowanie:
- Zalewę z zielonego groszku odlej, groszek wrzuć do miski.
- Awokado przekrój, usuń pestkę i oddziel łyżką miąższ od skórki. Miąższ i resztę składników wrzuć do groszku, dorzuć wyciśnięty przez praskę czosnek.
- Dodaj resztę składników i wszystko zblenduj na gładką pastę. Dopraw solą i pieprzem.
Zdrowe pasty do chleba — fasola + jabłko
Zdrowe pasty do chleba mogą zawierać połączenia na pierwszy rzut oka wyglądające nietypowo, ale w praktyce pasujące do siebie idealnie. Takim przykładem jest pasta z fasoli i jabłka, zwana także wege smalcem. Jej smak do złudzenia przypomina w smaku klasyczny smalec, tyle że jest od niego o wiele bardziej zdrowa. Jabłko zawiera witaminy: A, C, K oraz witaminy z grupy B, wapń, żelazo, cynk, fosfor, potas, magnez, mangan, a także sód, miedź i fluor. Biała fasola zawiera wysoką zawartość białka, witaminy z grupy B, żelazo, cynk, magnez, potas.
Składniki:
- 1 szklanka suchej białej fasoli lub puszka konserwowej
- 1 jabłko
- duża biała cebula
- majeranek
- pieprz mielony
- sól
- odrobinę sosu sojowego — opcjonalnie
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Świeżą fasolę zalej wodą i zostaw na całą noc. Następnego dnia wypłucz i ugotuj do miękkości w świeżej wodzie. Pod koniec gotowania możesz dodać sól. Dodanie soli wcześniej sprawi, że fasola będzie mięknąć dłużej. Fasolę z puszki osącz z zalewy.
- Cebulę obierz, pokrój w kostkę i zeszklij na oleju.
- Jabłko pokrój na małe kosteczki, lub zetrzyj na tarce i dodaj do zeszklonej cebuli. Smaż razem przez chwilę, by się połączyły i przypraw majerankiem, pieprzem i solą.
- Ugotowaną fasolę (lub osączoną fasolę z puszki) zblenduj na gładką masę. Dodaj cebulę z jabłkiem i wymieszaj. Przypraw do smaku odrobiną sosu sojowego, pieprzem i jeśli jest konieczność — solą. Pastę przechowuj w lodówce maksymalnie do 5 dni.
Zdrowe pasty do chleba — suszone pomidory + ciecierzyca
Suszone pomidory to bogactwo błonnika i działającego przeciwnowotworowo likopenu. Zawierają dużo składników mineralnych, takich jak: potas, żelazo, wapń, magnez, fosfor. Nie brakuje w nich witaminy A, E, witamin z grupy B , oraz witaminy K znanej z właściwości przeciwkrzepliwych. Ciecierzyca z kolei jest dobrym źródłem białka roślinnego, błonnika pokarmowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, oraz składniki mineralne: żelazo, miedź, mangan, cynk, fosfor, wapń, magnez i potas.
Składniki:
- puszka ciecierzycy konserwowej lub 200 g ugotowanej
- 5 pomidorów suszonych w oleju
- natka pietruszki
- ząbek czosnku
- pieprz i sól do smaku — niekoniecznie
Przygotowanie:
Składniki wrzuć do miski, dodaj odrobinę oleju z pomidorów i zblenduj. Jeśli lubisz, dopraw solą i pieprzem.
Zdrowe pasty do chleba — jajko + tuńczyk
To połączenie smaków ma wielu zadeklarowanych zwolenników. Jajko i tuńczyk uzupełniają się świetnie, w dodatku są zdrowy mi produktami. Jajka zawierają proteiny, kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy A, E, D i B. Nie brakuje w nich minerałów takich jak: cynk, wapń, fosfor, żelazo, selen. Dostarczają również m.in. luteinę i zeaksantynę chroniące wzrok. Z kolei tuńczyk obfituje w białko, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę B3, B12, D3, wapń, żelazo, selen, magnez, potas i fosfor.
Składniki:
- 4 jajka ugotowane na twardo
- 1 tuńczyk w puszce
- średnia cebula
- szczypiorek siekany
- 2 łyżki majonezu light
- sól
- pieprz mielony
Przygotowanie:
- Jaja ugotuj na twardo i pokrój na mniejsze części, wrzuć do miski i zblenduj.
- Tuńczyka osącz z sosu, wrzuć do jaj i znów zblenduj do gładkiej konsystencji. Dodaj majonez, sól, pieprz, pokrojone drobno szczypiorek i cebulę. Zblenduj ponownie.