Pizza na stałe zagościła w naszych domach. Kiedyś jadaliśmy ją tylko w pizzeriach, dziś znajdziemy ją w menu każdej restauracji, a nawet w supermarkecie, w mrożonej wersji. Coraz więcej osób decyduje się również na domową pizzę: w Internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na to, jak przyrządzić smakowite danie. Niektórzy uważają nawet, że ze wszystkich rodzajów, najlepsza jest właśnie pizza domowa. Przepis na ciasto w wielu miejscach się powtarza. Co z dodatkami? Poznaj najlepszy przepis na pizzę domową!
Pizza – skąd się wzięła?
Wiele osób myśli, że danie tak naprawdę pochodzi z Włoch. Pyszna pizza jest w rzeczywistości daniem z Grecji. Zresztą, Rzymianie lubili podkradać Grekom kulinarne i artystyczne pomysły. Jeśli chodzi o pizzę, zmienili jednak recepturę: płaski chlebek z ziołami, czosnkiem i oliwą w wersji greckiej robiony był na drożdżach, a w rzymskiej – na naturalnym zakwasie. Swego czasu pizza była nawet walutą handlową. Natomiast warzywa na pizzy pojawiły się dopiero w czasach renesansu.
Najbardziej znana wersja pizzy to margherita. Jej podstawowymi składnikami są bazylia, pomidory oraz ser mozzarella. Barwy zieleni, czerwieni i bieli nawiązują do barw flagi Włoch. Również nazwa pizzy nie jest przypadkowa: placek został tak nazwany na cześć królowej Małgorzaty, która żyła pod koniec XVII wieku. Własnoręcznie przygotowaną margheritą ugościł ją pewien kucharz z Neapolu, gdy para królewska wizytowała miasto.
Margherita wydaje nam się dziś oszczędną wersją pizzy. Ale pamiętajmy, że sami Włosi preferują jak najmniejszą liczbę składników na placku. Dla nich, o wiele ważniejsza jest bowiem jakość dodatków. Wzięło się to z dawnej biedy włoskiego społeczeństwa: skromna wersja pizzy miała pozwolić zaoszczędzić koszty jedzenia. Dziś oszczędna w składniki pizza to kulinarny trend. Oczywiście istnieją inne wersje! Np. amerykańska, w której im więcej składników, tym lepiej. Polacy wybierają jednak tradycję europejską. W sondażu dotyczącym ulubionej pizzy naszych rodaków, wygrała capriciosa – wybrało ją 8% fanów tej potrawy.
Pizza jest fast foodem? Obalamy mity!
W temacie pizzy krąży wiele mitów, niezwykle krzywdzących dla pysznego placka. Mnóstwo osób uważa ją za mało zdrowe, typowo fast food’owe danie. Tymczasem to błąd: pizza nie jest fast foodem. Co więcej, eksperci zwracają uwagę na to, że może być bogata w składniki odżywcze. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ją przyrządzimy. Niejeden przepis na domową pizzę zakłada duże możliwości wykonania smacznego, ale i wartościowego dania.
Zobacz także: Domowa pizza niczym z pizzerii? Poznaj sprawdzone przepisy na pyszną pizzę
Jak ocenić, czy pizza jest zdrowa czy nie? Decydują o tym liczba i jakość produktów, jakie się na niej znajdują. To one mówią nam, ile w daniu znajduje się szkodliwych dla człowieka izomerów trans. Szczególną uwagę musimy również zwrócić na ilość tłuszczu. Prosta wersja pizzy z pieczarkami ma w składzie zaledwie 1,2% tłuszczu. Tymczasem w bogatszych wersjach potrawy, to aż 26%. Warto na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli zamawiamy pizzę dla dzieci.
A najmłodsi kochają pizzę. Jeśli szeroko potraktujemy kategorię fast food, to pizza będzie ich drugim z kolei ukochanym daniem. Na pierwszym miejscu niepodzielnie panują frytki. Po pizzę chętnie sięgają także studenci: ranking najczęściej zamawianych przez nich dań zakłada, że potrawa ta zajmuje szóstą pozycję. Studenci przeważnie wybierają pizzę z dowozem – dzieje się tak ze względu na prowadzenie nieregularnego trybu życia, czy kończenie zajęć o nietypowej porze. Na szczęście opcje dania na dowóz mają szeroką ofertę – możemy sobie dzięki nim pozwolić na prawdziwie domową pizzę dostarczoną do domu!.
Przepis na pizzę domową – jak ją zrobić?
Jak zrobić placek, który smakuje jak ten rodem ze słonecznej Italii? Sekret pysznej pizzy z pewnością tkwi w idealnie wyrobionym cieście. Jak je wykonać?
Potrzebne składniki:
- 500 gramów mąki
- 200 gramów mąki pszennej do podsypania
- 4,5 grama drożdży
- 50 gramów cukru
- 50 mililitrów oliwy z oliwek
- dwa i pół grama soli
- 300 mililitrów wody
Pamiętajmy, że składniki muszą być idealnie odmierzone! Wszystko mieszamy i zagniatamy ciasto, po czym zostawiamy je na 40 minut w ciepłym miejscu. Powinno zostać przykryte ścierką z naturalnego materiału. Później jeszcze raz wyrabiamy je ręką, podsypujemy mąką i dzielimy na sześć kul o podobnym kształcie i wielkości.
Na stolnicy (może być też blat stołu) rozwałkowujemy ciasto tak, aby tworzyło okrągły placek. By dobrze nam szło, powinniśmy podsypać stolnicę mąką. Placek można ułożyć na pergaminie, na odwróconej do góry nogami blasze do piekarnika. Co dalej?
Teraz musimy zająć się składnikami. Przyda się puszka pomidorów pelatti, 50 gramów pomidorków koktajlowych, czerwona cebula, 100 gramów startej mozzarelli i po tyle samo rukoli oraz kiełbasy pepperoni. Pomidory pelatti gotujemy, a powstałym sosem smarujemy placek. Na środek placka, na powierzchnię sosu należy wysypać ser mozzarella, a na tym kolejno ułożyć plastry czerwonej cebuli, plastry kiełbasy pepperoni i przekrojone na pół pomidorki koktajlowe.
Czas na pieczenie! Pizzę umieszczamy w nagrzanym do 220 stopni Celsjusza piekarniku. Pieczemy ją około 25 minut, a gdy będzie gotowa – posypujemy ją rukolą i polewamy resztką sosu pomidorowego. Przygotowana w ten sposób domowa pizza jest gotowa do jedzenia! Choć nie ma tak wielu składników jak niektóre amerykańskie wersje, z pewnością jest od nich zdrowsza. I powiedzmy to sobie szczerze – również smaczniejsza!
Artykuł sponsorowany