Mówi się, że do tanga trzeba dwojga. Nikt w pojedynkę nie zbuduje związku, a w przypadku rozstania, odpowiedzialność również leży gdzieś po środku. Gdybyśmy jednak mieli wskazać konkretne błędy i sytuacje, które decydują o tym, że coraz bardziej się od siebie oddalamy, okazałoby się, że lista nie jest zaskakująca.
Co najczęściej zabija nasze związki?
Bezsensowna zazdrość
Zazdrość jest jednym z najbardziej znanych cichych zabójców związków. O ile pokazanie, że ci zależy na partnerze jest potrzebne i umacnia więzi, to przesadna zaborczość, zawiść o relacje z innymi, ale również o sukcesy ukochanej osoby prowadzi jedynie do nieporozumień i konfliktów.
Niechęć do dawania sobie przestrzeni
To, że jesteście ze sobą w związku, nie oznacza, że musicie spędzać razem cały swój czas. Zawsze ważne jest, aby zachować poczucie indywidualności, nawet jeśli dzielisz z kimś życie. Potrzebujecie też innych, bliskich osób w twoim życiu i potrzebujecie czasu dla siebie.
„Ciche dni”
Nigdy nie powinieneś używać szantażu jako narzędzia do osiągnięcia tego, czego pragniesz lub po to, by wpłynąć na postawę twojego partnera. Ciche dni to przemoc.
Unikanie trudnych rozmów
Czasami najtrudniejsze dyskusje są najważniejsze. Nie możesz odkładać ich tylko dlatego, że sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Musisz chcieć porozmawiać ze swoim partnerem o wszystkim.
Negatywne nastawienie i pesymistyczne spojrzenie na życie
Dołowanie partnera swoimi wątpliwościami, żalami i lękami nie wpływa dobrze na relacje w związku, tak jak ciągłe epatowanie negatywnymi emocjami.
Brak poszanowania dla prywatności partnera
Nie dziel się z innymi najbardziej intymnymi aspektami swojego życia, ale także nie dawaj sobie prawa do tego, by dzielić się z nimi tym, co dotyczy partnera. Nie ma powodu, aby dyskutować o jego problemach ze znajomymi (o ile nie są to sytuacje zagrażające czyjemuś zdrowiu lub życiu). Szanuj prywatność swojego partnera.
Brak skupienia uwagi na bliskiej osobie
Kiedy spędzacie ze sobą czas, pamiętaj, aby odłożyć telefon. Skoncentrujcie się na sobie, nawet na chwilę. Skoncentrujcoe się na miłości, którą darzysz siebie nawzajem.
Brak umiejętności aktywnego słuchania
Komunikacja jest istotnym aspektem każdego związku. Zawsze powinniśny aktywnie angażować się w rozmowę z partnerem.
Kłótnie, które do niczego nie prowadzą
Nigdy nie uciekaj się do osobistych ataków i złośliwych komentarzy, kiedy się kłócicie. Zawsze zachowuj kulturę i dojrzałość. Staraj się najpierw wysłuchać partnera. Waż słowa.
Brak wzajemnego szacunku i brak starań
Nie bierzcie siebie nawzajem za pewnik. Jasne, miło, że twój związek osiągnął poziom stabilizacji. Ale to nie znaczy, że możesz przestać się starać. Upewnij się, że twój partner wie, jak bardzo go doceniasz. Spraw, by wiedział jak bardzo cieszysz się z jego obecności w twoim życiu.
Nieuzasadnione oczekiwania
Podtrzymuj rozsądne oczekiwania względem siebie i względem twojej relacji. W przeciwnym razie narażasz się na poczucie zawodu i rozczarowanie, a to potęguje frustrację.