Psychologia Związek

Jeśli się nie zmienisz, to odejdę. Dlaczego szantaż emocjonalny nie jest dobrym rozwiązaniem

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 czerwca 2018
fot. iStock/AleksandarNakic
 

Są ludzie, którzy kończą daną relację nie dlatego, że naprawdę chcą odejść, ale dlatego, że mają nadzieję, że ich partner zareaguje, zacznie działać, walczyć. Wierzą, że ukochany, w obliczu nadchodzącej straty, zacznie zaspokajać ich emocjonalne potrzeby, które wcześniej ignorował. To remedium, choć może odnieść natychmiastowy skutek, w dłuższej perspektywie okaże się dość kosztowne dla związku. Emocjonalna manipulacja i szantaż nie są najlepszym sposobem na rozwiązywanie problemów w miłości.

Dlaczego? Ponieważ ostatecznie sprawiają, że konflikt, zamiast zostać przepracowany, zrozumiany i rozwiązany, zostaje ukryty, na jakiś czas. Dzieje się tak: mówisz, że odchodzisz, jeśli on/ona nie zmieni swojego postępowania wobec ciebie. Chcesz wpłynąć na zachowanie partnera, stawiając ostateczny warunek. Jednocześnie jednak uruchamiasz logikę warunkowania i kontroli, która może zwrócić się przeciwko tobie w dowolnym momencie. Twoim prawdziwym zamiarem jest przejęcie kontroli nad partnerem.

To nic więcej jak manipulacja i emocjonalny szantaż. Druga osoba zostaje postawiona „pod ścianą” bez opcji wyboru. Dodatkowo, wykorzystujesz jej uczucia. Jeśli wiesz, że cię kocha, sprawiasz, że reaguje dokładnie tak, jak chcesz, poddając się kontroli. Innymi słowy, stawiasz swoje potrzeby ponad wszystko i pozostawiasz drugą osobę niezdolną do reagowania.

To już nie spontaniczność, ale kalkulacja, która determinuje dalsze losy związku. To nie jest już szczerość, ale taktyka, która definiuje więź między wami.

Co się stanie, jeśli się „przeliczysz”? 

Czasami sprawy nie idą tak, jak chcesz i dzieje się dokładnie odwrotnie: druga osoba zgadza się i postanawia zakończyć związek, aby nie można było nią manipulować. Niekoniecznie jest to wyraz tego, co ta osoba faktycznie czuje lub myśli, ale może być jedynie przejawem psychologicznej gry, którą sam wprawiłeś w ruch. Tak więc ceną manipulacji i szantażu nie może być zaufanie i prawdziwa intymność, które miałeś w związku, a także sam związek.

Może też się zdarzyć, że związek się nie zakończy, ale szantaż znacznie was od siebie oddali. Nic już nie będzie tak, jak dawniej.

Nie warto uciekać się do manipulacji, by ratować miłość. Miłość karmi się przede wszystkim szczerością i uczciwością.


 

Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia Związek

Co sprawia, że mężczyźni są szczęśliwi? Czy naprawdę tak bardzo się od siebie różnimy?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 czerwca 2018
Kim jest dziś prawdziwy mężczyzna?
Fot. iStock/Xavier Arnau
 

Czy płeć ma znaczenie w definiowaniu szczęścia? Czy to jedynie kwestia osobista? Czy mężczyźni są szczęśliwi z innego powodu niż kobiety? Badania naukowe dają sprzeczne odpowiedzi. Większość z nich nie jest obiektywna, jeśli chodzi o prezentację i analizę danych, ponieważ ich autorzy wyciągają ogólne wnioski, wobec których powinniśmy być ostrożni.

Porównując jednak kilka artykułów naukowych można zauważyć pewne podobieństwa i różnice w kobiecym i męski podejściu do szczęścia.

I tak na przykład, dla większości kobiet i mężczyzn ważne w osiągnięciu osobistego szczęścia są:

  •  związek i założenie rodziny
  •  wygląd i stan fizyczny

Ponadto zarówno mężczyźni, jak i kobiety dostrzegają jak istotne są dla naszego poczucia szczęścia: sytuacja finansowa, ilość dóbr materialnych, ilość przyjaciół, seks i… władza.

Dlaczego więc często mówimy, że mężczyźni i kobiety postrzegają świat w inny sposób?

Ponieważ różnicę widać w podejściu do spraw uczuć i emocji. Uczucie miłości i czułość stanowią 16% rzeczy, które sprawiają, że kobiety czują się szczęśliwe, ale nie pojawiają się na liście mężczyzn. Jedno z badań ujawniło, że kobiety mają większe umiejętności w zakresie języka i komunikacji. Być może dlatego cenią sobie bardziej uczucia i czułość, i cenią związki, które w nie obfitują.

W przeciwieństwie do kobiet istotnym źródłem szczęścia dla mężczyzn jest praca. Dlaczego? Neuropsychiatra dr Louann Brizendine twierdzi, że gdy pojawiają się problemy, część mózgu, która jest odpowiedzialna za ich rozwiązanie, aktywuje się natychmiast, podczas gdy u kobiet aktywowaną częścią jest ta, która pobudza empatię.

W środowisku zawodowym umiejętność rozwiązywania dylematów jest wysoko ceniona i nagradzana; być może z tego powodu mężczyźni mają więcej radości i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Zdaniem badaczy większość z różnic w naszym podejściu do szczęścia jest jednak komplementarna, dlatego zwiększają one szanse kobiet i mężczyzn na udane związki.


Na podstawie: nospensee.fr


Psychologia Związek

Emocjonalny wampir, czyli ten, który sprawia, że czujesz się źle

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 czerwca 2018
Fot. iStock/Viktor_Gladkov

Jednym z głównych filarów zdrowego i harmonijnego rozwoju osobistego jest nasze otoczenie: wszyscy ci, których obecność obok nas powinna generować pozytywne emocje i być źródłem dobrych wartości. Niestety jednak, nie wszyscy wokół przynoszą nam tylko pozytywne doświadczenia; na ogół ukrywają się wśród nich „emocjonalne wampiry”. Nie można przejść przez życie i nie spotkać na swojej ścieżce ani jednej osoby, która nie miałaby tendencji (nawet nieświadomie) do osłabienia naszego stanu emocjonalnego.

Jak wygląda relacja z emocjonalnymi wampirami?

Aby zbliżyć się do osoby, z którą chcą się związać, emocjonalne wampiry muszą zdobyć jej zaufanie. Kiedy tylko zyskają twoją sympatię i przychylność starają się być blisko. Dzięki temu mogą łatwo wykorzystywać na swoją korzyść twoje wrażliwe punkty. Nie możemy cieszyć się dobrą jakością życia, gdy w naszym kręgu zaufania jest osobowość tego typu. Nie zdziw się, może to być twój przyjaciel, członek rodziny lub nawet twój partner.

Oczywiście, im bardziej łączy was zaufanie i bliskość, tym trudniej jest poradzić sobie z tą sytuacją, zwalczyć jej negatywne skutki.

3 typy emocjonalnych wampirów z twojego otoczenia

Negatywna osobowość

Jego celem jest pokazać ci, że jesteś „gorszy”. Aby to zrobić, uzna on za negatywne wszystko, co dotyczy ciebie i co jest z tobą związane – twoje decyzje, opinie, działania. Na koniec powie ci, że to wszystko „dla twojego dobra”.

Osobowość ofiary

Emocjonalny wampir o osobowości ofiary nie przestaje narzekać na swój los. Bez przerwy wyraża nieuzasadnione lęki i skargi. Nawet jeśli obiektywnie nie ma powodów do narzekania. Jego postawa dosłownie cię „dołuje”. Poza tym, taka osoba nigdy nie będzie miała czasu na skupienie się na tym, co dzieje się z tobą, ani nie będzie dla ciebie, gdy będziesz jej potrzebował.

Osobowość bez empatii

Empatia jest niezbędnym składnikiem inteligencji emocjonalnej. Wampiry emocjonalne nie wykazują tej cechy z powodu silnego ukierunkowania na swoje egoistyczne działania; nie zastanawiają się, czy kogoś ranią i nic ich to nie obchodzi.

Pamiętaj, nikt nie ma prawa ma prawa cię ranić. Jesteś tutaj po to, by być szczęśliwym, nie cierpieć bez powodu.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

Próbowałam go ratować, a on obserwował mnie jak pod mikroskopem. Napawał się moim cierpieniem.

Co to znaczy, jeśli ciągle ze sobą zrywacie i do siebie wracacie

Jak „wyleczyć się” z toksycznego związku. Relacja z partnerem nie powinna być źródłem dramatu i złych emocji