Go to content

Jak dbać o włosy zimą? Skuteczne i sprawdzone porady

Fot. iStock

Włosy w porze zimowej są stale narażone na działanie negatywnych czynników zewnętrznych, takich jak zmiany temperatur, odgniatane pod czapkami, kapturami i szalikami, a także częsty kontakt z gorącym nawiewem suszarki. Te i inne czynniki wpływają na pogorszenie ich kondycji, zwiększone przetłuszczanie skóry głowy, łamanie, elektryzowanie i wypadanie. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by zadbać o włosy zimą i zniwelować zarówno wymienione wyżej problemy, jak i ich negatywne skutki.

Pielęgnacja włosów zimą – dlaczego o tej porze roku należy o nie szczególnie dbać?

Podczas chłodnych miesięcy wiele osób (nie tylko kobiet) narzeka na pogorszoną kondycję włosów. Jednym z najczęstszych problemów pojawiających się w tym okresie jest ich przesuszenie – stają się matowe i trudno ułożyć z nich pożądaną fryzurę. Mimo, iż zimą włosy nie są narażone na negatywne oddziaływanie intensywnego promieniowania UV, to mróz, zmienna temperatura, suche powietrze w pomieszczeniach oraz stylizacja na gorąco i niewłaściwa pielęgnacja również mogą przyczynić się do ich niedostatecznego nawilżenia.

Aby zapobiegać wysuszeniu włosów, warto sięgać regularnie po humektantowe produkty do pielęgnacji (zawierające przykładowo wyciąg z aloesu bądź kwas hialuronowy) oraz kosmetyki z formułami emolientowymi (które w składzie posiadają oleje i masła). Dodatkowo w celu ochrony delikatnych końcówek można zabezpieczać je po umyciu serum – naturalnym, olejowym, bądź wygładzającym – sylikonowym. Zabezpieczy je to przed rozdwajaniem i puszeniem się, a także łamaniem. Dodatkowo warto zrezygnować (lub przynajmniej ograniczyć) stosowanie stylizacji na gorąco oraz mocnych, utrwalających produktów do układania fryzury, których nadmiar również może przyczynić się do przesuszenia włosów.

Elektryzowanie się włosów zimą – jak z nim walczyć?

Zimą wiele osób skarży się na elektryzowanie włosów, które jest nie tylko irytujące, ale również psuje wcześniej ułożoną fryzurę. Zjawisko to wynika z praw elektrostatyki – włosy zbierają ładunki elektryczne i w konsekwencji puszą się, czego nie można opanować nawet przeczesaniem ich szczotką czy próbą ułożenia palcami. Zwiększoną tendencję do elektryzowania się wykazują włosy suche, którym brakuje nawilżenia i odżywienia. Dodatkowo na wzmocnienie tego zjawiska wpływa noszenie czapek, szalików i kurtek ze sztucznych materiałów – poliestru czy akrylu, za sprawą których powstaje jeszcze więcej ładunków elektrycznych (często dają o sobie znać charakterystycznym dźwiękiem „trzaskania” włosów podczas zakładania lub ściągania tych elementów garderoby).

Aby zapobiegać elektryzowaniu się włosów, można wymienić akrylowe i poliestrowe czapki czy szaliki na modele z naturalnych materiałów – wełny i bawełny. Dodatkowo doraźnym sposobem na wygładzenie włosów będzie przeczesanie ich zwilżonym w chłodnej wodzie grzebieniem bądź mokrymi dłońmi. Oprócz tego warto zapobiegać ich przesuszeniu, stosując wcześniej wspomniane emolientowe i humektantowe produkty do pielęgnacji oraz sera zabezpieczające i nawilżające końcówki.

Przetłuszczające się włosy zimą – co odpowiada za ten problem?

Przetłuszczanie się włosów jest problemem, który najczęściej wzmaga się w okresie zimowym. Jego intensyfikacji sprzyja noszenie czapek ze sztucznych materiałów, blokujących właściwą cyrkulację powietrza, a także zmienna praca gruczołów łojowych i naczyń krwionośnych (co powiązane jest ze stale zmieniającą się temperaturą otoczenia – chłodem na zewnątrz i ciepłem wewnątrz pomieszczeń).

Aby zapobiegać przetłuszczaniu się włosów zimą, warto – podobnie jak w przypadku problemu z elektryzowaniem – zmienić czapkę na model wykonany z naturalnych materiałów, umożliwiający swobodny przepływ powietrza. Nie bez znaczenia jest także pielęgnacja, na którą powinno składać się dokładne oczyszczanie skóry głowy podczas jej mycia, rezygnacja z kosmetyków do stylizacji o ciężkich formułach, a także stosowanie preparatów w postaci wcierek, mających za zadanie „uspokoić” skórę głowy (zazwyczaj zawierają one ekstrakty ze skrzypu polnego, brzozy, łopianu, szałwii czy mięty pieprzowej).

Odżywiaj włosy od środka, czyli kilka słów o diecie i suplementacji

Na dobry stan włosów w okresie zimowym, oprócz pielęgnacji zewnętrznej, wpływa również właściwa dieta – bogata m.in. w cynk. Spożywanie różnego rodzaju orzechów, ryb, a także zielonych warzyw, bogatych w ten pierwiastek przyczynia się do wzmocnienia cebulek włosów, a tym samym – do polepszenia ich kondycji.

Oprócz wzbogacenia diety w produkty zawierające cynk, należy pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu. I choć zimą pragnienie nie jest tak intensywne, jak latem, to z powodzeniem część obowiązkowej do wypicia wody można zastąpić ciepłymi napojami.

Aby zapewnić włosom dodatkową dawkę odżywienia i wzmocnić je „od środka”, można sięgnąć zimą po suplementy diety, skomponowane z myślą o poprawie ich kondycji. . Czego powinno się szukać w takich preparatach? Przede wszystkim wspomnianego już wcześniej cynku, którego niedobór w organizmie objawia się m.in. nadmiernym wypadaniem włosów. Dodatkowo w takim suplemencie powinna znaleźć się również biotyna (oznaczana jako witamina H lub B7), będąca składnikiem tkanek ludzkich i zwierzęcych. Jej obecność w organizmie zapewnia właściwą twardość paznokci i zapobiega przesuszeniu skóry, a oprócz tego wpływa na dobrą kondycję mieszków włosowych. Przykładem preparatu, łączącym w swoim składzie obie wymienione substancje, jest Merz Spezial Dragees – suplement znany na rynku od wielu lat i ceniony przez wiele kobiet. Stosowanie tego typu produktu wraz ze zmianą nawyków żywieniowych doskonale sprawdzi się w kwestii pielęgnacji włosów nie tylko w okresie zimowym, ale również przez cały rok.

Podsumowanie

Aby zadbać o włosy zimą i nie dopuścić do ich przesuszenia, nadmiernego przetłuszczania czy elektryzowania się, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim warto zmienić akrylową lub poliestrową czapkę na model wykonany z bawełny lub wełny – dzięki temu skóra głowy będzie mogła swobodnie „oddychać”, a cebulki włosów otrzymają właściwą porcję tlenu. Jeśli chodzi o pielęgnację, to należy zadbać o natłuszczanie włosów produktami emolientowymi oraz nawilżanie preparatami humektantowymi. Dodatkowo warto porzucić silne stylizatory (lakiery, pianki) oraz zabiegi wymagające użycia ciepła na włosach. Nie bez znaczenia pozostaje również dieta – wypijanie właściwej ilości wody, spożywanie produktów bogatych w cynk i suplementacja preparatami przeznaczonymi do poprawy kondycji włosów sprawią, że fryzura – nawet zimą – będzie dobrze się układać.


Artykuł sponsorowany