Go to content

Dj czy zespół na wesele – co wybrać?

Fot. Materiały prasowe

Wyśmienita zabawa gości weselnych to kwestia, na której zależy przyszłym parom młodym szczególnie. Wiecie już, że tańca ma być dużo, a oprawa muzyczna mu towarzysząca powinna być najwyżej jakości. Aby dobrze zdecydować o charakterze szaleństw na parkiecie, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Inaczej bowiem bawią się goście na weselu z DJ-em, a inaczej z zespołem.

To, czy na Waszym weselu zabrzmi muzyka grana na żywo, czy ta puszczana z komputera, nie  powinno wynikać jedynie z kwestii finansowych. Przyszli małżonkowie w swoich rozmowach często pomijają takie aspekty, jak chęć bycia wiernym tradycji weselnej, czy chociażby nastroju, tworzonego przez dominujące na przyjęciu dźwięki. O tym, co zyskacie (i tracicie), wybierając zespół lub DJ-a na wesele, piszemy poniżej.

Wersja budżetowa, czyli ile kosztuje DJ na wesele?

Jeśli należycie do tych nowożeńców, którzy muszą (lub chcą) liczyć się ze ślubnymi wydatkami, to wynajęcie DJ-a na wesele z pewnością będzie dla Was najlepszym rozwiązaniem. W tym temacie od lat nic się nie zmienia – zespoły są droższe. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim konieczność takiego wynagradzania muzyków, które, podzielone na wszystkich członków kapeli, jest dla nich opłacalne i satysfakcjonujące. Aby puszczać muzykę z głośników wystarczy jedna lub maksymalnie dwie osoby. I głównie z uwagi na to wynajęcie DJ-a na wesele to koszt od 1500 zł do 4000 zł i więcej. W przypadku współpracy z zespołem przygotujcie się, że 1500 zł będzie stanowić zwykle wysokość wynagrodzenia dla jednego jego członka.

Co gra zespół, a co DJ?

– Dokonując wyboru co do muzyki na weselu jedno z ważniejszych pytań, które warto sobie zadać, brzmieć powinno: czy zależy nam na tradycyjnej zabawie, związanej również ze znanymi, biesiadnymi szlagierami, czy na nowoczesnej imprezie w rytmie popularnych hitów – podpowiada Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele.

Zdarza się oczywiście, że DJ puści z głośników wszystkim znane przyśpiewki, ale nie da się ukryć, że nigdy nie zabrzmią one tak autentycznie, jak w wersji live. Dlatego jeśli uwielbiacie zabawę przy takich melodiach, jak Szła dzieweczka do laseczka lub Hej sokoły, rozważcie współpracę z kapelą. Wielce prawdopodobny będzie jednak fakt, że zespół nie zagra z kolei każdej z Waszych ulubionych piosenek, o której na przykład przypomnicie sobie… w trakcie wesela. I ten argument najczęściej decyduje o wynajęciu DJ-a.

Fot. Materiały prasowe

Zespół nie wykona wszystkich ukochanych melodii przede wszystkim dlatego, że nie jest możliwe, by miał je w swoim repertuarze. Poza tym, powiedzmy sobie szczerze, lepiej, żeby niektórzy weselni wokaliści nie tykali się piosenek największych gigantów światowej muzyki. Jeśli więc zależy Wam na tym, by w tym wielkim dniu usłyszeć ukochane przeboje w oryginalnych wersjach, postawcie na muzykę z komputera.

Dj i wodzirej – czy to to samo?

Podczas ustalania warunków współpracy z DJ-em lub zespołem nie zapomnijcie poruszyć kwestii pełnienia roli wodzireja, czyli osoby, prowadzącej tańce i zabawy weselne. Ponieważ, i tu chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości, DJ i wodzirej to nie to samo. A przynajmniej nie zawsze.

Najczęściej, w przypadku oprawy muzycznej puszczanej z komputera, jedna osoba zajmuje się jej odtwarzaniem, a druga, jeśli oczywiście para młoda wyrazi taką chęć, zachęca gości do wspólnej zabawy, czyli de facto pełni rolę wodzireja. Nie jest to jednak regułą i dlatego każdorazowo należy o tę kwestię dopytać, tak samo zresztą, jak o związane z nią opłaty –  mówi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu-katalogu ślubnego PlanujemyWesele. – Sprawa zwykle jest nieco prostsza, gdy wybieramy zespółwodzirejem jest wówczas jego wokalista, choć też nie zawsze – dodaje ekspertka.

Fot. Materiały prasowe

Inne aspekty, dotyczące weselnej oprawy muzycznej, o których warto pamiętać, to ilość miejsca na sali (zespół potrzebuje go więcej niż DJ), częstotliwość przerw pomiędzy piosenkami (DJ nie musi robić ich tak często jak zespół), a także (to nieco z przymrużeniem oka)… zadowolenie (lub nie) starszych członków rodziny. No chyba, że Wasze babcie uwielbiają Rihannę.


PlanujemyWesele.pl to portal ślubny, który w tym roku obchodzi 11 lat swojego istnienia. W tym roku firma osiągnęła oglądalność serwisu na poziomie 1,5 mln odsłon. Ta polska marka doprowadziła do zebrania w swojej bazie usługodawców z branży ślubno-weselnej ponad 17 000 firm. Portal to oczywiście także porady, inspiracje, reportaże ze ślubów czytelników i piękne sesje plenerowe. Miesięcznie z treści i bazy kontaktów do firm w tym serwisie korzysta 140 000 panien młodych.