Go to content

Gdy seks zamiast przyjemności sprawia ból… Wszystko, co powinnaś wiedzieć o jego przyczynach

Zobacz, w jakich momentach w swoim życiu powinnaś uprawiać seks, aby poczuć się jeszcze lepiej. Nie szukaj już więcej wymówek! ;)
Fot. iStock / shironosov

Jakie jest wasze pierwsze skojarzenie z seksem – przyjemność? Niestety, dla bardzo wielu kobiet te dwa słowa nie mają ze sobą nic wspólnego. Trudno odczuwać przyjemność ze zbliżenia z partnerem, kiedy myśli krążą tylko wokół bólu. Dlaczego seks „boli” i gdzie szukać pomocy?

Ból podczas stosunku seksualnego może mieć bardzo wiele przyczyn. Tych banalnych – takich, jak zwykła infekcja intymna, i tych trudniejszych do zdiagnozowania, np. o podłożu psychicznym. Pierwszym krokiem do rozwiązania przykrego problemu, jest skonfrontowanie się z nim i chęć poszukania pomocy.

Dlaczego boli?

Bez względu na bezpośrednią przyczynę bólu podczas seksu, jednym z największych problemów, jakie towarzyszą kobietom, jest milczenie. Wiele z nas, wstydzi się takich dolegliwości – a w konsekwencji, zamiast udać się po pomoc do lekarza czy seksuologa, cierpi w milczeniu. Razem ze specjalistami z Kliniki Kobiet Medifem, podpowiadamy, co może być przyczyną bólu i jak sobie z nim radzić.

Dyspareunia

Dyspareunia, to fachowa nazwa bólu pojawiającego się podczas stosunku (w niektórych przypadkach, ból może pojawiać się na krótko przed lub po współżyciu). To ogólne określenie zjawiska, często wiąże się ze stanem zapalnym lub nadwrażliwością. Zazwyczaj szybko udaje się zdiagnozować i wyleczyć przyczynę bólu. Pierwszym krokiem do lepszego życia i udanego seksu są regularne wizyty u ginekologa. Nowością w leczeniu dyspareunii o niezidentyfikowanym podłożu jest terapia osoczem bogatopłytkowym, która rewitalizuje i “przebudowuje” tkanki, redukując odczucia bólowe.

Najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku

Suchość pochwy

Najczęściej suchość pochwy  pojawia się w wyniku zmian hormonalnych związanych z wiekiem, czyli okresu menopauzalnego lub fizjologicznych zmian podczas połogu i w okresie karmienia piersią. Jednak występuje cały szereg sytuacji czy schorzeń, które również prowadzą do tej przykrej dolegliwości. Suchość pochwy bywa kłopotliwa, ponieważ może być zarówno schorzeniem samym w sobie jak i jedynie objawem innej przypadłości.

Infekcje intymne

Jedne z najczęstszych kłopotów podczas współżycia, szczególnie, gdy nie są leczone. Infekcje mogą rozwijać się za sprawą wirusów, bakterii lub grzybów. Zdecydowana większość kobiet, przynajmniej raz w życiu zachoruje z powodu zainfekowania okolic intymnych przez drobnoustroje.

Do najczęściej występujących chorób, zaliczamy:

  • drożdżyca – wywołuje ją najczęściej drożdżaki Candida albicans. Drożdżyca powoduje charakterystyczne, niezbyt obfite, gęste, serowate upławy, świąd i przekrwienie pochwy,
  • chlamydioza– to zakażenie bakteryjne wywoływane przez bakterie Chlamydia trachomatis wywołuje swędzenie, bóle brzucha, gęste upławy, a także krwawienia międzymiesiączkowe. Konsekwencje chlamydiozy mogą być bardzo poważne — nawet bezpłodność,
  • rzęsistkowica — jest wynikiem zakażenia przez pierwotniaka – rzęsistka Trichomonas vaginalis. Powoduje nieprzyjemny zapach, szare, żółtozielone, pieniste upławy, świąd, ból przy oddawaniu moczu,
  • opryszczka narządów płciowych – powoduje ją wirus HSV. Jej głównymi objawami jest pojawienie się na narządach płciowych swędzących pęcherzyków, często z towarzyszącymi jej bolesności w oddawania moczu, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka i uczucie ogólnego rozbicia.

Endometrioza

Rozprzestrzenianie się endometrium może być bezpośrednim powodem odczuwania bólu podczas współżycia. Przykre dolegliwości są zazwyczaj związane z przybieraniem konkretnych pozycji seksualnych. Leczenie endometriozy jest skomplikowane i zdarza się, że nawraca.

Alergia

Przyczyną bólu, swędzenia lub pieczenia podczas stosunku, może być reakcja alergiczna na kontakt z lateksową prezerwatywą. Warto spróbować wyeliminować prezerwatywy z kręgu podejrzanych. Na rynku są dostępne produktu wykonane z innych materiałów – najlepiej poszukać porady w aptece.

Ból podczas głębokiej penetracji

Jeśli ból pojawia się podczas głębokiej, intensywnej penetracji, może wynikać z twojej fizjologicznej budowy narządów rodnych. Kobiety z tyłozgięciem macicy często cierpią z powodu zaparć, to z kolei może powodować ból podczas współżycia.

Podobne okoliczności towarzyszą również w przypadku zapalenia przydatków.

Pochwica

To dolegliwość, na którą nie ma magicznej pigułki. Pochwica jest chorobą o podłożu psychicznym. Najczęściej dotyka kobiety, które mają traumatyczne doświadczenia seksualne (gwałt lub molestowanie) i są fizycznym sposobem na obronę przed próbami współżycia. Pochwica polega na bardzo silnym obkurczaniu się mięśni wokół pochwy uniemożliwiającym penetrację.

Dolegliwość ta dotyka również kobiety, których seksualność była szkalowana – np. w domu rodzinnym; lub kobiety, które z różnych przyczyn boją się współżycia – np. lęk przed zajściem w ciążę.

Anorgasmia

Brak orgazmu po porodzie, lub całkowita niezdolność do osiągania orgazmu nie zawsze musi wynikać z “oziębłości” seksualnej. Częstą przyczyną braku orgazmu jest niewłaściwa stymulacja, brak komfortu psychicznego, stres, ale również wady anatomiczne, w tym różnego rodzaju przerosty.

Zespół luźnej pochwy, często spotykamy u kobiet po porodach drogami natury. Panie skarżą się na brak bodźcy podczas penetracji, mimo iż wcześniej z tym samym partnerem jakość życia oceniały wysoko.

Przerost lub uszkodzenie wędzidełka łechtaczki, a także przerost samego napletka łechtaczki może całkowicie uniemożliwić stymulację tego organu do czasu przeprowadzenia chirurgicznej korekty lub rekonstrukcji.  

W sytuacji gdy nie ma wyraźnej przyczyny braku orgazmu przy jego właściwej stymulacji proponujemy O!shot – mało inwazyjny zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze uzyskane z krwi żylnej pacjentki podawane jest iniekcyjnie w okolice łechtaczki i przedniej ściany pochwy, uwrażliwiając tę okolicę na bodźce. Zabieg cieszy się szczególnym zainteresowaniem u młodych mam i kobiet w długoletnich związkach. pragnących wzbogacić życie intymne – dr Michał Barwijuk z Kliniki Kobiet Medifem

Jedynym skutecznym sposobem na pokonanie bolesnych współżyć, jest świadomość, że nasza seksualność nie jest tylko fizycznością. Chęć do poszukania pomocy bez względu na to, czy przyczyną okaże się prosta do wyleczenia infekcja, czy bardziej złożony problem, nigdy nie powinnyśmy się godzić ze swoim losem. Nie musimy cierpieć, ani się do seksu zmuszać. Musimy tylko o siebie dbać. Dać sobie zgodę na troskę o własne ciało i umysł. Bo kiedy towarzyszy nam świadomość, że chcemy żyć dobrze i pięknie – i również tak czuć się w łóżku, o wiele łatwiej jest zapukać do właściwych drzwi.

MichalBarwijukdr Michał Barwijuk – ginekolog plastyk z Kliniki Kobiet Medifem, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej

 

 

 

 

 

 

 

 

medifem-logoZwww-02

Na podstawie: seksuologia.mp.pl, poradnikzdrowie.pl


Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Kobiet Medifem