Jedni je uwielbiają i nie wyobrażają sobie bez nich życia, drudzy niewiele o nich wiedzą. Jak stosować olejki eteryczne i do czego?
Olejki eteryczne określa się mianem pachnącej duszy roślin. Są to wonne substancje, wykazujące działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Roślinom są potrzebne do specyficznej obrony – parując tworzą one otoczkę wokół rośliny chroniącą ją przed bakteriami i grzybami. Występują one w nasionach, korze, łodygach, korzeniach, kwiatach i innych częściach roślin. Pozyskane z roślin olejki wykorzystywane są przez ludzi zarówno do pielęgnacji ciała jak i troski o równowagę psychiczną i głęboki relaks po ciężkim dniu.
Jak stosować olejki eteryczne?
Powietrze
Olejki mogą posłużyć do odświeżania/odkażania powietrza w pomieszczeniach. dzięki lampkom aromatycznym lub poprzez rozpylenie rozcieńczonego olejku w powietrzu . Posłużyć temu mogą np. olejek cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, miętowy, tymiankowy, eukaliptusowy i sosnowy.
Inhalacje
Inhalacje przy infekcjach górnych dróg oddechowych (olejki z eukaliptusa, lawendy, sosny, bazylii i mięty). Wystarczy 5-10 kropli olejku wlać do naczynia z parująca wodą, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez 5-10 minut
Kąpiel
Relaksująca kąpiel z olejkiem pobudza krążenie krwi w naczyniach obwodowych, uspokaja, zmniejsza bóle reumatyczne i mięśniowe, usuwa zmęczenie i bezsenność (np. sosnowy, jodłowy, tatarakowy, eukaliptusowy)
Masaż
Rozluźniają podczas masażu. Jeśli mamy olejek w czystej postaci, należy pamiętać o oleju bazowym- słonecznikowym, sojowym, migdałowym itp.- w którym rozpuszcza się kilkanaście kropli olejku eterycznego. Wcieranie w skórę delikatnymi ruchami pobudza krążenie powodując lepsze ukrwienie organizmu i skóry. Olejki działają na nią regenerująco nadając elastyczność i połysk. Tu wybór zapachu jest dowolny, ma was wprowadzić w stan relaksu i przyjemności.