Go to content

Drogi terapeuto, najpierw byłam „tą drugą”, teraz prześladuje mnie myśl, że on zdradzi mnie

szyja
Fot. Pixabay / barbora9 / CC0 Public Domain

Drogi terapeuto,

Nasz romans trwał osiem miesięcy. Ale znamy się ponad półtora roku temu. Przez cały ten czas wiedziałam, że jest z kimś związany, że zamierzają kupić mieszkanie. Między nami zaiskrzyło natychmiast. Siedzieliśmy obok siebie w pracy i rozmawialiśmy ze sobą codziennie, a potem wszystko stało się bardziej fizyczne. Pół roku później powiedział mi, że jest we mnie zakochany, że nie szuka już mieszkania z nią, bo zdał sobie sprawę z tego, że chce być ze mną. Mimo to potrzebował kolejnych 10 miesięcy, aby z nią zerwać, jak mówił, ze strachu i z „poczucia przywiązania”. Przez cały ten czas był z nami obiema na raz.

Ma 32 lata, a ja 24 i czuję, że mój ukochany naprawdę przechodził coś trudnego, więc zawsze wymyślałam dla niego nowe usprawiedliwienia. Odkąd jesteśmy oficjalnie razem, mam jednak większy problem. Nienawidzę myśli, która mnie prześladuje – świadomości, że byłam z nim związana od tak dawna, gdy miał jeszcze partnerkę i złamał dla mnie obietnicę, która jej złożył. Kocham go i uważam, że jego uczucie do mnie jest silne. Martwi mnie jednak, że był w stanie to zrobić – zdradzić ją. Nie mogę przestać myśleć, że zrobi mi to samo. Że pozna kogoś, dla kogo mnie zostawi. Boję się, nie potrafię się w pełni cieszyć naszą miłością i tym, co mam.

Opowiedz terapeuty

Droga K.,

Rozumiem twoje obawy i mądrze jest myśleć o tym, co oznacza początek waszej historii dla wspólnej przyszłości. Uważam jednak, że powinniście razem rozmawiać o twoich obawach. Razem wrócili do tego romansu, w który się zaangażowaliście. Obsesja to po prostu forma lęku, które odchodzą, gdy pojawia się otwarty, szczery dialog.

Dlatego, gdy ktoś oszukuje partnera, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego to robi i czego nauczył się z tego doświadczenia. Niektóre badania pokazują, że ludzie, którzy oszukują, są bardziej skłonni by ponownie zdradzić,  ale ponad połowa osób, które oszukiwały wcześniej, nie powtarza błędów z przeszłości. Czasami zdrada jest związana z problemami w związku – nie tylko z tymi rzeczami, które nie działają, ale z faktem, że para ze sobą nie rozmawia. Czasami chodzi o problemy z intymnością lub przywiązaniem. Czasami ludzie zdradzają w odpowiedzi na kryzys zmieniający życie: po śmierci ukochanej osoby (rodzica, dziecka) lub w trakcie poważnej choroby partnera. Czuł się sparaliżowany, nie mogąc zdecydować, czy chce być z nią. Może to poszukiwanie mieszkania, w którym mieli razem zamieszkać zmusiło go do zadania sobie jakichkolwiek pytań.

To wszystko zrozumiałe – wiele osób ma wątpliwości co do swoich związków i lepiej omówić je przed decyzją o zakupie wspólnego lokum. Możesz mu nawet współczuć, z powodu rozterek które przeszedł, ale pamiętaj, on jest w wieku, w którym ludzie planują swoją przyszłość i wybierają życiowych partnerów.

Może być tak, że on i jego ówczesna dziewczyna nie pasowali do siebie, a wy pasujecie do siebie świetnie. Ale zadaj sobie pytanie: kiedy teraz przeżywasz swoje chwile niepewności i lęki, jak on reaguje? Czy zapewnia cię, że nigdy cię nie oszuka – czyli robi coś, czego nikt nie może zrobić, ponieważ życie nie jest tak pewne, jak myślimy? Czy sam siebie poznał lepiej i wie, jakie błędy popełnił w poprzednim związku? Co sprawiło, że zdecydował się na romans zamiast najpierw pracować nad związkiem ze swoją ówczesną dziewczyną? Jak to się ma do tego, że nie miał czasu na to, by być sam po rozpadzie poprzedniego związku? Jak wyglądały jego poprzednie relacje – co było dla niego trudne? Czy w przeszłości zdradzał, gdy w jego związkach działo się źle? Czy obwinia swoją „byłą” za problemy w ich związku, czy może też widzi swoją winę? Innymi słowy, jaką prawdę odkrył o sobie samym, która sprawiłaby, że w relacji z tobą poradziłby sobie z trudnymi problemami w bardziej uczciwy sposób?

A potem zadaj sobie pytania dotyczące ciebie. Oboje przecież robiliście coś, o czym wiedzieliście, że jest nieuczciwe. Kiedy zaczniecie mówić o sobie i waszym związku na tym głębszym poziomie, ułatwi to poruszenie tematów, o których rozmawiają pary, które myślą o sobie na poważnie. W twoim przypadku może to być twoja różnica wieku i to, czego oboje chcecie w tym momencie swojego życia – czy jesteście gotowi na poważniejsze zobowiązanie w najbliższej przyszłości? Czy on jest? Czy oboje tego chcecie? Teraz, gdy romans się skończył, a zaczęło się prawdziwe życie, macie szansę zobaczyć siebie w bardziej realistycznym świetle. Chociaż te rozmowy mogą być trudne, wiedza, której dostarczają, może pomóc ci znaleźć odpowiedzi na twoje pytania i lęki.


Na podstawie: theatlantic.com