Go to content

13 sygnałów, że jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika. (I że to wciąż na ciebie mocno wpływa)

Dorosłe dzieci alkoholików mogą być wspaniałym ludźmi. Wiedzą o tym wszyscy wokół, ale nie oni sami. Choć wielu z nas dorastało w domu, w którym istniał problem alkoholowy, niewielu zdaje sobie sprawę z tego jak ten fakt wpływa na nasze dorosłe życie.

Dorosłe dzieci alkoholików

1. Mają niezwykle niską samoocenę

Dorosłe dzieci alkoholików są dla siebie samych bezlitośnie krytyczne i potrzebują ogromnej aprobaty i miłości od innych.

2. Czują się winne

Kiedy chcą zrobić coś dla samych siebie mają poczucie winy. Uważają, że zadbać o siebie, o swoje potrzeby jest czymś egoistycznym. Jeśli cokolwiek pójdzie nie tak jak trzeba, obwiniają siebie, usprawiedliwiając innych.

3. Odmawiają sobie prawa do odczuwania

Zamiast zastanawiać się „jak właściwie się czuję?” cały czas myślą o tym, co powinny czuć. Bez względu na sytuację.

4. Są emocjonalnie obojętne wobec samych siebie

Mówią „tak”, aby zadowolić innych, wierząc, że wszystko będzie dobrze, a kiedy nagle okazuje się, że podążają w złym kierunku, dociera do nich jak bardzo cierpią i jak bardzo potrzebują zmian.

5. Często mówią: „Muszę”

Czują się zobowiązane do zaspokojenia potrzeb członków swojej rodziny i zadowalania wszystkich wokół. Czują się, jakby były złymi ludźmi, jeśli nie mogą lub nie chcą tego robić. Kiedy czyjeś potrzeby lub pragnienia są sprzeczne z ich pragnieniami, kosztem siebie wybierają szczęście innych. Widzą jedynie skrajne wybory.

6. Zastanawiają się: „Czy tak jest w większości relacji?”

Czują, że tak naprawdę nie wiedzą, co jest zdrowe lub normalne w związku

7. Mają milion niedokończonych projektów

Nie potrafią doprowadzić do końca tego, co sobie zaplanowały.

8. Zawsze chcą podobać się innym

Dlatego decydują się na coś, co jest wbrew nim.

9. Unikają konfliktów i podniesionego głosu

Zrobią wszystko, by uniknąć kłótni, w tym skłamią na temat ich prawdziwych uczuć. Często podporządkowują się innym.

10. Uważają, że świat jest ponurym i smutnym miejscem

Pracują ciężko, rzadko kiedy pozwalają sobie na relaks, zabawę, rozluźnienie. A paradoksalnie tego właśnie im trzeba. Bo nie miały prawdziwego dzieciństwa. Dzieciństwo skradł im alkohol. Dodatkowo w głębi duszy uważają, że coś jest z nimi nie tak i dlatego nikt ich nigdy nie pokocha.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/

1/1 13 sygnałów, że jesteś dorosłym dzieckiem alkoholika. (I że to wciąż na ciebie mocno wpływa)

11. Nie mogą znaleźć „złotego środka”

Albo są osobami, które zawsze muszą zadbać o wszystkich innych, albo ludźmi, którzy nie radzą sobie dobrze z samymi sobą. Być może nadal mieszkają w domu, rodzinnym albo kurczowo trzymają się od lat tego samego stanowiska w pracy, czegoś grubo poniżej ich inteligencji i możliwości.

12. Pozostają w złym związku o wiele dłużej niż powinny

Mimo, że ich partner ich rani, zdradza, jest złym człowiekiem, zawsze znajdą sobie powód, żeby zostać. One MUSZĄ zostać.

13. Są bardzo nieszczęśliwe

Ale nie bardzo wiedzą, jak zmienić swoje życie. Ich relacje z bliskimi ciągle zmieniają się od bardzo „ciasnych” do oziębłych, od intensywnych do „luźnych”.

Postaraj się zrozumieć, dlaczego twoje dorosłe życie potoczyło się tak, a nie inaczej. Nie ma w tym twojej winy. Zaufaj, najlepszą rzeczą, która może ci się teraz przydarzyć, jest to, że możesz wznieść się ponad horyzont swojego dzieciństwa, tego jak byłeś traktowany, tego, co inni ludzie powiedzą.


Na podstawie: yourtango.com