Go to content

3 rzeczy, które musisz wiedzieć o osobie pasywno-agresywnej. Ona myśli, że nikt jej nie rozumie

Fot. iStock/hoozone

Osoby pasywno- agresywne cierpią na zaburzenia osobowości. Ich główną cechą behawioralną jest ciągłe upieranie się, prowokacyjny sposób reagowania na potrzeby innych oraz negatywny, jeśli nie całkowicie fatalistyczny stosunek do wydarzeń życia. Życie z osobą pasywno-agresywną jest bardzo męczące. Ludzie o zaburzeniach tego typu mają wyjątkową zdolność manipulowania innymi i budowania relacji interpersonalnych opartych na cierpieniu.

Jeśli masz wśród bliskich taki właśnie przypadek, powinieneś wiedzieć, że istnieją strategie radzenia sobie takimi osobami i terapie, które mogą pomóc im zakończyć to negatywne i wrogie zachowanie, którego źródłem są zazwyczaj gniew i frustracja.

1. Jakie są cechy osoby pasywno-agresywnej?

Przede wszystkim potrafi ona szkodzić innym w świadomy sposób, maskując swoje szkodliwe zachowania fałszywą czułością. W rzeczywistości stara się upokarzać, kontrolować lub wyśmiewać innych.

Podstawowe cechy osób pasywno-agresywnych:

  • lubią krytykować innych
  • kiedy je dobrze poznajemy, odkrywamy, że są one często nieprzyjemne i rozdrażnione
  • kiedy oczekują czegoś od innych, potrafią nagle stać się uprzejme, uważne i ciepłe
  • szybko zapominają o pewnych rzeczach, aby nie brać za nie odpowiedzialności
  • nigdy nie kończą tego, co zaczynają
  • są cyniczne
  • mają wielką zdolność obwiniania innych, nawet jeśli wiedzą, że to one są odpowiedzialne
  • przedstawiają siebie jako ofiary w większości sytuacji
  • nienawidzą wszelkich form władzy
  • odrzucają sugestie innych

2. Co kryje się za tymi osobowościami?

Ogólnie rzecz biorąc, są to osoby, które wychowały się w rodzinach, w których istniał jakiś deficyt emocjonalny lub brak umiejętności zarządzania emocjami. Tacy ludzie nigdy nie nauczyli się kierować swoją frustracją ani pozbyć się gniewu, mają również bardzo niską samoocenę. Uświadomili sobie jednak, że kontrolując innych i przejmując nad nimi władzę, mogą ukryć swoje niedociągnięcia. Uświadomili sobie także, że są momenty, w których ​​bycie życzliwym lub delikatnym może pozwolić im osiągnąć to, czego chcą.

Nie wiedzą, jak radzić sobie z negatywnymi emocjami. Czują, że świat jest niesprawiedliwy. Myślą, że nikt ich nie rozumie.

3. Jak postępować z osobą pasywno-agresywną?

Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to zrozumieć. Zrozumienie podstaw tego zaburzenia może nam pomóc sobie z nim poradzić. Unikajmy poddawania się kontroli osoby pasywno-agresywnej. Musimy wyjaśnić jej konsekwencje jej działań i powiedzieć jasno, że jej zachowanie nie jest dobre, lub że nie jest logiczne.

Musisz być asertywny, wprowadzać ograniczenia, być rozsądnym i proponować bliskiej osobie jak może zachować się inaczej.

Warto powiedzieć wprost:

„Jeśli mówisz do w tak cyniczny sposób, nie będę ci ufał. Musisz mnie szanować.”

„Jeśli jesteś tak negatywny, skończysz zagubiony we własnych lękach.”

„Zamiast zawsze skupiać się na moich błędach i krytykować, powinieneś spróbować zobaczyć we mnie to, co dobre”.


Na podstawie: amelioretasante.com