Ocet jabłkowy to produkt ekologiczny, który daje skórze wyjątkowe korzyści. Dzięki zawartości kwasów i przeciwutleniaczy idealnie eliminuje plamy i pryszcze lub trądzik. I chociaż znany jest ze swoich kulinarnych zastosowań, świetnie sprawdza się także w domowej kosmetyce.
Ocet jabłkowy – dlaczego warto myć nim twarz?
Ze względu na koncentrację związków organicznych i przeciwutleniaczy, ocet jabłkowy jest świetnym uzupełnieniem promiennego koloru skóry. Jego zewnętrzna aplikacja może służyć jako alternatywa dla niektórych środków oczyszczających twarz, ponieważ oferuje podobne korzyści:
Walczy z nadmiarem tłuszczu
Kwasy organiczne zawarte w occie jabłkowym pomagają regulować pH skóry zmniejszając nadmiar tłuszczu. Substancje te nadają powodują silny, ściągający efekt. Picie octu jabłkowego wspomaga dietę odchudzającą. Wystarczy 1-2 łyżki octu zmieszać ze szklanką wody. Przygotowany napój dzielimy na dwie części i pijemy na czczo, a potem przed posiłkiem w ciągu dnia.
Zmniejsza trądzik
Mycie twarzy octem jabłkowym pozwala czyścić dokładnie pory skóry i usuwać zalegające w nich zanieczyszczenia. Jego regularne stosowanie jest alternatywnym rozwiązaniem dla pozbycia się zaskórników i trądziku.
Rozjaśnia starcze plamy
Ocet jabłkowy zawiera alfa-hydroksykwasy, mają one zdolność usuwania martwych komórek, które powodują przebarwienia skóry. Gdy twoja twarz je absorbuje, aktywują krążenie i proces regeneracji komórek. Ocet jabłkowy rozjaśnia przebarwienia i posiada działanie przeciwzmarszczkowe – antyoksydanty zawarte w occie wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i opóźniają proces starzenia skóry.
Łagodzi oparzenia
Oczyszczanie twarzy przy pomocy octu jabłkowego minimalizuje również uszkodzenia spowodowane oparzeniami słonecznymi. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym i przeciwzapalnym jego bezpośrednie stosowanie przyspiesza regenerację.
Działa jak tonik
Ocet jabłkowy jest alternatywą dla toniku. Absorpcja kwasu octowego i alfa-hydroksykwasów zmniejsza pory. Ponadto ocet jabłkowy zapobiega wiotczeniu skóry i przedwczesnym zmarszczkom. Dodatkowo dostarcza cennych składników i sprawia, że cera staje się zdrowsza i bardziej promienna.
Zapobiega infekcjom
Ocet jabłkowy to polecany od wielu lat domowy sposób wspierający walkę z infekcjami. Przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe związki, które koncentrują się w occie jabłkowym pomagają chronić skórę przed czynnikami wywołującymi infekcje. Co więcej, wspomaga walkę z uporczywym kaszlem, katarem, posiada działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Ponadto ocet ten nadaje się do skóry wrażliwej, działa łagodząco i redukuje alergię.
Zobacz również: Ocet jabłkowy nie tylko na włosy i odchudzanie. Jakie jeszcze zalety ma ocet z jabłek?
Jak myć twarz octem jabłkowym?
Nie martw się, to proste. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić 100% czystego octu jabłkowego.
Niepasteryzowany lub filtrowany ocet zawiera naturalne enzymy, pektyny i oligoelementy, które są kluczowe w leczeniu skóry. Zwykle jego wygląd jest bardziej mętny na dnie butelki, a jego zapach jest trochę mocniejszy.
Przygotuj kosmetyk
Składniki:
5 łyżek ekologicznego octu jabłkowego (75 ml)
1 szklanka zimnej wody (250 ml)
Przygotowanie:
Rozcieńcz ocet w wodzie, nigdy o tym nie zapominaj, bo kwasy zawarte w occie są tak silne, że mogą podrażnić skórę, jeśli użyjesz go bez wody.
Użycie:
Wieczorem, zaraz po usunięciu makijażu makijażu, spryskaj twarz przygotowanym na bazie octu jabłkowego tonikiem. Możesz wmasowywać go w skórę aż do wchłonięcia. Pozostaw na 30 minut i spłucz zimną wodą. Powtarzaj ten zabieg przez pięć kolejnych dni, po których powinny nastąpić dwa dni przerwy. Martwisz się zapachem? Ocet rozcieńczony w wodzie staje się niemal bezwonny, także do dzieła! Dajcie znać, jak efekty.
źródło: Step tu health