Pewnie każdemu z nas zdarzyło się zrobić zbyt duże zakupy, z myślą by niczego nie zabrakło. Po czasie okazywało się, że nasze zapasy nieruszone, a termin przydatności do spożycia już minął. A wtedy otwieramy kosz na śmieci i wyrzucamy to, co wydaje się nam już z pewnością zepsute.
Nie ma w tym podejściu nic niezwykłego, bo kto o zdrowych zmysłach miałby ochotę zjadać rzeczy po terminie przydatności, żeby pracować uparcie co najmniej na rozstrój żołądka i jelit. Ale jest i druga strona medalu, bo w ten sposób marnujemy niewyobrażalne ilości jedzenia i przy okazji pieniądze.
Według statystyk, Polacy wyrzucają do śmieci rocznie 9 milionów ton jedzenia. To są niewiarygodne liczby, które dają nam 5 miejsce pod tym względem w całej Europie.
Zanim wyrzucisz, sprawdź etykietę
Warto wiedzieć, że określenie „należy spożyć do” oznacza tyle, że producent wskazuje termin przydatności do spożycia i nie należy z tym dyskutować. Po upływie tego czasu żywność traci swoje walory odżywcze i smakowe. Poza tym ryzyko zatrucia jest poważne. Natomiast drugie określenie, czyli „ należy spożyć przed końcem„ oznacza datę minimalnej trwałości, więc w tym przypadku jeśli produkt przechowujemy zgodnie z zaleceniami producenta, może być on dobry do spożycia jeszcze jakiś czas (kilka tygodni lub miesięcy) po upływie wskazanego terminu. To szczególnie dotyczy suchego prowiantu takiego, jak makaron, herbaty, sól czy cukier. Takich produktów jest znacznie więcej i zawsze warto przed wyrzuceniem czegoś, co jest o dwa tygodnie przeterminowane, najzwyczajniej w świecie otworzyć paczkę i sprawdzić, czy produkt faktycznie nie nadaje się do użycia.
11 produktów spożywczych, które po upływie terminu ważności wcale nie muszą zaszkodzić
1. Czekolada
Zjedzenie czekolady jakiś czas po upływie daty przydatności, nie powinno się odbić na naszym zdrowiu, ponieważ cukier ma działanie konserwujące. Ewentualnie czekolada może zmienić kolor z powodu wytrącenia się tłuszczu i pokryć się białym nalotem. Inną kwestią jest także zmiana smaku czekolady, bo oczywiście najlepsza jest świeża. Podobnie sytuacja wygląda z miodem.
2. Chleb
O ile wyrabiany jest na dobrym, prawdziwym zakwasie, a nie na sztucznych dodatkach, postoi zdecydowanie dłużej, niż kilka dni. Warto owinąć go lnianą ściereczką i dopiero włożyć do chlebaka.
3. Keczup
Może być w lodówce po terminie nawet kilka miesięcy i nadal będzie się nadawał do spożycia.
4. Twarde sery
Twarde sery starzeją się dłużej w porównaniu do miękkich i można je zjeść jakiś czas po upływie daty przydatności.