Lifestyle Zdrowie

5 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić po posiłku

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2018
Fot. iStock / hedgehog94
 

Po obfitym posiłku większość z nas najchętniej położyłaby się, by chwilę odpocząć i pozbyć się uczucia ciężkości. Czasem tak jest, że planujemy zjeść mniej, ale trudno oprzeć się dokładce czegoś smakowitego i później cierpimy. Wiele rzeczy ma wpływ na trawienie — ile i jakie potrawy zjadamy oraz co robimy po posiłku.

A bywa, że dobrowolnie dokładamy swoją cegiełkę do paskudnego samopoczucia z przejedzenia, bez świadomości, że sobie szkodzimy. Co robić, albo czego nie, aby czuć się po jedzeniu lepiej i mniej ociężale?

5 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić po posiłku

1. Drzemka

To jest rzecz o której chyba marzy większość z nas w chwili  oddalenia się od suto zastawionego stołu. Pełny żołądek i przyjemne uczucie ciepła powoduje, że dopada nas senność. Wynika to z mniejszej ilości krwi, która płynie do mózgu, ponieważ kierowana jest w tym czasie do intensywnie pracującego układu pokarmowego. Mimo tego nie należy kłaść się po posiłku, bo pozycja leżąca utrudnia proces trawienia, a duży nacisk wywierany przez jedzenie na przeponę nie poprawi naszego komfortu.

2. Picie herbaty

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej jedzenia, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Herbata ogranicza wchłanianie żelaza, które pochodzi od roślin, co szczególnie szkodzi osobom cierpiącym z powodu anemii. Poza tym spożywanie napojów w trakcie jedzenia rozcieńcza soki trawienne w żołądku, więc jedzenie jest trawione dłużej i mniej efektywnie.

3. Jedzenie owoców

Często sięgamy po owoce jako deser po posiłku. Owoce są bardzo zdrowe, ale zawierają dużo cukrów prostych i jeżeli zjemy je bezpośrednio po obiedzie, będą zalegały w żołądku razem z tym, co do niego wpadło. Przez to mogą fermentować i prowadzić do różnych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Najlepiej sięgać po owoce dwie godziny po posiłku, aby organizm czerpał z nich najwięcej korzyści.

4. Sport

Są i tacy, którzy po posiłku chcąc rozruszać się, wykonują ćwiczenia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na przejedzenie, bo organizm zamiast skupić się na procesie trawienia, wysyła tlen i składniki odżywcze do pracujących mięśni. Zahamowanie procesu trawienia powoduje bóle brzucha, wymioty, a także wzdęcia.

5. Palenie papierosów

Palenie szkodliwie wpływa na przyswajanie przez organizm witamin C i D oraz minerałów. To sprawia, że posiłek, który powinien dostarczyć organizmowi tych cennych składników, nie spełnia swojej roli. Palenie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co może skutkować ich z powodu gromadzenia się złogów tłuszczowych.


 

źródło: bonavita.pl


Lifestyle Zdrowie

Co mówi mężczyzna, kiedy już nie kocha. Czy słyszałaś ostatnio te kilka zdań?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
4 stycznia 2018
Fot. istock/KristinaJovanovic
 

Psychologowie twierdzą, że istnieją określone wzorce zachowań partnerów, które pozwalają nam zaobserwować, że relacja zmierza w złym kierunku lub, że od początku nie była „poważna”. Okazuje się, że rychły koniec miłości zwiastują nawet konkretne słowa lub konstrukcje językowe, sposób w jaki twój partner buduje zdanie, gdy się do ciebie zwraca.

Co mówi mężczyzna, gdy już nie kocha

Nie muszę ci się tłumaczyć!”

Oczywiście, nie chodzi o to, by stale się kontrolować i żądać wyjaśnień na każdym kroku, ale nie ma nic dziwnego w tym, że opowiadamy sobie jak nam minął dzień… To jedna ze zwykłych potrzeb w związku. Jeśli on tego nie chce,  prawdopodobnie nie obchodzi go to, co czujesz.

„To nie mój problem!” / „To twój problem, twoja sprawa!”

Takie słowa są wyraźnym znakiem, że wasze relacje dobiegają końca. Jeśli twój partner nie jest zainteresowany twoimi problemami, nawet jeśli poprosisz o pomoc, to znaczy, że już mu na tobie nie zależy.

„Jeśli ci się nie podoba, znajdź sobie kogoś innego”.

Tak zwany „klasyk”. On nie chce się zmienić i szczerze wierzy, że powinnaś „sobie poradzić” z jego  wadami. Jeśli ci się nie podoba – możesz odejść, on jest przecież doskonały. Kochający ludzie są gotowi na kompromisy i zawsze szanują opinię partnera.

„Nie wierzę ci.”

Takie słowa są zwykle wypowiadane przez osoby niepewne lub, przeciwnie, przez ludzi, którzy chcą dominować. Żądają tłumaczenia w sytuacjach, w których nie zawiniłaś. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że ta osoba szuka powodu, by się pokłócić lub nawet zakończyć relację. Kochający ludzie zwykle słuchają i słyszą się nawzajem.

„Rób, co chcesz.”

Te słowa zazwyczaj oznaczają, że jesteś partnerowi obojętna. Masz problem – radź sobie sama. Kochający ludzie będą wspierać się nawzajem i pomagać sobie w podejmowaniu decyzji.

„Znowu przesadzasz”

Użyte w pewnym kontekście, kiedy prosisz o wyjaśnienie jakiegoś zachowania, które sprawiło ci przykrość, te słowa potrafią sprawić, że czujesz się winna. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, powinnaś się uspokoić, dokładnie wszystko przemyśleć i wyjaśnić swojemu partnerowi, co cię martwi. Pamiętaj, że „przesadzasz”, nie może być odpowiedzią na twoje wątpliwości.

„Naprawdę cię kocham”

Naprawdę? Czy miłość wymaga udowadniania sobie jej dodatkowo? Wyznając ją szczerze, staramy się używać jak najproszych słów.

Jeśli twój partner używa jednego ze zdań z tych listy, a następnie dodaje, że „naprawdę” cię kocha, to prawdopodobnie nie jest szczery. Co więcej, może próbować manipulować twoimi uczuciami, miej się więc na baczności. Szkoda czasu i energii  na „udawane związki”.


Na podstawie: brightside.me

 


Lifestyle Zdrowie

To nie musi być tłuszcz! Jak pozbyć się nadmiaru wody w organizmie?

Redakcja
Redakcja
4 stycznia 2018
Fot. iStock/elenaleonova

Wchodzisz na wagę i nie wierzysz własnym oczom. Znowu przytyłaś. Jak to możliwe? Przecież nie jadłaś ostatnio aż tak dużo, stroniłaś od smakołyków, nie podjadałaś wieczorem… Zanim jednak się załamiesz i stwierdzisz, że nigdy nie uda ci się schudnąć, zastanów się, czy problemem nie jest przypadkiem nadmiar wody w organizmie. 

Obrzęki najczęściej dotyczą kobiet ciężarnych, ale mogą też pojawić się w dowolnym momencie życia i niezależnie od wieku. Ponieważ ciało człowieka w 70 proc. składa się z wody, a nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, czasem może dojść do zatrzymania wody. Pojawiają się obrzęki, dyskomfort, uczucie napuchnięcia i przyrost wagi. To wszystko powoduje spadek motywacji u osób, które właśnie są w trakcie odchudzania.

Przyczyny

Zatrzymywanie się wody w organizmie może wynikać z niewłaściwej diety z dużą zawartością soli. Zdarza się jednak, że do takiego stanu rzeczy przyczyniają się leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub leki beta-adrenolityczne. Czasem też obrzęki świadczą o nieprawidłowej pracy nerek, serca lub tarczycy, dlatego częste i nawracające problemy z zatrzymywaniem wody w organizmie powinny być konsultowane z lekarzem.

Objawy

Przede wszystkim pojawiają się obrzęki w obrębie twarzy, dłoni i stóp, co uniemożliwia noszenie biżuterii lub obuwia. Ponadto występują bóle głowy, problemy z koncentracją i ogólne, złe samopoczucie – bardzo często także psychiczne, ponieważ ociężałość niekorzystnie wpływa na naszą samoocenę.

Jak pozbyć się problemu?

Najważniejsze, to ograniczyć ilość soli w diecie, która powoduje zatrzymywanie się wody. Nie chodzi jednak tylko o sól, którą dosypujemy do jedzenia. Żywność przetworzona zawiera jej niestety całe mnóstwo. Warto czytać skład produktów, które kupujemy.

Istotne jest także picie dużej ilości wody. To nieprawda, że im mniej pijemy, tym mniejsze prawdopodobieństwo obrzęków. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala utrzymać gospodarkę hormonalną w normie.

Włącz do codziennej diety zioła takie jak czosnek, sok z pokrzywy, pietruszka, skrzyp oraz koper włoski oraz różne przyprawy. Zadbaj też o produkty bogate w potas i witaminę B6.

I nie zapomnij się ruszać! Aktywność fizyczna potrafi zdziałać cuda.


 

Źródło: Bonavita


Zobacz także

Prawdziwy mężczyzna cierpi, kiedy ma złamane serca. List faceta, który nie boi się mówić o swoich uczuciach

#SlimemGO

Regulamin Akcji „Zadbaj o siebie naprawdę”. Masz problem? #SlimemGO

Rusza wirtualna budowa – na czele Kasia Cichopek