Go to content

5 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić po posiłku

Fot. iStock / hedgehog94

Po obfitym posiłku większość z nas najchętniej położyłaby się, by chwilę odpocząć i pozbyć się uczucia ciężkości. Czasem tak jest, że planujemy zjeść mniej, ale trudno oprzeć się dokładce czegoś smakowitego i później cierpimy. Wiele rzeczy ma wpływ na trawienie — ile i jakie potrawy zjadamy oraz co robimy po posiłku.

A bywa, że dobrowolnie dokładamy swoją cegiełkę do paskudnego samopoczucia z przejedzenia, bez świadomości, że sobie szkodzimy. Co robić, albo czego nie, aby czuć się po jedzeniu lepiej i mniej ociężale?

5 rzeczy, których nigdy nie powinnaś robić po posiłku

1. Drzemka

To jest rzecz o której chyba marzy większość z nas w chwili  oddalenia się od suto zastawionego stołu. Pełny żołądek i przyjemne uczucie ciepła powoduje, że dopada nas senność. Wynika to z mniejszej ilości krwi, która płynie do mózgu, ponieważ kierowana jest w tym czasie do intensywnie pracującego układu pokarmowego. Mimo tego nie należy kłaść się po posiłku, bo pozycja leżąca utrudnia proces trawienia, a duży nacisk wywierany przez jedzenie na przeponę nie poprawi naszego komfortu.

2. Picie herbaty

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niej jedzenia, ale nie zawsze jest to dobry pomysł. Herbata ogranicza wchłanianie żelaza, które pochodzi od roślin, co szczególnie szkodzi osobom cierpiącym z powodu anemii. Poza tym spożywanie napojów w trakcie jedzenia rozcieńcza soki trawienne w żołądku, więc jedzenie jest trawione dłużej i mniej efektywnie.

3. Jedzenie owoców

Często sięgamy po owoce jako deser po posiłku. Owoce są bardzo zdrowe, ale zawierają dużo cukrów prostych i jeżeli zjemy je bezpośrednio po obiedzie, będą zalegały w żołądku razem z tym, co do niego wpadło. Przez to mogą fermentować i prowadzić do różnych dolegliwości ze strony układu trawiennego. Najlepiej sięgać po owoce dwie godziny po posiłku, aby organizm czerpał z nich najwięcej korzyści.

4. Sport

Są i tacy, którzy po posiłku chcąc rozruszać się, wykonują ćwiczenia. Nie jest to najlepsze rozwiązanie na przejedzenie, bo organizm zamiast skupić się na procesie trawienia, wysyła tlen i składniki odżywcze do pracujących mięśni. Zahamowanie procesu trawienia powoduje bóle brzucha, wymioty, a także wzdęcia.

5. Palenie papierosów

Palenie szkodliwie wpływa na przyswajanie przez organizm witamin C i D oraz minerałów. To sprawia, że posiłek, który powinien dostarczyć organizmowi tych cennych składników, nie spełnia swojej roli. Palenie powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, co może skutkować ich z powodu gromadzenia się złogów tłuszczowych.


 

źródło: bonavita.pl